دانشگاه امیرکبیر آمادگی ساخت تجهیزات کلیدی صنایع نفت و گاز را دارد

دانشگاه امیرکبیر آمادگی ساخت تجهیزات کلیدی صنایع نفت و گاز را دارد

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر در نشست تعدادی از استادان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با رئیس جمهوری اظهار داشت: با وجود تحریم های دشمنان و در صورت اعلام نیاز وزارت نفت، دانشگاه صنعتی امیرکبیر با امکانات ویژه شامل لابراتوار های پیشرفته و اساتید متخصص می تواند در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات کلیدی نفت و گاز به بهترین شکل ممکن نقش ایفا کند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد عامری شهرابی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین بخش هایی که بر اثر تحریم ها سبب ایجاد صدمه در صنعت شده است، بحث دسترسی به تجهیزات کلیدی صنایع نفت و گاز است، اظهار داشت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر بعنوان مادر دانشگاه های صنعتی کشور و تنها دانشگاهی که رشته تخصصی مهندسی تجهیزات نفت و گاز را دارد، درکنار دانشکده های مهندسی برق، مکانیک، شیمی ظرفیت و پتانسیل بالایی در طراحی و ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت و گاز دارد.
دانشیار دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: متاسفانه صنعت نفت درگذشته اعتقاد و باور به ظرفیت دانشگاه ها در ساخت تجهیزات نداشته و عمده پروژه های تعریف شده از ناحیه صنعت به اجبار و با نگاهی ناامیدگونه بوده است.

استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار نمود: تجربه نشان داده است که هر گاه صنعتی به دانشگاه اعتماد کرده، شاهد رشد و تعالی آن صنعت در کشور بوده است مانند صنایع فضایی، پهپادی، دفاعی و هسته ای.

دکتر عامری شهرابی افزود: در دولت قبلی عزمی جدی بر اعتماد به دانشگاه در طراحی و ساخت تجهیزات نفت و گاز وجود نداشت و عموما این تجهیزات از خارج وارد می شد.

وی افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با امکانات ویژه شامل لابراتوار های پیشرفته و اساتید متخصص می تواند در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات کلیدی نفت و گاز به بهترین شکل ممکن نقش ایفا کند.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار نمود: ساخت تجهیزات حفاری چاه های نفت و گاز، ساخت تجهیزات سطح الارضی و طراحی نفت افزارهای شبیه سازی فرایندهای نفت و گاز دستاوردهای قابل توجه این حوزه است.

مدیر کل دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: پیشنهاد طراحی و ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر مورد توجه و استقبال رئیس جمهوری قرار گرفت.

این استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: درخواست داریم پیگیر این مورد باشید تا با تشکیل کارگروه ویژه طراحی و ساخت تجهیزات صنعت نفت زیر نظر معاون اول رئیس جمهوری و با هماهنگی بین وزارت صمت، وزارت نفت، وزارت علوم و همینطور دانشگاه صنعتی امیرکبیر و حمایت خود از این دانشگاه، در آینده شاهد خودکفایی کشور در طراحی و ساخت تجهیزات نفت باشیم و از این جنبه هم تحریم ها بی اثر شوند.1401/06/13
10:04:59
5.0 / 5
383
تگهای خبر: تخصص , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱