كاربردی شدن تجهیزات مدرن تصویربرداری از حیوانات كوچك در بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشكی

كاربردی شدن تجهیزات مدرن تصویربرداری از حیوانات كوچك در بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشكی

پی اچ پی و جی كوئری: دستگاه های تصویربرداری PET و تصویربرداری اسپكت یكی از شركت های دانش بنیان علاوه بر دانشگاه های علوم پزشكی در بعضی از بیمارستان ها كاربردی شده است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، یکی از شرکت های دانش بنیان تولیدکننده تجهیزات تصویربرداری پزشکی، موفق به طراحی و ساخت دستگاه تصویربرداری PET و سیستم تصویربرداری اسپکت حیوانی با رزولوشن بالا (HiReSPECT) شده و توانسته است دو دستگاه تصویربرداری PET به دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه علوم پزشکی تبریز به فروش برساند.
تابحال ۶ سیستم تصویربرداری اسپکت حیوانی با رزولوشن بالا به مراکز مختلف داخل کشور فروخته شده است و ۴ دستگاه PET نیز تحویل مراکز تحقیقاتی شده است. آزمایشگاه جامع پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای خلیج فارس وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچون مشتریان این دو دستگاه بوده اند.
این شرکت دستگاه دیگری که یک ابزار تصویربرداری اختصاصی از قلب، با نام تجاری ProSPECT است را ساخته و این دستگاه در بیمارستان های امام خمینی(ره)، شریعتی و شهید صدوقی یزد کاربردی شده است.
دستگاه PET، مانند سایر روش های تصویربرداری زیستی می تواند برای مطالعه فرآیندهای سلولی و مولکولی مربوط به بیماری در حیوانات زنده استفاده شود، ضمن آنکه قادر می باشد سیگنال های مولکولی بسیار ریز را در عمق بافت با تفکیک مکانی و کنتراست بالا دنبال کند و از این طریق می تواند داده های دقیق کمی در مورد گسترش زمانی و مکانی فراهم آورد.
این دستگاه برخلاف حدودا تمامی PETهای تجاری موجود که نسبت به میدان مغناطیسی حساس بوده و به هیچ عنوان قابلیت کار هیبریدی یا حتی در کنار MRI را ندارند، نسبت به میدان های مغناطیسی هیچ گونه تغییر پاسخی ندارد و قابل استفاده در کنار دستگاه های MRI است.
HiReSPECT یک سیستم تصویربرداری اسپکت حیوانی با قدرت تفکیک بالا با قابلیت های چند منظوره برای تصویربرداری در تحقیقات پیش کلینیکی است، در عین حال برای مقاصدی همچون تحقیقات دانشگاهی، ساخت و ارتقای دارو مورد استفاده قرار می گیرد.
این یک سیستم تصویربرداری تصاویر درون تنی سه بعدی با رزولوشن بالا از عملکرد فیزیولوژیکی حیوانات آزمایشگاهی کوچک را ارائه می کند. تصویربرداری از حیوانات کوچک یک زمینه مطالعاتی نوین است که در شاخه های مطالعاتی مختلف بیومدیکال مانند عصب شناسی، آنکولوژی، قلب و عروق، ایمونولوژی و زیست شناسی کاربرد دارد.
شرکت های داروسازی و مراکز تحقیقاتی می توانند از مزایای استفاده از دستگاه اسپکت بهره مند شوند که این مهم بوسیله تسریع کردن بهبود داروها و نشانگرهای زیستی و بدست آوردن نتایج درون تنی قابل اعتمادتر و امکان طراحی مطالعاتی مقرون به صرفه حاصل می شود.
منبع:

1399/05/11
15:15:13
5.0 / 5
1922
تگهای خبر: تولید , دستگاه , شركت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳