معرفی روشی برای ذخیره سازی نانوسلولز از جانب محقق ایرانی دانشگاه پنسیلوانیا

معرفی روشی برای ذخیره سازی نانوسلولز از جانب محقق ایرانی دانشگاه پنسیلوانیا

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، امیر شیخی و همکارانش در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا ساز و کاری برای خشک کردن و پخش کردن مجدد نانو بلورهای سلولز عرضه دادند که تأثیر منفی روی گروههای عاملی و عملکرد نانوسلولز ندارد و اعلام نمودند این ساز و کار، حمل و نقل و ذخیره سازی نانوسلولز را ساده تر می کند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، یک گروه تحقیقاتی از گروه مهندسی شیمی از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا مکانیسمی برای خشک کردن نانوبلورهای سلولز پیشنهاد کرده تا این نانوبلورها را بتوان در محیط آبی دیسپرس کرد و در عین حال، با دیسپرس (پخش) شدن، این نانوبلورها عملکرد کامل خویش را حفظ می کنند.
با این کار میتوان فرایند ذخیره سازی و حمل و نقل نانوبلورهای سلولز را تسهیل کرد. این محققان نتایج این دستاورد را در مجله Biomacromolecules منتشر نمودند.
برانا هانتینگتون، نویسنده این مقاله و دانشجوی دکترای این دانشگاه اظهار داشت: ما نگاه کردیم که چگونه می توانیم نانوبلورهای شاخه دار را داشته باشیم، آنها را در اجاق خشک کردیم و در ادامه در محلول های حاوی یون های مختلف باردیگر آنها را دیسپرس کردیم و سپس عملکرد آنها را با نانوکریستال های سلولز معمولی و غیر شاخه دار مقایسه کردیم.
امیر شیخی، نویسنده و استادیار مهندسی شیمی و مهندسی زیست پزشکی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا هم در این زمینه خاطرنشان کرد: انتهای مودار نانو کریستال ها بگونه ای نانو مهندسی شده است که دارای بار منفی باشد و هنگام قرار دادن در یک محیط آبی، یکدیگر را دفع می کنند.
وی تصریح کرد: برای داشتن حداکثر عملکرد، نانوبلورها باید جدا از هم باشند، بگونه ای که در هنگام خشک شدن با هم زنجیره ای نشوند.
به نقل از ستاد نانو، به دنبال بازگرداندن ذرات مودار، دانشمندان آنها را آزمایش کردند و اندازه و خصوصیات سطح آنها را تعیین و کشف کردند که عملکرد و خصوصیت های آنها مشابه مواردی است که قبلاً خشک نشده بودند. همچنین، آنها دریافتند که این ذرات می توانند به خوبی برای کارهای مختلف استفاده شده و پایداری خویش را در طیف وسیعی از مخلوط های مایع از pH و سطح شوری مختلف حفظ کنند.
پارچ میکا، دانشجوی دکترای دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا می گوید: نانوبلورهای مودار حتی در غلظت های نمکی بالا می توانند باردیگر تغییر شکل دهند، حتی در محیط های خشن هم گروههای عاملی خویش را حفظ می کنند که این کار امکان دارد در طیف گسترده ای از حوزه ها مورد استفاده قرار گیرند. این کار امکان دارد راه را برای پردازش پایدار و در مقیاس بزرگ نانو سلولزها بدون استفاده از روش های افزودنی یا صرف انرژی هموار کند.
منبع:

1401/10/29
17:11:01
5.0 / 5
540
تگهای خبر: ذخیره سازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP