ثبت بیشتر از ۵۳۰ زمین لرزه در تیرماه ۱۴۰۲

ثبت بیشتر از ۵۳۰ زمین لرزه در تیرماه ۱۴۰۲

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، بر مبنای آمار شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ایران در تیر ماه ۱۴۰۲، بیشتر از ۵۳۰ بار لرزید.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، بنا بر گزارش مؤسسه ژئوفیزیک، شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در تیرماه ۱۴۰۲ تعداد ۵۳۸ زمین لرزه را ثبت کردند. این زمین لرزه ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ داده و توسط شبکه های لرزه نگاری ثبت و تعیین محل شده اند. در تیرماه ۱۴۰۲ تعداد ۱۰ زمین لرزه با بزرگی بیشتر از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ ترین آنها زمین لرزه ای به بزرگی یکسان ۴.۹ در مقیاس امواج درونی زمین در موسیان واقع در استان ایلام در تاریخ هفتم تیر بوده داده است.
شکل ۱. محل وقوع بزرگترین زمین لرزه های کشور در تیرماه ۱۴۰۲ (موسیان در استان ایلام)
از لحاظ آماری ۴۶۴ زمین لرزه با بزرگی کوچک تر ۳، تعداد ۶۴ زمین لرزه با بزرگی بین ۳و۴، و تعداد ۱۰ زمین لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ بوده است. استان آذربایجان غربی با ۶۴ زمین لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین لرزه ثبت شده در تیرماه ۱۴۰۲ را به خود مختص کرده است و بعد از آن استانهای خراسان رضوی و سمنان به ترتیب با ۴۶ و ۴۰ زمین لرزه قرار دارند.
مرکز لرزه نگاری کشوری در تیرماه سال جاری ۱۳ زمین لرزه در استان تهران ثبت کرده است که بزرگترین آنها با بزرگی ۳.۵ در مقیاس امواج درونی زمین در ری بوده است.نقشه رومرکز زمین لرزه های ایران و نواحی مجاور در تیرماه ۱۴۰۲آمار زمین لرزه های کشور در تیرماه ۱۴۰۲ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل و میانگین ماهانه ۱۰ سال اخیر

منبع:

1402/05/04
08:17:11
5.0 / 5
408
تگهای خبر: دستگاه , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴