مدیركل گردشگری و میراث فرهنگی مناطق آزاد:

ثبت جهانی دومین ژئوپارک ایران نزدیک است

ثبت جهانی دومین ژئوپارک ایران نزدیک است

پی اچ پی و جی کوئری: مدیرکل گردشگری و میراث فرهنگی مناطق آزاد از اعطای حکم ثبت جهانی دومین جاذبه زمین گردشگری ایران (ژئوپارک) در منطقه آزاد ارس در نیمه های خردادماه آگاهی داد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، محمد فرزاد میرزایی قلعه - مدیرکل گردشگری و میراث فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد - ضمن اشاره به ثبت جهانی دومین جاذبه زمین گردشگری ایران در ۱۷ خردادماه، درحالی که یونسکو در شهریورماه ۱۴۰۱ ثبت ژئوپارک ارس در لیست ژئوپارک های جهانی را تایید کرده و قرار بود در بهار حکم آن رسما تنفیذ شود، اظهار داشت: مجموعه مناطق آزاد به علت پراکنش جغرافیای ویژه از ظرفیت های فرهنگی و میراثی بی مانندی چه در عرصه میراث ملموس و ناملموس برخوردار می باشد که ۲۴ آوای محلی و ۷۴ بازی محلی و ۴۳ نوع هنر -صنعت و... و. از این نمونه بوده و در تلاش هستیم این میراث های ماندگار را ثبت کرده و برای شناساندن آنها اقدامات قابل اجرا را در سیاستگذاری بودجه مناطق لحاظ نماییم.
مدیرکل گردشگری و میراث فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد که در نشست «میراث فرهنگی ایران عزیز» که در هفته میراث فرهنگی و به میزبانی تعدادی از فعالان این حوزه در دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: گردشگری و میراث فرهنگی بعنوان پیش قراول جدال تمدنی ایران اسلامی یکی از راه های برون رفت از جنگ اقتصادی و فرهنگی پیش آمده برای کشور است؛ چونکه هویت فرهنگی کشور و مجموعه جاذبه های ایران همیشه مقصد گردشگران و علاقه مندان بی شماری از سراسر جهان است که اگر با طراحی و باز ساخت منطبق بر بازار و سلیقه گردشگران باشد می تواند این مهم را عامل شود.
وی همینطور اظهار نمود: جنگ ترکیبی پیش آمده نیازمند یک تقابل جدی است که رونق گردشگری و تکیه بر میراث فرهنگی و هویتی این سرزمین می تواند نقطه اتکا خوبی برای دفع فتنه های پیش آمده باشد که این نیازمند توجه ویژه و البته نگاه تخصصی به محور میراث فرهنگی و گردشگری است؛ چونکه گردشگری بعنوان دومین صنعت پول ساز جهان و بعنوان یک صنعت سبز همیشه ضامن موفقیت کشورهایی بوده است که در راه رشد قدم برداشته اند و تنها صنعتی است که موتور محرک ۴۳ فعالیت دیگر بوده و در مقابل حضور هر نفر توریست شش شغل مستقیم و غیرمستقیم بوجود می آورد.
بر همین اساس، میرزایی، دومین اولویت درآمدزایی اقتصادی سازمان های مناطق را گردشگری دانست و اضافه کرد: هدف اصلی و راهبردی توسعه فعالیتهای گردشگری در پهنه های جغرافیایی سازمان های مناطق آزاد رونق اقتصادی در کنار افزایش شور و نشاط در ایران اسلامی و البته ایجاد کسب وکارهای نو در این صنعت است.
مدیرکل گردشگری و میراث فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد افزود: مناطق آزاد در نوروز امسال بیش از شش میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مسافر داشتند که آمار سفرها همیشه سبب شده گردشگری عامل اول جریان اقتصادی در مناطق آزاد باشد و با انتخاب سیاست های مناسب جو و زیست بوم منطقه ها، این پهنه های جغرافیایی در آینده نزدیک یکی از قطب های اصلی گردشگری غرب آسیا خواهند شد؛ چونکه شکل گیری زنجیره ارزش گردشگری در جغرافیای مناطق آزاد ظرفیتی را بوجود آورده که مناطق آزاد تبدیل به مقصد گردشگری شود.
منبع:

1402/03/02
13:59:18
5.0 / 5
466
تگهای خبر: بازی , تخصص , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳