در گفت وگو با پی اچ پی و جی كوئری اعلام شد

ورود اینترنت اشیاء در مدیریت دامداری ها

ورود اینترنت اشیاء در مدیریت دامداری ها

پی اچ پی و جی کوئری: یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با توسعه فناوری های اینترنت اشیاء در حوزه دامداری سامانه ای برای اندازه گیری دقیق میزان شیر تولیدی در گاوداری ها بدون تماس با این سیال، ساخته است.


علی فرضیان، مدیر اجرائی یکی از شرکت‎های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری دانشگاه تهران در گفت و گو با ایسنا، تمرکز تحقیقاتی این شرکت را تولید تجهیزاتی برای هوشمندسازی گامداری های شیری صنعتی دانست و اظهار داشت: گاوداری هایی که دارای بیش از هزار رأس دام باشند، می توانند از خدمات ما بهره مند شوند.
وی با اعلان اینکه دراین زمینه ۷ محصول تولید شده است، اشاره کرد: این ابزارها برای اندازه گیری یکی از پارامترهای مورد نیاز گاوداری ها کاربرد داذد و داده های این ابزارها به مدیران بخش های صنعتی ارسال می شود و مدیران بر طبق این داده ها، تصمیم گیری می کنند.
فرضیان، طراحی و ساخت تگ های هوشمند را یکی از محصولات تولیدی این شرکت نام برد و تصریح کرد: این محصول در دو نوع تگ های "گوشی" و "گردنی" تولید شده که قادر می باشد کارهای گاو را پایش کند، ضمن آنکه موقعیت مکانی گاوها را گزارش می دهد.
وی افزود: RFID Reader این تگ ها در انواع دستی و ایستگاهی تولید شده است. مدل ایستگاهی این محصول به این صورت است که RFID Reader در راه روزانه گاوها نصب می شود و هر بار که گاو از جلوی آن عبور می کند، اطلاعات آنرا ثبت می کند.
این محقق حوزه اینترنت اشیاء با اشاره به طراحی و ساخت دستگاه مولتی متر در این شرکت، اظهار داشت: این دستگاه سامانه ای برای اندازه گیری شیر است که در راه خروجی خرچنگی شیردوش قرار می گیرد. این سامانه با بهره بردن از امواج مادون قرمز، شیر تولیدی دام را مورد سنجش قرار می دهد و بوسیله ارتباط بی سیم و اینترنت به سیستم در نرم افزار منتقل شده و داده ها در اختیار مدیریت مزرعه قرار خواهد گرفت.
وی عدم تماس دستگاه با شیر دوشیده شده را از مزایای اصلی این سامانه نام برد و اشاره کرد: این سامانه به شکلی طراحی شده است که به سبب تجهیز آن با سنسورها، دستگاه هیچ تماسی با شیر ندارد و از این نظر شست وشوی سیستم شیردوشی بسادگی امکان پذیر خواهد بود.
مدیر اجرائی این شرکت دانش بنیان با تاکید بر این که این سامانه اندازه گیری شیر بصورت دیجیتالی عمل می کند و هیچ قطعه مکانیکی ندارد، تصریح کرد: بنا بر این نگهداری و تعمیرات دستگاه های مرسوم را ندارد، ضمن آنکه دقت بالایی در اندازه گیری شیر تولیدی از دام و نرخ جریان شیر دارد.
به گفته ی ایشان، ابعاد کوچک و قابلیت نصب آسان، امکان استفاده در انواع سیستم های شیردوشی، عدم نیاز به استفاده از قطعات مکانیکی متحرک و بی نیاز از تعمیرات، انتقال بی سیم اطلاعات دام و اندازه گیری شیر از دیگر مزایای این سامانه است.
وی از تجاری شدن سازمان این دستگاه آگاهی داد و اظهار داشت: هم اکنون این سیستم در چند دامداری مورد استفاده قرار گرفته است.
منبع:

1400/02/23
22:22:49
5.0 / 5
1301
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵