در گفت وگو با پی اچ پی و جی كوئری تاكید شد

حوضه امامزاده داود منطقه ای با خطر سیل زایی بالا

حوضه امامزاده داود منطقه ای با خطر سیل زایی بالا

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری رئیس مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین -البرز سازمان زمین شناسی با اشاره به نتایج مطالعات میدانی از منطقه سیل زده امامزاده داود، اظهار داشت: حوضه بالادستی امامزاده داود از نظر وقوع سیل، یک حوضه پرخطر بشمار می رود و عدم رعایت حریم رودخانه و محدود و محصور کردن مسیر اصلی تخلیه آب، باعث شده است ساکنان این منطقه درگیر سیل شوند.


مرتضی شیخ در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به وقوع سیل در امامزاده داود تهران که ناشی از بارش های در رابطه با جریانات مانسون است، اضافه کرد: بر مبنای بازدیدهای اولیه ای که از این منطقه داشتیم، شکل حوضه آبریز، شیب زیاد و سنگ شناسی بستر حوضه نشان داده است که حوضه بالادستی امامزاده داود از نظر وقوع سیل، یک حوضه پرخطر به حساب می آید.
وی افزود: از طرفی این نوع توده های هوایی، مستعد بارش های ناگهانی با حجم بالایی از بارندگی در زمان کوتاه هستند، موارد بالا سبب شده که از این حوضه بعنوان یک منطقه پر خطر از لحاظ وقوع سیل یاد شود که نمونه آن رخداد سیل در بالادست امامزاده داود بوده است.
شیخ تصریح کرد: در این رخداد حجم زیادی از آب و رسوبات وارد این منطقه شده است و از طرفی عدم رعایت حریم رودخانه و محدود و محصور کردن مسیر اصلی تخلیه آب، سبب شده است که ساکنان این منطقه درگیر سیل شوند و به صورت کلی در این رخداد ۳ پارامتر اصلی "شکل حوضه آبریز"، "شیب" و "جنس بستر" آن نشان گر پرخطر بودن این حوضه از دیدگاه سیل خیزی است.
رئیس مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین البرز خاطرنشان کرد: رودخانه های دائمی باعث می شوند که آب به تدریج بار رسوبی را از حوضه خارج کند، ولی در حوضه بالادست منطقه امامزاده داود حمل رسوبات انباشته شده حاصل از هوازدگی، با بارش ناگهانی باعث شکل گیری جریان با بار رسوبی بالا شده که از قدرت تخریب بالایی برخوردار بوده و این اتفاقی است که در منطقه امامزاده داود رخ داده است.
مدیر مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین البرز سازمان زمین شناسی با تکیه بر این که در برخورد با چنین رخدادهایی توجه به دو نکته مهم می باشد که یکی "رعایت حریم رودها" و دیگر "جدی گرفتن هشدارها" است، تصریح کرد: لزوما هر هشداری منجر به سیل نمی گردد، ولی زمانی که برای سیلاب اخطار داده می شود، باید به این هشدارها توجه شود؛ چون که سیلاب یک فرایند طبیعی است و اگر به صورت علمی با آن مواجه شویم و از خطرات آن دوری نماییم، می توانیم حتی از فواید آن استفاده نماییم.
وی با اشاره به اینکه ما برای کاهش صدمه های ناشی از مخاطرات، نباید در معرض این مخاطرات قرار گیریم، افزود: زمانی که حریم رودها رعایت نشود، باید منتظر مخاطرات آن باشیم.
شیخ افزود: سیل دارای دوره بازگشت است و بر خلاف زلزله زمان بیشتری برای واکنش به آن داریم. ضمن آنکه سازمان هواشناسی هم در مورد وضعیت جوی اطلاعات لازم را منتشر می کند و بر طبق این اطلاع رسانی ها می توانیم از آن دوری نماییم.
شیخ با تکیه بر این که سیل تنها حریم خویش را تخریب کرده است، اظهار داشت: ولی مسئله اصلی این است که از ورود تا خروجی آب در روستای امامزاده داود، به صورت غیر طبیعی، با راه اندازی کانال، حریم خروجی آب را کوچکتر کرده ایم و این امر سبب گشته است تا این تخریب صورت گیرد.
به قول این مقام مسئول، بخشی از حیاط صحن امامزاده بر روی این کانال بوده است.
وی تصریح کرد: با عنایت به خصوصیت های هر منطقه باید برای هر نوع ساخت و سازی در نزدیکی رودخانه ها مطالعات مختص آن صورت گیرد و متناسب با خصوصیت آن منطقه مبادرت به ساخت و ساز نماییم، ضمن آنکه در زمان اعلام هشدار، هشدارها را جدی بگیریم تا خویش را در معرض مخاطرات قرار ندهیم.
منبع:

1401/05/10
09:13:40
5.0 / 5
441
تگهای خبر: كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری