کمک ۱۴ میلیارد دلاری به ۲ پروژه رصدخانه ملی و شتابگر ملی

کمک ۱۴ میلیارد دلاری به ۲ پروژه رصدخانه ملی و شتابگر ملی

رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی ایران با بیان اینکه مغز متفکر اصلی پشت حرکت علمی کشور مقام معظم رهبری هستند، اظهار داشت: ایشان از هیچ کاری در این حوزه دریغ نکردند. برای نمونه ایشان دستور دادند که به 2 مگاپروژه علمی کشور یعنی رصدخانه و شتابگر ملی (چشمه نور) 14 میلیارد دلار کمک گردد که سهم هر پروژه 7 میلیارد تومان است.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد لاریجانی در نشست با سرپرست و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) که در سالن اجتماعات بوستان این دانشگاه برگزار شد، اظهار نمود: در فازهای اولیه اجرای طرح چشمه نور بیش از هزاران نفر در ۱۲ باریکه ای که پیش بینی کردیم، مشغول کار علمی خواهند شد. البته بعدها تعداد آنها تا ۳۰ باریکه افزایش خواهد داشت.

رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی ایران در بخش دیگری از سخنان خود از اجرای پروژه های مشترک این پژوهشگاه با دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در دو حوزه علوم پایه و مهندسی آگاهی داد و اظهار داشت: نقطه انطباق و شروع همکاری ما شامل آموزش، ارائه درس و تربیت نیروهای متخصص شتابگر ملی و بعد به کارگیری آنها در پروژه است.

لاریجانی اضافه کرد: در همین راستا یک دپارتمان یا گروه ویژه این کار را طبق توافق نامه سازماندهی می کند. در ضمن مقدمات گرفتن دانشجویان فوق لیسانس مهیا شده که جهت راه اندازی قسمت های فنی طرح چشمه نور آموزش می بینند و قسمتی از آنها را به پژوهشگاه برده و اینها به ثروت های ملی ما تبدیل خواهند شد.

وی با اعلان اینکه دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) باید تابلوی بین المللی آموزش عالی کشور شود، تصریح کرد: این دانشگاه اصولاً بنا شده به جهت اینکه از اقصی نقاط دنیا دانشجو در آن تعلیم داده شود. به همین خاطر در دانشگاه بین المللی سرمایه گذاری خواهیم کرد و بنا داریم این سرمایه گذاری برای هر سال تعیین بودجه شود.

لاریجانی از انتقال شتابگر خطی به مجموعه چشمه نور قزوین آگاهی داد و اظهار داشت: حدود ۲ میلیارد تومان برای جابه جایی این سیستم هزینه شده که انتقال آن پس از ماه رمضان صورت خواهد گرفت.

مدیر پژوهشگاه دانش های بنیادی اظهار داشت: با دستور ریاست جمهوری هزینه های ۴ سال پروژه چشمه نور که نصف هزینه های ساخت این پروژه است، تامین می شود. بدین سبب این پروژه در آستانه تیک آف است و پس از ماه رمضان تجهیز امکانات اجرای طرح شروع می شود.

لاریجانی اظهار نمود: ۶۰ درصد پروژه چشمه نور را در داخل می سازیم و برای ساخت ۴۰ درصد از آن هم از امکانات بین المللی استفاده می نماییم.

وی افزود: چیزی که شاید کمتر در مجامع علمی به آن توجه کرده باشند، این نکته است که مغز متفکر اصلی پشت حرکت علمی کشور مقام معظم رهبری هستند و از هیچ کاری دراین زمینه دریغ نکردند. برای نمونه ایشان دستور دادند که به ۲ مگاپروژه علمی کشور یعنی رصدخانه و شتابگر ملی (چشمه نور) ۱۴ میلیارد دلار کمک گردد که سهم هر پروژه ۷ میلیارد تومان است.

به نقل از وزارت علوم، لاریجانی با اعلان اینکه در دو سال قبل یک کوتاهی در اختصاص بودجه به این پروژه انجام شد، افزود: البته با کمک هایی که از نهادهای دیگر می گیریم، پروژه درحال تحرک بود. اما یکی از تصمیمات بسیار شجاعانه رییس جمهور سرمایه گذاری وسیع روی همین پروژه است که در مسافرت قریب الوقوعشان به قزوین بخش عمده ای از بودجه های این سفر را به این پروژه اختصاص خواهند داد.
1401/02/05
23:46:39
5.0 / 5
802
تگهای خبر: تخصص , سرمایه گذاری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱