در گفت وگو با پی اچ پی و جی كوئری اعلام شد

دیدگاه فنی سازمان زمین شناسی درباره صدمه برخی ساختمان ها بر اثر فوج لرزه های هرمزگان و کیش

دیدگاه فنی سازمان زمین شناسی درباره صدمه برخی ساختمان ها بر اثر فوج لرزه های هرمزگان و کیش

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری پژوهشگر سازمان زمین شناسی ضمن اشاره به برخی مطالبه گری های طلبکارانه ناآگاهان از این سازمان در زمینه انتشار اطلاعات گسل های جنبای مسبب زلزله های اخیر استان هرمزگان، اظهار داشت: سال هاست که از جانب این سازمان اطلاعات پایه در این حوزه منتشر و به همراه دیگر داده ها در قوانین لازم الاجرای ساخت و ساز بناهای مقاوم در مقابل رخداد زمینلرزه ها به کار گرفته شده است. ازاین رو، اگر در این رخدادهای لرزه ای کوچک ساختمان های موجودِ ترک خورده و صدمه دیده مشاهده می شود، باید مطالبه گری از طراحان و مجریان و ناظران فنی صنعت ساختمان صورت گیرد تا بتوان عوامل عدم استفاده درست از قوانین مورد اشاره را شناسایی و مؤاخذه کرد


دکتر شهریار سلیمانی آزاد، مسؤول پروژه های اطلس لرزه ­زمین­ ساخت و پالئوسایزمولوژی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: اخیرا و در هفته پایانی خرداد ماه سالجاری و با رخداد یک فوج زمینلرزه (Earthquake Swarm) در هرمزگان، کیش و... زبان رسانه ایِ عده ای دانشگاهی و غیر دانشگاهی نامتخصص در زمینه لرزه زمین ساخت باز شده است.
وی افزود: این افراد افزون بر اعلام شرایط ایمن برای این روزهای زاگرس از یک سو، طلبکارانه، متخصصان سازمان زمین شناسی کشور را به عرضه اطلاعات در ارتباط با گسل های جنبا و لرزه زای این پهنه لرزه خیز گیتی امر می فرمایند!
سلیمانی آزاد تصریح کرد: شوربختانه، تا هنگامی که در این کشور شاهد حضور پزشکان و... در جایگاه مسئولین فنی، مهندسان و... در جایگاه مدیران فدراسیون های ورزشی و... باشیم، هیچ امیدی برای فریادرسی به این مردم شریف و بی پناه وجود نخواهد داشت.
این محقق حوزه لرزه ­زمین­ ساخت سازمان زمین شناسی تصریح کرد: با در اختیار داشتن حتی ابتدایی ترین اطلاعات علمی در مورد خطر زمینلرزه (Seismic Hazard) در پهنه ایران پرواضح است که تمامی گستره های دارای پیشینه لرزه ای بدون شک پتانسیل تجربه کردن باردیگر چنین رخدادهایی را خواهند داشت.
وی ادامه داد: بر همین مبنا بوده که طی دهه های گذشته آیین نامه ساخت و ساز ایمن بناها در مقابله با رخداد زمینلرزه ها (آیین ­نامه ۲۸۰۰) توسط متخصصان پیشکسوت تهیه شده و هر چند سال یکبار هم توسط متخصصان به روز رسانی می شود. پس، موضوع نبود داده ­های علمی تنها بهانه ­ای در دست ناآگاهان و خاطیان است. ازاین رو، سال ها است که این داده های علمی پرارزش و همواره در حال تکمیل در چارچوب قوانین ساخت و ساز ایمن و لازم الاجرای عرضه شده باید مورد استفاده قرار گیرد.
سلیمانی خاطرنشان کرد: اگر این مهم به جهت سواستفاده های مالی کلان توسط متولیان توسعه ناپایدار(!) به کار گرفته نمی گردد، این دیگر بر عهده مسؤلان قصورکننده است و بس!
وی تصریح کرد: در رخداد زمینلرزه های اخیر هرمزگان، کیش، بوشهر و... هم درست آن بود که مطالبه از طراحان و مجریان و ناظران فنی ساختمان های موجودِ ترک خورده و صدمه دیده، آن هم از متولیان قاصر ساخت و ساز صورت گیرد که نگرفت! چرا؟ چون طراحان نظریات و سؤالات شبه علمیِ یاد شده، خود هم به اشتباه در جایگاه تخصصی در نظر گرفته شده اند و به واقع در جایگاه پاسخگویی تخصصی قرار ندارند.
به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، در بندر چارک استان هرمزگان از روز دوشنبه، ۲۳ خرداد ماه جاری زلزله های گوناگونی به ثبت رسید و بعضی از ساختمان ها ترک خوردند.
منبع:

1401/03/28
10:14:43
5.0 / 5
830
تگهای خبر: تخصص , فرم , كشور , مقاوم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP