سفارش سازمان بهداشت جهانی به استفاده نكردن از تست­ های تشخیص سریع مبتنی بر آنتی­ بادی

سفارش سازمان بهداشت جهانی به استفاده نكردن از تست­ های تشخیص سریع مبتنی بر آنتی­ بادی

به گزارش پی اچ پی و جی كوئری سرپرست تیم پاسخ سریع بیماری­ های عفونی انستیتوپاستور با اشاره به اینكه سازمان بهداشت جهانی (WHO) استفاده از تست­ های تشخیص سریع مبتنی بر آنتی­ بادی را سفارش نمی­ كند، اظهار داشت: علاوه بر آن ما از اعتبار و درستی تست­ های آنتی­ بادی IgM و IgG مطمئن نیستیم؛ چونكه طبق دستورات WHO نمی­ توانیم از این روش برای تشخیص ویروس یا بیماری استفاده نماییم.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر کیهان آزادمنش، استاد گروه ویروس ­شناسی انستیتو پاستور ایران در کارگاه مجازی شبکه آزمایشگاهی بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) به بیان تجربیات عملی و چالش­ های موجود در تشخیص کووید-۱۹ از راه تست مولکولی (PCR) و تست­ های سرولوژیکی پرداخت و اظهار داشت: راه­ اندازی شبکه آزمایشگاهی تشخیص کووید-۱۹ از اقدامات ما در این همه گیری بوده است.
وی افزود: اولین موارد مبتلا شدن به این ویروس در ایران در بهمن ۱۳۹۸ مشاهده شد و بعد از آن در اوایل فروردین ۹۹ شاهد اوج­ گیری شیوع این ویروس در کشور بودیم، بر این اساس ما آزمایش­ های مولکولی (PCR) را از ۵ بهمن ۹۸ شروع کردیم و تا ۱۶ بهمن ۹۸ فقط یک مؤسسه این آزمایش را انجام می­ داد و از ۲۰ بهمن مؤسسه دیگری هم آغاز به انجام تست­ های مولکولی کرد و تا ۲۹ بهمن سال قبل روزانه ۲۰۰ تست مولکولی انجام شد، ضمن آنکه تعداد مراکزی که این آزمایش را انجام می­ دادند هم افزایش یافت.
آزادمنش با اعلان اینکه الان خیلی از مؤسسات و مراکز پزشکی این آزمایش را انجام می­ دهند، افزود: انواع مختلفی از آزمایش­ های تشخیصی وجود دارند که هدف آن­ها متفاوت می باشد، بعضی از تست­ ها با هدف تشخیص ویروس انجام می­ شوند و برخی دیگر پاسخ ایمنی بدن به ویروس را مورد بررسی قرار می­ دهند و به صورت کلی ۶ هدف راهبردی در دستورالعمل­ های WHO وجود دارد و مهم­ترین هدف، تقویت سرپرستی و هدایت سیستم­ های آزمایشگاهی ملی است.
وی تصریح کرد: بعدازظهر ۳۰ بهمن ۹۸ نخستین موارد مبتلا شدن به ویروس کرونا درایران و در شهر قم شناسایی شد، اظهار نمود: اما شیوع این ویروس فقط محدود به این شهر نبود، ازاین رو دو روز بعد از مشاهده نخستین موارد ابتلا، کمیته­ آزمایشگاه ملی را تشکیل دادیم و هم اکنون این کمیته هر هفته و یا گاها دو یا سه بار در هفته جلساتی را برگزار می­ کند.
سرپرست تیم پاسخ سریع بیماری ­های عفونی انستیتوپاستور اشاره کرد: خوشبختانه از منابع انسانی خوبی در کشورمان برخوردار هستیم. ما در گذشته شبکه آزمایشگاهی برای بیماری آنفلوآنزا و HIV داشتیم که هم اکنون می­ توان به سادگی آنرا روی بیماری کووید-۱۹ متمرکز کرد، همینطور سیستم خوبی برای انتقال امن و ایمن نمونه­ های آزمایش در کشور داریم.
به گفته وی دانشگاه­ های علوم پزشکی در شهرهای مختلف به جمع­ آوری نمونه­ ها پرداخته و در اسرع وقت آن­ها را به تهران انتقال می­­ دهند. با این وجود، دراین زمینه با مشکلات خاصی روبرو شدیم، به شکلی که در اوایل بهمن­ ماه سال گذشته، به اندازه کافی کیت تست تشخیص در اختیار نداشتیم.
این استاد گروه ویروس شناسی انستیتو پاستور ایران در مورد تست­ های سرولوژیکی برای تشخیص کووید-۱۹ اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی (WHO) استفاده از تست­ های تشخیص سریع مبتنی بر آنتی­ بادی را سفارش نمی­ کند، اما بر ادامه­ کار بر روی آن­ها با اهداف نظارت بر بیماری تاکید می­ کند.
وی با تاکید بر اینکه ما از اعتبار و درستی تست­ های آنتی­ بادی IgM و IgG مطمئن نیستیم، افزود: طبق دستورات WHO نمی­ توانیم از این روش برای تشخیص ویروس یا بیماری استفاده نمائیم. درواقع، جمع­ آوری نمونه­ ها همچنان چالشی بزرگ است، ما هم اکنون روی جمع آوری بزاق کار می­ نماییم و امیدواریم که این روش مفید باشد.1399/03/13
23:23:23
5.0 / 5
2477
تگهای خبر: فناوری , كشور , ویروس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP