رئیس كمیته علمی مقابله با كرونا خبر داد؛

تولید 11 میلیون دوز واكسن ایرانی تا اختتام تیر

تولید 11 میلیون دوز واكسن ایرانی تا اختتام تیر

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری رییس کمیته علمی مقابله با کرونا با اشاره به تامین دوزهای واکسن داخلی در زمان بندی های مشخص، اشاره کرد: تا انتهای تیر ماه 11میلیون دوز، تا مرداد ماه 21میلیون دوز و در انتهای آبان و آذر 30میلیون دوز واکسن را به تولید می رسانیم که این می تواند با احتساب گروه پُرخطر صورت گیرد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی قانعی عضو پیوسته و رییس گروه آینده نگاری، نظریه پردازی و رصد کلان سلامت فرهنگستان علوم پزشکی امروز در نشست "چالش کووید ۱۹ و برون رفت از آن به کمک واکسن تولید داخل در دولت ۱۴۰۰ " در محل فرهنگستان علوم پزشکی انجام شد اظهار داشت: هم اکنون ۷ واکسن در فاز پیش بالینی هستند اما صدور مجوز اضطرار برای واکسن برکت "کووایران" صادر شده تا بتوان چرخه واکسیناسیون کشور را با این واکسن تکمیل کرد.
وی با تاکید بر این که باید چندین واکسن کرونا را در حوزه تولید قرار دهیم، اضافه کرد: حمایت ها از این واکسن ها انجام شده و تا ۳ میلیون دوز واکسن را تا آخر خرداد ماه خواهیم داشت.
قانعی با تاکید بر این که این تولید واکسن کرونا می تواند مشکل عدم واردات واکسن را حل کند و راهی برای برون رفت از این مساله باشد، افزود: مطالعات نشان می دهد که می توانیم دوزهای بعدی واکسن های وارداتی را با واکسن داخلی تزریق نماییم. بعنوان مثال واکسن های آسترازنکا و اسپوتنیک را می توانیم با واکسن های مشترک انستیتو پاستور و کوبا حل نماییم و این شدنی است تا از وضعیت همه گیری کرونا خارج شویم.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به تامین دوزهای واکسن داخلی در زمان بندی های مشخص، اشاره کرد: تا انتهای تیر ماه ۱۱ میلیون دوز، تا مرداد ماه ۲۱ میلیون دوز و در انتهای آبان و آذر ۳۰ میلیون دوز واکسن را به تولید می رسانیم که این می تواند با احتساب گروه پرخطر صورت گیرد.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با اعلان اینکه هنوز در کل دنیا نتوانسته اند واکسیناسیون را بصورت صددرصدی انجام دهند، تصریح کرد: هنوز هیچ کشوری به ۷۰ درصد واکسیناسیون نرسیده و در بعضی موارد شاهدیم که با وجود واکسیناسیون ویروس های جدید کرونا در آن کشور دیده شده است به شکلی که در شیلی با وجود واکسینه شدن مردم، موارد جدید کرونا گزارش شده است.

وضعیت واکسیناسیون کشور
قانعی درباب وضعیت واکسیناسیون کشور اظهار داشت: تا حالا ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر واکسن دوز اول و نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر دوز دوم را دریافت کرده اند؛ با این تفاسیر ۵ میلیون دوز در ایران به افراد و گروه های خاص تزریق شده است.
وی با اعلان اینکه وضعیت ایران در حوزه واکسیناسیون کمتر از نیم درصد در تزریق دوز دوم است، اظهار داشت: نزدیک ۳ درصد در کل کشور واکسیناسیون انجام گرفته اما ما باید اقداماتی را برای برون رفت از این شرایط فعلی داشته باشیم تا به واکسیناسیون کلی برسیم.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با اعلان اینکه تا حالا ۲۰ کشور توانسته اند واکسیناسیون را انجام دهند، اظهار داشت: برای برون رفت از این شرایط فعلی چالش هایی وجود دارد که باید این چالش ها برطرف شوند.
قانعی ایجاد زیرساخت مدیریت و پایش واکسیناسیون، نظارت بر پروژه‎های تولیدی، تعیین جمعیت هدف، تعیین واکسن مورد نیاز، تعیین محل های انبار و تحویل، تعیین ظرفیت حمل و نقل، مدیریت سایت های پسماند، ریسک سنجی، برنامه ریزی نیروی انسانی و بودجه بندی از اقدامات تامین واکسن در کشور دانست و تصریح کرد: تامین کنندگان واکسن باید با مشارکت عمومی و خصوصی مورد حمایت قرار گیرند تا بتوانیم چالش های واکسن کووید را در کشور حل نماییم و زنجیره حرکت تامین تا تزریق را میسر نماییم.
قانعی با اعلان اینکه تامین واکسن از سه طریق تولید داخل، تولید مشترک و واردات انجام می گیرد، اظهار داشت: تامین این واکسن ها نیاز به مدیریت اساسی دارد و در هر یک از این روش ها انبار، تحویل، تزریق، مشارکت بخش خصوصی و … باید برمبنای یک برنامه ریزی انجام بگیرد.

آپارتاید واکسن کرونا در دنیا
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با اعلان اینکه خیلی از کشورها، زیرساخت های تولید واکسن را داشتند، اظهار داشت: تولید ۱۱.۵۲ میلیارد دوز واکسن تا انتهای ۲۰۲۱ در زیرساخت های مهم جهان برنامه ریزی شده است.
قانعی با اعلان اینکه ۷.۵۵۰ میلیارد دوز واکسن توسط کشورهای مختلف پیش خرید شده است، اظهار داشت: کانادا، اتحادیه اروپا، آمریکا، بریتانیا و استرالیا چندین برابر جمعیت خود واکسن کرونا را پیش خرید کرده اند.

مشکلات ایران در واردات واکسن کرونا
وی با اشاره به چالش های پیش روی واردات واکسن کرونا، نقل و انتقال ارز به سبب تحریم های موجود و بد عهدی های کشورها در تحویل واکسن را همچون چالش های کشور در واردات واکسن کرونا نام برد و اظهار گرد: ما این بدعهدی ها را از طرف هند دیدیم که واکسن "بهارات" این کشور به سبب عدم صدور مجوز از طرف دادستان این کشور به ما تحویل داده نشد.
قانعی با اشاره به تعدادی از انتقادات در حوزه واردات واکسن کرونا، اشاره کرد: همیشه نقدهایی وجود داشته که به درستی مدیریت نشده و یا ایران توانایی خرید نداشته اما در حقیقت این بدعهدی ها و عدم اختصاص ارز نیمایی برای واردات وجود داشته است.
قانعی با تاکید بر ضرورت حل این چالش ها اظهار داشت: مقام معظم رهبری نیز به این مساله تاکید دارند که در صورت رفع تحریم و یا پس از تحریم نباید یک لحظه هم غفلت کرد.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با تاکید بر این که سیاست های سازمان غذا و دارو باید درباب تولید واکسن در بخش خصوصی حل و اختلافی که بین وزارت بهداشت و ریاست جمهوری وجود دارد نیز مرتفع شود. با توجه به این بدعهدی ها و عدم وجود سیاست های درست در حوزه واکسن های وارداتی لازم است متکی به تولید داخل باشیم.
قانعی با اعلان اینکه واکسن کووایران بعنوان یک واکسن ایرانی تزریق را به زودی بعنوان واکسیناسیون عمومی شروع می کند، و مجوز اضطرار را دریافت می کند، اظهار داشت: واکسن های ایرانی حالا در وضعیت خوبی هستند که با پشتیبانی از تولید داخل می توانیم چالش های تامین واکسن را برطرف نماییم.

آخرین وضعیت واکسن های ایرانی کرونا
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا درباب وضعیت واکسن های ایرانی اظهار داشت: واکسن یکی از شرکتها در فاز سه بالینی منتظر ستاندن مجوز مصرف اضطراری است. این واکسن مبتنی بر ویروس کشته شده است علاوه بر آن مدل واکسن کونژوگه که مبتنی بر پروتئین نوترکیب است درحال درنوردیدن فاز سه بوده که با همکاری پاستور و کوبا است.
قانعی با اعلان اینکه واکسن کووپارس موسسه سرم سازی رازی مبتنی بر پروتئین نوترکیب در فاز دو بالینی است اظهار داشت: یک شرکت دانش بنیان دیگری با همکاری استرالیا روی واکسن مبتنی بر پروتئین نوترکیب فعالیت می کند و در فاز دو بالینی است.
وی درباب واکسن فخرا اظهار داشت: این واکسن مجوز فاز دو بالینی را بتازگی ستاندن کرده است.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با اشاره به واکسن دیگری که با همکاری دانشگاه بقیه الله و یک شرکت دیگر پیش می رود، اظهار داشت: این واکشن مبتنی بر پروتئین نوترکیب است که پرونده آن در سازمان غذا دارو برای فاز یک درحال بررسی است.
وی درباب هفتمین مدل واکسن ایرانی کرونا اظهار داشت: همین طور دو شرکت مبتنی بر ویروس کشته شده تحقیقات خودرا به انتها رسانده اند که پرونده آنها حالا به سازمان غذا و دارو ارسال شده است.
قانعی درباب یکی دیگر از واکسن های کرونا که ازطریق یک شرکت دانش بنیان درحال مطالعه است، اظهار داشت: این شرکت هنوز در مرحله کارآزمایی حیوانی است.
وی درباب واکسن مبتنی بر mRNA اظهار داشت: این واکسن درحال تحقیقات است که برمبنای آخرین اطلاعات کارآزمایی حیوانی آن رو به پایان بوده و پیش بینی می شود تا آخر سال کارآزمایی بالینی را به پایان برساند.

چگونگی پشتیبانی از تولید داخل و افزایش توان تولیدی
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا در امتداد چگونگی پشتیبانی از تولید داخل و افزایش توان تولیدی واکسن ها اظهار داشت: اختصاص بودجه های دولتی و پذیرش ریسک بخش خصوصی، اعطای ضمانت خرید از طرف وزارت بهداشت و پیش خرید واکسن تولیدی در ابتدای سه فاز بالینی، شروع تولید فاز صنعتی و ذخیره واکسن در پروژه های مشابه پلت فرم های بین المللی همزمان با فاز یک بالینی و وجود حمایت دولتی در پذیرش ریسک می تواند از عواملی باشد که توان تولیدی را در حوزه واکسن افزایش دهد.
وی اضافه کرد: همین طور کنترل صادرات واکسن تولیدی با واکسینه شدن به میزان حداقل ۴۰ درصد جمعیت نیز می تواند از عوامل پشتیبانی از تولید داخل محسوب شود.
قانعی اظهار داشت: برای خارج شدن از این وضعیت و تولید واکسن در کشور باید دولت ها برای واکسن سازها بودجه ای اختصاص دهند تا واکسن سازها معطل تولید نباشند.
وی با تاکید بر ضرورت نقش دولت در رفع چالش های تولید واکسن اظهار داشت: وقتی به بخش خصوصی تولید ۲۰ میلیون دوز واکسن محول می شود باید ارز نیمایی برای تامین مواد اولیه را بگیرد اما این ارز نیمایی اختصاص پیدا نمی کند و در نتیجه قیمت واکسن بالا می رود.
قانعی افزود: در هر صورت دولت باید حمایت های کافی و لازم را در حوزه تولید واکسن داشته باشد و با پیش خرید و پذیرفتن ریسک تولید فرآیند ورود واکسن های داخلی به بازار را تسهیل کند.
به گفته وی، در هر صورت باید ضمانت خرید و تولید صنعتی صورت گیرد، نباید ما صبر نماییم که واکسن فاز سه را طی نماید و بعد به تولید صنعتی برسیم بلکه یکی از راه های برون رفت از این وضعیت این است که در فاز دو بالینی اجازه تولید صنعتی را به تولیدکننده بدهیم.
قانعی با تاکید بر ضرورت تسریع امور رگولاتوری در کشور برای تولید و تامین واکسن کرونا اظهار داشت: در حوزه تولید واکسن رگولاتور خیلی مهمست.
منبع:

1400/03/20
22:46:30
5.0 / 5
1306
تگهای خبر: تولید , سایت , شركت , ضمانت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴