دستیابی دانش بنیان ها به روشی نوین برای تصفیه پساب های صنعتی

دستیابی دانش بنیان ها به روشی نوین برای تصفیه پساب های صنعتی

محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان موفق شدند با یک روش جدید پساب های صنعتی را تصفیه کنند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، محسن رزمجو، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: در کشور ما مقدار قابل توجهی از پساب ها و فاضلاب های صنعتی تولید می شود که ورود این مواد به محیط زیست و سفره های آب زیرزمینی، می تواند مشکلات قابل توجهی را ایجاد نماید. هم اکنون شرکتهای مختلف با روش های گوناگونی، عمل تصفیه صنعتی را انجام می دهند.
وی با اشاره به اینکه این مجموعه یک دستگاه تصفیه پساب را تولید کرد که بر مبنای امواج الکتریکی، عمل می کند، اضافه کرد: این دستگاه با استفاده از انرژی الکتریسیته، سبب شکسته شدن مولکول های بزرگ می شود و طی یک فرآیند، سبب تصفیه پساب ها و جداسازی سموم و آلاینده ها می شود.
رزمجو یکی از مسائل و چالش های استفاده از این روش را ایجاد خوردگی در الکترودهای مورد استفاده در دستگاه عنوان نمود و خاطرنشان کرد: با از بین رفتن این الکترودها، باید آنها را جایگزین کرد و همین مبحث هزینه جاری نگهداری و استفاده از دستگاه را زیاد می کند.
وی ضمن تشریح خصوصیات فنی این محصول، اضافه کرد: در این شرکت چالش خوردگی الکترودها حل شد و دیگر پساب های ورودی سبب ایجاد خوردگی در الکترودهای مورد استفاده در دستگاه نمی گردد، همین مبحث یک مزیت قابل توجه برای این دستگاه بوجود آورده است. در تحقیقاتی که این شرکت انجام داد، مشاهده شد تنها کشوری که دستگاهی با این نوع از الکترودها تولید می کند، کشور آمریکا است و ما هم موفق شدیم تا این نوع از محصول را به مصرف کنندگان ایرانی عرضه نماییم.
رزمجو در ادامه اظهار داشت: دستگاه ساخته شده در این شرکت، با کیفیت بسیار بالا و با یک سوم قیمت محصول مشابه خارجی عرضه می شود، این دستگاه از ظرفیت تصفیه فاضلاب های صنعتی در مقیاس بزرگ هم برخوردار می باشد و می تواند فاضلاب یک شهرک صنعتی را هم تحت پوشش قرار دهد، هر چند از نظر فنی بهتر است که فاضلاب خروجی از هر کارخانه به صورت جداگانه تصفیه شود.
بر مبنای اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، مدیرعامل این شرکت ضمن اشاره به پیشرفت کشورمان در این حوزه اظهار داشت: شرکتهای مختلفی مانند شرکت فولاد مبارکه یا یکی از شرکتها که در زمینه تولید سموم شیمیایی فعالیت می کند، از محصولات این مجموعه برای تصفیه پساب بهره برده اند. شرکت ایران خودرو هم برای تصفیه پساب حاصل از ماشین کاری، نیازمند یک سیستم ویژه تصفیه بود، چونکه این نوع از فاضلاب، یک پساب خاص تلقی می شود که تصفیه آن راحت نیست، بر این اساس، این شرکت دانش بنیان با عرضه یک دستگاه و محصول فناورانه موفق شد تا این پساب صنعتی را به شکل باکیفیتی تصفیه کند.
منبع:

1399/11/18
20:54:33
0.0 / 5
1195
تگهای خبر: تولید , دستگاه , شركت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP