تولید 7 محصول زیستی در یكی از شتابدهنده های حوزه زیستی

تولید 7 محصول زیستی در یكی از شتابدهنده های حوزه زیستی

پی اچ پی و جی کوئری: تیم های فناور یکی از شتابدهنده های حوزه سلامت موفق به تولید ماده اولیه پرگابالین شدند که در حال انتقال دانش فنی به بخش صنعتی است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر احمدی، مدیرعامل یکی از شتابدهنده های فعال در حوزه زیست فناوری، در مراسم رونمایی از فرآورده ها و دانش فنی محصولات زیست فناوری که امروز در محل ساختمان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، با اشاره به محصولات عرضه شده از این شتابدهنده در این مراسم، اظهار داشت: کل حجم مورد نیاز دو ماده اولیه تولید شده در این شتابدهنده از طرف تیم های فناور کمتر از ۵۰۰ کیلوگرم است، ولی میزان ازربری آن حدود ۱.۵ تا ۲ میلیون دلار است.
احمدی اظهار داشت: ماده اولیه "پرگابالین" ۱۷ تن وارد کشور شده است و در یک سال قبل در این شتابدهنده دانش فنی آن به مرحله اتمام رسیده و هم اکنون دانش فنی آن به صنعت منتقل می شود.
وی با اشاره به کوشش های شبانه روزی پژوهشگران این شتابدهنده، اظهار نمود: چالشی که دراین زمینه وجود دارد، عدم چالاکی سازمان غذا و دارو برای صدور مجوزها است و زمان آن رسیده است که این سازمان به سمت تفکر مهندسی جلو برود و این امر باید از طرف خود ما صورت گیرد.
احمدی با اعلان اینکه در این شتابدهنده ۲۰ نفر اشتغال زایی شده است، با تاکید بر اینکه ما دراین زمینه در ابتدای راه هستیم، اشاره کرد: ما به این میزان بسنده نخواهیم کرد و باید به سمتی برویم که بتوانیم هزار نفر از نخبگان حوزه های شیمی و داروسازی کشور را جذب نماییم.
مدیر عامل این شتابدهنده دانش بنیان، با اشاره به سندی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه مهاجرت نخبگان به تصوریب رسید، اشاره کرد: طبق این سند با اهمیت ترین دلیلی که افراد از کشور مهاجرت می کنند، عدم داشتن حس اثرگذاری است که لازم است دراین زمینه اقدامی صورت گیرد.
احمدی با اشاره به حضور ۸ نفر از بالاترین های المپیاد شیمی در دانشگاه شریف با اعلان اینکه از این تعداد هیچ کدام در ایران نماندند، افزود: این ضعف باید رفع گردد و به جایی برسیم که از حضور این افراد استفاده گردد و زمانی که توانستیم از توانمندی های آنها بهره مند شویم، آن زمان است که می توانیم جشن بگیریم که توانستیم در زمینه استفاده از نخبگان گام بزرگی را برداریم.
وی بیان کرد: از سال ۹۸ که استارت فعالیت این شتابدهنده شروع شد، ۷ محصول دستور کار شتابدهنده بوده است که امروز از ۴ محصول رونمایی گردید.
منبع:

1399/12/06
13:55:00
0.0 / 5
1430
تگهای خبر: تولید , فناوری , كشور , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴