معاون اول قوه قضاییه:

خرید فیلتر شکن بسیار آسان است

خرید فیلتر شکن بسیار آسان است

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: حالا در حوزه دسترسی به فضای مجازی در بعضی نرم افزارها محدودیت به وجود آمده است، اما خرید فیلتر شکن بسیار آسان است و اگر تصور نماییم کسانی که فیلتر شکن را ساختند دلشان برای ما سوخته است ساده انگاری است، چونکه با همین فیلتر شکن می توانند امنیت جامعه را بر هم بزنند.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، نشست تخصصی تکالیف دستگاه های اجرائی در برخورد با تهدیدات و رخدادهای سایبری امروز سه شنبه سوم بهمن ماه به همت معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه، بهزاد پور سید معاون حقوقی قوه قضاییه، ذبیح الله خداییان رییس سازمان بازرسی کل کشور، غلامعلی محمدی رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی کشور، سرلشگر مصطفی ایزدی فرمانده قرارگاه تهدیدات نوین سایبری نیروهای مسلح و تعدادی از مسئولان لشکری و کشوری انجام شد.

در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق با تبریک ایام ماه رجب و خصوصاً ولادت حضرت علی (ع) با قدردانی از برگزاری چنین نشست های مهمی در مورد سیاست قضایی جمهوری اسلامی ایران در مواجه با تهدیدهای سایبری، اظهار داشت: هدف اصلی از برگزاری حکومت ها برگزاری نظم و امنیت عمومی جامعه است و آن چه که ملت ها را حول یک محور گرد هم می آورد و به تشکیل حکومت وا می دارد رهایی از تهدیدات و تهاجم ها و تعارض ها در همه اشکال آن شامل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادیست چونکه مقابله موثر با آن از عهده یک حکومت و حاکمیت مقتدر برمی آید.

وی اظهار داشت: گاهی تهدیدات بصورت عینی و ملموس و قابل مشاهده می باشد بدین جهت همه چیز روشن است و متجاوزان و قربانیان مشخص است، اما گاهی تعرض ها و تهدیدات ها بصورت نرم جلوه می کنند و حتی گاهی در قالب حافظ و حامی و به عنوان برقرار کننده امنیت جامعه متجلی می شوند و از قالب های پسندیده ای همچون حقوق بشر، توسعه پایدار، حقوق بانوان و دموکراسی و مانند این ها که واژگان جذابی هستند استفاده می نمایند.

معاون اول قوه قضاییه با اعلان اینکه همچون روش های تهاجم نرم در جوامع کمتر توسعه یافته و در حال توسعه ترویج کالا و خدمات فناورانه در آنها است، اظهار داشت: فناوری جنبه های متعالی دارد و این مساله قابل انکار نیست، اما فناوری می تواند وابستگی بوجود آورد که از آن غافل هستیم، آن چه که در طول این سال ها اتفاق افتاده و هم بخش های خصوصی و حکومتی به آن افتخار کرده ایم این است که هر موضوعی در عرصه فناوری را تشویق کرده ایم.

مصدق اظهار داشت: در عین استفاده از هر نرم افزاری، در نظر نگرفته ایم که این استفاده چه میزان امنیت ما را تهدید می کند؟ در حقیقت این نرم افزاری که مشکلات ما را حل می کند ممکنست قسمت های دیگر امنیت و آرامش جامعه را از بین ببرد که تا به امروز به آن توجه کافی نکرده ایم.

وی با اعلان اینکه جامعه را نمی شود از فناوری منفک کرد، اظهار داشت: جامعه نیازمند فناوری است، اما با قدری تأمل در عرصه فناوری به این نتیجه می رسیم که تا کنون پژوهشی بصورت بخشی و ملی در مورد هزینه و فایده های این نرم افزارهای انجام نشده است بدین جهت همیشه آنها را سودمند می دانیم، اما آیا در مورد اثرات منفی که می تواند برایمان داشته باشد کاری کرده ایم.

معاون اول قوه قضاییه اضافه کرد: حالا در حوزه دسترسی به فضای مجازی در بعضی نرم افزارها محدودیت به وجود آمده است، اما خرید فیلتر شکن بسیار آسان است و اگر تصور نماییم کسانی که فیلتر شکن را ساختند دلشان برای ما سوخته است ساده انگاری است، چونکه با همین فیلتر شکن می توانند امنیت جامعه را بر هم بزنند.

مصدق اضافه کرد: برگزاری این جلسه را به فال نیک می گیریم و می دانیم که دلسوزانه جامعه بسیارند، اما باید همت کرد و با بوجودآوردن برنامه هایی سرعت ورود به این موضوعات را افزایش داد.

وی افزود: این جلسه بیان کننده عزم جزم قوه قضاییه در ورود جدی به مسئله امن سازی، سالم سازی و مصون سازی فضای مجازی است و در این رابطه برنامه ریزی برای حضور در همه سطوح انجام شده است که بخش عمده آن از جانب معاون حقوقی از نظر تقنیینی و نظارتی ازسوی دادستانی کل کشور و سازمان بازرسی باید صورت گیرد.

وی خطاب به معاونت حقوقی قوه قضاییه اظهار داشت: در عرصه امنیت سایبری باید زمینه های قانونی را بررسی نموده و با استفاده کارشناسی از بخش خصوصی و دولتی به بررسی خلأ های قانونی در این زمینه بپردازند که با طرح آن در مجلس اهتمام در حل آن داشته باشیم.

معاون اول قوه قضاییه افزود: به همین ترتیب پاسخ به هنگام و بازدارنده به مرتکبان قصور و تقصیر و افرادی که فعل ها و ترک فعل های خود سبب ایجاد تهدیدات در کشور می شوند داده خواهد شد.

مصدق با اعلان اینکه تعامل سازنده با مجریان امور تنظیم گر و توسعه فضای مجازی حتما صورت خواهد گرفت اظهار داشت: همه باید در مواجه با تهدیدات بالقوه و بالفعل که نظم، امنیت و آرامش عمومی جامعه را تهدید می کند اقدام نماییم و امیدواریم این جلسه آغازی برای پیگیری موضوع مهم امنیت سایبری که مقام معظم رهبری همیشه بر اهمیت آن تاکید کرده اند باشد تا بتوانیم تمام این تهدیدات را به فرصت تبدیل نماییم.

در این جلسه که با حضور مدیران ارشد ذی صلاح در عرصه امنیت سایبری کشور و ایمنی زیرساخت ها و داده های ملی انجام شد مسائل و موضوعات حقوقی، قانونی و قضایی درباره ی چگونگی ارتقای ایمنی و امنیت دارایی های حیاتی و حساس ملی و مصون سازی مطمئن آنها دربرابر تهدیدهای همه جانبه سایبری بررسی و جهت اتخاذ تمهیدات و تدابیر مربوطه، هم اندیشی و هماهنگی ازسوی مسئولان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گفته مسئولان برگزاری نشست، مقرر است این مساله بطور پیوسته تا دستیابی به نتایج مؤثر سیاستی و تقنینی در ارتقای امنیت سایبری کشورمان از طرف قوه قضاییه با محوریت معاونت حقوقی و امور مجلس این قوه پیگیری شود.

منبع:

1402/11/04
12:06:38
5.0 / 5
216
تگهای خبر: تخصص , خدمات , دستگاه , سایبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
دوستان پی اچ پی و جی كوئری