فراخوان ثبت نام انتشار اوراق صکوک در بازار سرمایه برای دانش بنیان ها

فراخوان ثبت نام انتشار اوراق صکوک در بازار سرمایه برای دانش بنیان ها

پی اچ پی و جی کوئری: صندوق نوآوری و شکوفایی جزییات انتشار اوراق صکوک نوآوری در بازار سرمایه برای شرکت های دانش بنیان را منتشر نمود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، اوراق صکوک، ابزار تأمین مالی مبتنی بر استقراض از بازار اوراق بهادار بوده که بر پایه قراردادهای اسلامی تعریف شده است. بنگاه های اقتصادی حائز صلاحیت و بلوغ یافته به لحاظ مالی می توانند با انتشار این اوراق، سرمایه در گردش یا سرمایه گذاری جدید مورد نیاز برای توسعه فعالیتهای خویش را با نرخ سود مشخص و سررسید معین از راه بازار سرمایه تأمین کنند.
روح الله ذوالفقاری، معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان این خبر اظهار داشت: همچون الزامات انتشار اوراق صکوک در بازار سرمایه، پذیرش ضمانت بازپرداخت اوراق انتشار یافته توسط یکی از نهادهای صاحب صلاحیت است و از آنجاییکه عمده دارایی های شرکتهای دانش بنیان، دانش فنی و دارایی های نامشهود است و دارایی های فیزیکی کمتری دارند، تأمین وثایق و تضامین مورد نیاز، تبدیل به یکی از موانع بزرگ انتشار این اوراق برای دانش بنیان ها شده است.
وی ادامه داد: در همین راستا صندوق نوآوری و شکوفایی مذاکرات لازم را با شبکه بانکی کشور انجام داده و از سال ۱۴۰۲، با قبول ضمانت شرکت ها نزد بانک ها، امکان پذیرش رکن ضامن توسط بانکها را تسهیل می کند. طبق توافقات انجام شده ضمانت نامه ای معادل با ۵۰ درصد مبلغ اصل و سود اوراق انتشار یافته توسط صندوق نوآوری و شکوفایی صادر می شود و بابت ۵۰ درصد باقیمانده از شرکت ها اسناد تجاری (شامل چک و سفته و قراردادهای لازم الاجرا) دریافت خواهد شد.
ذوالفقاری افزود: محدودیت های موجود در بازار پول مانعی برای رشد سریع و توسعه دانش بنیان ها است و این اوراق به آنها کمک می نماید تا به دور از چالش های بازار پول و آثار تورمی آن، منابع مالی مورد نیاز خویش را از راه بازار سرمایه به صورت پایدار تأمین کنند.
وی ضمن اشاره به ضوابط اختصاصی استفاده از اوراق صکوک نوآوری، اظهار داشت: این اوراق مختص شرکتهای دانش بنیان دارای شخصیت حقوقی سهامی عام یا خاص است که دارای حداقل سرمایه ثبتی و حقوق مالکانه شرکت به ترتیب ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیاردریال بوده، جریان نقدی حاصل از عملیات آن طی سال مالی اخیر مثبت و حسابرسی صورت های مالی آنها توسط حسابرس معتمد بورس انجام شده باشد.
به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکتهای متقاضی می توانند با رفتن به وبگاه صندوق نوآوری و شکوفایی به نشانی www.inif.ir از راه سامانه غزال درخواست خویش را ثبت کرده و از مزایای این خدمت بهره مند شوند.1402/03/07
11:08:58
5.0 / 5
351
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP