در گفت وگو با پی اچ پی و جی كوئری اعلام شد

کاهش خسارات مگس مدیترانه ای در باغات مرکبات با پرتودهی

کاهش خسارات مگس مدیترانه ای در باغات مرکبات با پرتودهی

پی اچ پی و جی کوئری: یکی از شرکت های مستقر در پژوهشکده علوم و فنون هسته ای با روش پرتودهی توانسته است آفت حشره مگس مدیترانه ای را که تا 50 درصد سبب کاهش باردهی درختان میوه ای می شود، کنترل کند و این میزان خسارت را به کمتر از یک درصد کم کند.


مهرداد احمدی از پژوهشگران این طرح در گفت و گو با ایسنا، این روش کنترلی را با عنوانSIT و یا روش کنترل حشرات به روش "نر عقیمی" دانست و اظهار داشت: یکی از با اهمیت ترین آفت باغات مرکبات، مگس مدیترانه ای است به شکلی که در صورت طغیان می تواند کل باغات را درگیر کرده کند ولی ما در این روش موفق به کنترل این حشره شدیم.
وی با اشاره به جزییات اجرای این طرح، توضیح داد: در ابتدا بصورت انبوه در کارگاه، تخم این حشره پرورش داده و جیره غذایی مصنوعی به آنها انتقال داده می شود و زمانی که تخم به مرحله لارو و شفیره رسید، آنرا تحت پرتودهی گاما قرار می دهیم.
احمدی با تأکید بر این که در پرتودهی گاما، دوزی انتخاب می شود که اسپرم جنس نر اینگونه حشره نابارور شود، اظهار داشت: این در حالیست که ظاهر، قدرت، جفت گیری، پرواز و ژن های این حشره در حین پرتودهی دست نخورده باقی می ماند.
این محقق افزود: پس از آن که مرحله کنترل کیفی بر روی حشرات تولید شده از نظر سلامت و عقیم بودن، صورت گرفت، حشرات به مناطق مختلفی چون باغات مرکبات شمال کشور انتقال داده می شوند.
وی اشاره کرد: زمانی که این حشرات عقیم شده در باغات مرکبات با حشرات سالم جفت گیری کنند، یا نمی توانند تخمگذاری کنند و یا اگر تخمگذاری صورت گرفت، تخم باز نخواهد شد.
بگفته این محقق، با این روش از خود حشره مقابل خودش استفاده می شود و جمعیت آنها کنترل می شود.
احمدی، عدم استفاده از سموم شیمیایی برای از بین بردن این حشرات را از مزایای این روش نام برد و اضافه کرد: در نتیجه آلودگی باغات به سبب استفاده از سموم کاسته می شود، ضمن آنکه اثرات نامطلوب سمپاشی بر روی انسان، از بین می رود.
وی تصریح کرد: همین طور هزینه این روش یک چهارم هزینه سموم شیمیایی است و این در حالیست که میزان کنترل مگس مدیترانه ای با این روش پرتودهی بیش از سموم شیمیایی خواهد بود.
محقق این طرح دانش بنیان با تأکید بر این که این روش برای یکی از باغات اجرائی شده است، اشاره کرد: امسال که جمعیت این حشره بالا رفته بود، باغاتی که با بهره گیری از سموم شیمیایی مبادرت به نابودی این حشره کرده بودند، ۵۰ درصد خسارت داشته اند، ولی با این روش خسارت کمتر از یک درصد بوده است.
احمدی اشاره کرد: این آفت دارای ۳۵۰ نوع میزبان بوده و قادر می باشد باردهی درختان مرکبات، درختان هسته دارها و دانه دارها، انار، انجیر، خرمالو و انبه و غیره را تا ۵۰ درصد کم کند.
به گفته ی ایشان، این روش در باغات شهرهای ساری، بهشهر و نوشهر اجرائی شده است.
به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، مگس میوه مدیترانه ای یکی از با اهمیت ترین آفات درختان میوه در سراسر دنیا است که از نظر پراکندگی در مناطقی مانند آفریقا، جنوب اروپا و مناطق شبه قاره هند، غرب استرالیا و آمریکا وجود دارد.
لاروهای این حشره از مغز میوه های میزبان تغذیه می کنند و گاهی اوقات در داخل آن تونل ایجاد می کنند و در نهایت کل میوه را به یک توده آبدار و غیرقابل خوردن تبدیل خواهند کرد.
به اعتقاد متخصصان، برای مدیریت مگس میوه مدیترانه ای در باغات مرکبات، کشاورزان باید میوه های آلوده را در عمق ۵۰ سانتی متری خاک منهدم کنند.1401/10/26
11:16:18
5.0 / 5
441
تگهای خبر: تخصص , تولید , شركت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱