با تصویب قانونی جدید در اتحادیه اروپا؛

قربانیان هوش مصنوعی می توانند در اروپا شکایت کنند

قربانیان هوش مصنوعی می توانند در اروپا شکایت کنند

پی اچ پی و جی کوئری: برمبنای قانونی تازه در اتحادیه اروپا، افراد و شرکت هایی که به سبب عملکرد پهپادها، ربات ها و سایر محصولات یا خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی لطمه می بینند، برای دریافت غرامت آسان تر شکایت می کنند.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از رویترز، دستورالعمل مسئولیت هوش مصنوعی که کمیسیون اروپا امروز چهارشنبه نهایی شدن آنرا اعلام خواهد کرد، با هدف رسیدگی به گسترش بیش از پیش محصولات و خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی تنظیم شده و مکمل قوانین ملی در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا است.
در پیش نویس این قانون تصریح شده قربانیان لطمه های ناشی از کاربرد نامناسب پهپاد و سیستم های هوش مصنوعی می توانند برای جبران خسارت وارده به جان، مال، سلامت و حریم خصوصی خود به سبب کوتاهی یک ارائه دهنده، توسعه دهنده یا کاربر فناوری هوش مصنوعی یا حتی تبعیض در پروسه استخدام با بهره گیری از هوش مصنوعی شکایت کنند.
این قانون بدنبال کاهش هزینه اثبات لطمه ناشی از استفاده از هوش مصنوعی توسط قربانیان است، به این معنا که قربانیان فقط باید نشان دهند که عدم رعایت برخی الزامات توسط سازنده یا کاربر موجب لطمه شده است و سپس این مساله را در شکایت خود به فناوری هوش مصنوعی مرتبط کنند.
بر اساس «حق دسترسی به شواهد»، قربانیان می توانند از دادگاه بخواهند به شرکتها و تامین کنندگان این فناوری دستور دهد اطلاعاتی درباره ی سیستم های هوش مصنوعی پرخطر ارائه نمایند تا بتوانند فرد مسئول را شناسایی کنند و متوجه شوند که چه اشتباهی رخ داده است.
مدیر اجرائی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه دستورالعمل مسئولیت محصولات را نیز به روز خواهدنمود که محدوده مسئولیت تولیدکنندگان را در قبال محصولات معیوب مبتنی بر تکنولوژی هوشمند شامل انواع ماشین آلات و داروها و غیره مشخص می کند.

1401/07/09
07:32:46
5.0 / 5
512
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP