سامانه ای برای پایش مخاطرات طبیعی و زیست محیطی

سامانه ای برای پایش مخاطرات طبیعی و زیست محیطی

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان سامانه ای در چارچوب نرم افزار و وب موبایل برای پایش مخاطرات زیست محیطی و سیل عرضه کردند که در حوزه های کشاورزی، پایش آلاینده های زیست محیطی و جنگلبانی به کار می آید.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با پشتیبانی از تولید این سامانه مبتنی بر فناوری های ژئوماتیک (سنجش از دور و GIS)، در تلاش است تا شناسایی و پایش پدیده های طبیعی با سرعت و دقت بیشتری صورت گیرد و در اختیار کاربران قرار گیرد.
منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره این محصول فناورانه، اظهار داشت: این سامانه هوشمند پایش ماهواره ای، محصول یکی از شرکتهای دانش بنیان است که با حمایت گروه ژئوماتیک ستاد تکامل یافته است.
وی ادامه داد: هم اکنون این سامانه در چارچوب نرم افزار وب و موبایل با امکانات ویژه آماده بهره برداری است. این سامانه با دریافت و پردازش تصاویر ماهواره ای از راه فناوری سنجش از دور با روش هایی کاملا بومی، آشکارسازی پدیده ها را میسر کرده است.
به قول منطقی، این محصول، با تبدیل داده های دریافتی از ماهواره ها به اطلاعات مکان محور، امکان عرضه خدمات از راه یک پلت فرم GIS را برای کاربران دولتی، سازمان ها و عموم مردم فراهم می آورد.
دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه بیان نمود: «شناسایی و گزارش مناطق با احتمال بروز سیلاب»، «شناسایی مناطق در معرض آتش سوزی مراتع و جنگل ها»، «پهنه بندی مناطق محصور در سیلاب»، «برآورد خسارت سیلاب به زمین های کشاورزی» و «شناسایی نقاط آتش فعال کل کشور» همچون مزایای استفاده از این محصول فناورانه است.
بر مبنای اعلام مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، او همینطور اظهار داشت: «تخمین پتانسیل مواد معدنی سطحی در اکتشافات معادن»، «پایش آلاینده های هوا (آئروسل، متان، منوکسید کربن، فرمالدئید، نیتروژن دی اکسید، ازون و گوگرد دی اکسید)»، «کشاورزی دقیق (پایش سلامت گیاه و الگوی مصرف کود و آب)»، «پایش تالاب و منابع آبی»، «کنترل و نظارت بر جنگل ها و منابع طبیعی و شناسایی دقیق تغییر کاربری ها» و «شناسایی آلودگی های نفتی دریای خلیج فارس و خزر» از دیگر مزایای آن است.
منبع:

1399/11/12
14:22:14
0.0 / 5
1224
تگهای خبر: تولید , خدمات , شركت , فرم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳