معاون علمی و فناوری رئیس جمهور:

تعداد قابل توجهی از سفارش ها در دوران تحریم توسط شركت های دانش بنیان تامین شد

تعداد قابل توجهی از سفارش ها در دوران تحریم توسط شركت های دانش بنیان تامین شد

آذربایجان شرقی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ضمن تاكید بر توسعه و جا افتادن فرهنگ پشتیبانی از شركت های دانش بنیان، اظهار داشت: باید دراین زمینه از جوانان حمایت شود، چونكه شركت های دانش بنیان و جوانان متخصص در موارد بسیاری ورود پیدا كرده اند و تعداد قابل توجهی از سفارش هایی كه از خارج تامین می شد، در زمان تحریم از ایران تامین شد.


سورنا ستاری، روز سه شنبه در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در جمع خبرنگاران، اظهار نمود: شرکت های دانش بنیان قطب اصلی هستند و امیدواریم بر اثر تصمیمات امروز اتفاقات بزرگی در آینده بیفتد.
وی با اعلان اینکه هزینه های قابل توجهی در این مراکز انجام شده است، افزود: موضوع زیست بوم بسیار مهم بوده و تمامی بخش ها و مراکز پارک علم و فناوری شتاب دهنده هستند و تاکید ما بر روی موضوع زیست بوم است.
به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، ستاری در آخر اشاره کرد: اینطور نیست که دولت حمایت نمی کند، باید در کنار حمایت ها روی فرهنگ استفاده از شرکت های دانش بنیان تمرکز نماییم و ضمن حل بروکراسی اداری، بر روی توسعه این فرهنگ نیز تمرکز نماییم.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی نیز در این بازدید به ارائه گزارشی از عملکرد پارک علم و فناوری استان پرداخت و اظهار داشت: پارک استان در سال ۱۳۸۱ تأسیس شده است و هم اکنون ۳۰۲ واحد در این پارک مستقر هستند. از روز اول حدود ۷۱۸ مجموعه تحت حمایت پارک قرار گرفته و از مجموع ۱۶۴ شرکت دانش بنیان استان، ۴۴ شرکت در پارک و مراکز رشد وابسته مستقر بوده و ۱۵۶۵ نفر هم اکنون در چارچوب فناوران در پارک مشغول به فعالیت هستند.
عبدالرضا واعظی افزود: رقم فروش شرکت ها در سال قبل ۳۸ میلیارد و رقم صادرات ۱/۴ میلیون دلار بود که پایین بودن رقم ها به این علت است که تابحال نتوانسته ایم به شرکت ها، زمین واگذار نماییم، بنا بر این برخی شرکت ها از پارک خارج شده و خط تولید خودرا در خارج از پارک راه اندازی کردند و عمده این رقم فروش و صادرات مربوط به شرکت های نوپا است.


رئیس پارک علم و فناوری استان با اعلان اینکه در سال ۹۸ ارتقا چشم گیری رخ داده است، اظهار داشت: در همین راستا تعداد شرکتهای دانش بنیان از ۹۶ به ۱۵۸ شرکت افزایش یافته است. هرچند که معتقد هستیم این تعداد که سه درصد از شرکت های دانش بنیان کشور است، در شأن استان ما نیست و هدف گذاری ما در ضمن برنامه دوساله رسیدن به ۶ درصد است.
وی افزود: رقم حمایتی ما در سال قبل نسبت به ۹۷، ۲۱۲ درصد افزایش یافته و تعداد ایده های ما در سال ۹۸، ۴۹۰ درصد افزایش یافته است همین طور تعداد شرکت های مستقر ۷۶ درصد زیاد شده است.
وی افزود: پارک علم و فناوری استان به سبب گستردگی کارهایی که انجام می شود نسبت به سایر پارک ها متفاوت می باشد و ۱۲ مرکز رشد و نوآوری فعال و ۳ مرکز رشد و نوآوری در حال راه اندازی داریم و می خواهیم به کل استان سرویس دهیم.
واعظی اشاره کرد: هدف ما این است که اگر در دور افتاده ترین نقطه این استان جوانی باشد که نتواند از امکانات ما استفاده نماید و محصولات خودرا به نتیجه برساند ما هیچ کاری انجام نداده ایم و مدلی که ما در پارک ها داشته ایم به این صورت بوده است که حتی آجر را روی آجر نگذاشته ایم و در تمامی مراکز از قسمت هایی که شریک ما که معمولاً یک دانشگاه است، در اختیار ما قرار داده، از فناورانی که در شهرستان ها هستند حمایت و پشتیبانی می نماییم.
او در آخر اظهار داشت: طرح جامع پارک علم و فناوری به تصویب هیئت امنا رسید و نخستین موضوعی که به تصویب رسید، طرح واگذاری زمین به شرکت ها بود که از منابع تصویب شده در مسافرت سال ۹۸ مبلغی را به واگذاری زمین ها اختصاص داد و در این بازدید نیز به ۹ شرکت دانش بنیان قرارداد واگذاری زمین توسط معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور صورت خواهد گرفت.
بر طبق این گزارش، در جریان این بازدید، توسط ستاری قراردادهای واگذاری قطعات زمین به برخی از شرکت های دانش بنیان داده شد.1399/06/26
14:17:17
5.0 / 5
1658
تگهای خبر: تخصص , تولید , سرویس , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲