تولید سلول های استخوان ساز با لرزش های نانومتری

تولید سلول های استخوان ساز با لرزش های نانومتری

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری محققان مرکز تحقیقات نانو تکنولوژی پزشکی و مهندسی بافت در پژوهشکده علوم تولید مثل یزد در فاز تحقیقاتی با ایجاد لرزش های نانویی در سلول ها، سلول های استخوان ساز تولید کردند.


دکتر حبیب نیکوکار از محققان مرکز نانوتکنولوژی پزشکی و مهندسی بافت دانشگاه علوم پزشکی یزد در گفتگو با ایسنا، گفت: در پژوهشکده تولید مثل این دانشگاه، سه مرکز تحقیقاتی فعال در حوزه های ناباروری، علوم سلول های بنیادی و بیولوژی سلول های بنیادی وجود دارد.
وی افزود: یکی از اهداف پژوهشکده علوم تولید مثل بازسازی بافت های تناسلی است ازاین رو این مرکز در آن تلاش است تا از سلول های بنیادی شخص، برای بازسازی بافت هایی تخمدان، رحم و بیضه استفاده نماید.
نیکوکار ضمن اشاره به زمینه تحقیقاتی بخش نانوبیوتکنولوژی این پژوهشکده، اظهار نمود: در این مرکز فناوری نانو در مطالعات حوزه سلول های بنیادی وارد کردیم همچون این مطالعات، لرزش هاه نانویی است که در علوم سلول های بنیادی استفاده کردیم.
این محقق مرکز تحقیقات نانو تکنولوژی پزشکی و مهندسی بافت پژوهشکده علوم تولید مثل با اشاره به اینکه در این تحقیقات لرزش هایی در مقیاس نانو ایجاد می شود، در اینباره توضیح داد: لرزش هایی که ما مشاهده می نماییم در مقیاس سانتی متری و میکرو متری است ولی در این تحقیقات لرزش هایی در مقیاس ۱۵ نانو متر در سطح رشد یک سلول ایجاد می شود و اثرات آنرا بر روی سلول ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وی با تکیه بر اینکه این مطالعات نشان داد که این لرزش ها بر سلول ها اثرگذار هستند، خاطرنشان کرد: در این پروژه ما با دریافت سلول های بنیادی و ایجاد لرزش هایی در مقیاس نانو، موفق به ساخت سلول های استخوان ساز شدیم.1400/01/20
12:04:28
5.0 / 5
1329
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳