دیجیتال كردن میكروسكوپ های TEM توسط شركت دانش بنیان ایرانی

دیجیتال كردن میكروسكوپ های TEM توسط شركت دانش بنیان ایرانی

به گزارش پی اچ پی و جی كوئری محققان یكی از شركت های دانش بنیان از ساخت دوربینی با رزولوشن ۱۶ مگاپیكسل برای دیجیتال كردن میكروسكوپ های TEM به منظور تصویربرداری از ساختارها خبر دادند؛ این نسل از میكروسكوپ های ساخت ایران در یكی از دانشگاه های كشور نصب شده است.


به گزارش ایسنا، دکتر فرزاد حمدی از فناوران این شرکت دانش بنیان از آخر نصب و راه اندازی یک دوربین دیجیتال ویژه میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) در یکی از دانشگاه های داخل کشور اطلاع داد و اظهار داشت: پیش از این هم بخش ثبت تصویر چندین میکروسکوپ TEM دیگر در کشور توسط این شرکت، دیجیتال شده است.
وی در اینباره توضیح داد: هم اکنون میکروسکوپ های الکترونی عبوری گوناگونی در کشور می باشند که بیشتر این ادوات فاقد دوربین بوده و ثبت تصویر در آنها به روش های قدیمی نظیر استفاده از شیت فیلم های قدیمی عکاسی انجام می شود که هم ثبت تصویر زمان بر بوده و هم مشکلات زیادی برای کاربر به همراه دارد. با افزایش دامنه تحریم ها طی یک دهه گذشته و ممنوعیت واردات تجهیزات TEM به داخل کشور، سعی کردیم تا برای مشکلات حاصل از تحریم، رهیافت های فناورانه عرضه نماییم.
حمدی با اشاره به اینکه این شرکت مبادرت به تجهیز میکروسکوپ های الکترونی عبوری داخل کشور به دوربین های دیجیتال ویژه تصویربرداری از نمونه های TEM کرده است، تصریح کرد: ۱۰ سال قبل مبادرت به عرضه دوربین های دیجیتال ویژه TEM کردیم و نخستین دوربین در سال ۱۳۹۰ در آزمایشگاه میکروسکوپی یکی از شرکت ها نصب گردید که عملکرد موفقی داشت و بعد از آن سفارش های مختلفی برای این فناوری دریافت کردیم.
این فناور با تاکید بر اینکه اخیرا هم یک دستگاه از این دوربین در آزمایشگاه میکروسکوپ الکترونی عبوری دانشگاه صنعتی شریف نصب شده است، خاطرنشان کرد: این دوربین با قیمت بسیار کمتر، در حد یک چهارم نمونه خارجی، قابل تهیه است ضمن آنکه در این دوربین خدمات نرم افزاری پیشبینی شده است به صورتی که بنا به نیاز کاربر می توان نرم افزار رابط کاربری را تغییر داد.
بر مبنای اعلام ستاد نانو، به قول وی این دوربین مجهز به یک سنسور CCD با رزولوشن ۱۶ مگاپیکسل است که بیشتر از ۵۰ درجه سانتی گراد زیر دمای محیط سرد شده است.1399/06/10
15:30:10
5.0 / 5
1801
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳