توسط معاونت علمی؛

جزئیات طرح جهش هوشمندسازی

جزئیات طرح جهش هوشمندسازی

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری جزئیات طرح جهش هوشمندسازی در جهت پشتیبانی از زیست بوم هوش مصنوعی در کشور، توسط ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر گردید.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از مهر، ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جهت یکی از رسالت های خود در خصوص توسعه فناوری های نوظهور و کاربردی در حوزه های در رابطه با هوشمندسازی، طرحی را با عنوان «جهش هوشمندسازی» برنامه ریزی نموده است. این طرح در تلاش است تا عناصر مختلف پیشران برای توسعه زیست بوم هوش مصنوعی و هوشمندسازی در کشور را هدف قرار داده و بتواند به صورت اهرمی، سبب شتاب گرفتن فعالیتهای عناصر این زیست بوم شود. این طرح بر مبنای اولویت های فناورانه و مساله محور ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی عرضه شده است. مخاطبین طرح، شتابدهنده ها، مراکز نوآوری و شرکتهای نوپا و یا کوچک - متوسط خواهند بود.
بر طبق این طرح، پشتیبانی از شتابدهنده ها و مراکز نوآوری شامل آن هایی است که در ۶ ماه گذشته در استارت آپ (هایی) با مطابقت حداقل در یکی از موارد ماتریس کاربرد فناوری، مبادرت به اختصاص سرمایه بذری کرده اند و یا قصد شتابدهی به استارت آپ های مشمول را دارند. شتابدهنده ها یا مراکز نوآوری علاقمند می توانند بعد از تکمیل اطلاعات پروفایل خود در وب سایت aimatch.ir، وارد فرایند ارزیابی شوند. در مرحله ارزیابی شتابدهنده یا مرکز نوآوری، بعد از تکمیل پروفایل اطلاعاتی و فرم ارزیابی شتابدهنده، کارشناسان بر مبنای چک فهرست نمرات، هر یک از شتابدهنده ها یا مراکز نوآوری را در یکی از ۴ سطح مربوطه دسته بندی می کنند. حمایت های ستاد از هر مجموعه بسته به سطح بندی این مرحله است. سطح ۱- تسهیلات تا سقف ۱، ۰۰۰ میلیون ریال برای هر استارت آپ معرفی شده برای حداکثر ۴ استارت آپ که در ارزیابی تأیید شود؛ بعد از ارزیابی طرح استارت آها و تعیین KPI قابلیت تبدیل به بلاعوض. سطح ۲- تسهیلات تا سقف ۸۰۰ میلیون ریال برای هر استارت آپ معرفی شده برای حداکثر ۳ استارت آپ که در ارزیابی تأیید شود؛ بعد از ارزیابی طرح استارت آپ ها و تعیین KPI قابلیت تبدیل به بلاعوض. سطح ۳- تسهیلات تا سقف ۶۰۰ میلیون ریال برای هر استارت آپ معرفی شده برای حداکثر ۲ استارت آپ که در ارزیابی تأیید شود؛ بعد از ارزیابی طرح استارت آپ ها و تعیین KPI قابلیت تبدیل به بلاعوض. سطح ۴- تسهیلات تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال برای هر استارت آپ معرفی شده برای حداکثر ۱ استارت آپ که در ارزیابی تأیید شود؛ بعد از ارزیابی طرح استارت آپ ها و تعیین KPI قابلیت تبدیل به بلاعوض. در مرحله ارزیابی استارت آپ های شتابدهی شده و یا در شرف شتابدهی، اطلاعات استارت آپ هایی که حداقل شرط ماتریس فناوری-کاربرد را دارا باشند به صورت جداگانه توسط شتابدهنده یا مرکز نوآوری ارسال خواهد شد و در صورت تأیید کارشناسان فنی (مرکز توسعه فناوری نوظهور دیجیتال) به صندوق توسعه اقتصاد دیجیتال برای دریافت تسهیلات معرفی خواهند شد. همینطور فهرستی از KPIها در ارتباط با هر استارت آپ به متقاضی تحویل داده خواهد شد که در صورت تحقق آنها تسهیلات در یک بازه زمانی مشخص (از ۶ تا ۱۲ ماه) قابل تبدیل به بلاعوض خواهند بود. بر طبق این طرح در زمینه پشتیبانی از شرکتهای نوپا و یا کوچک-متوسط نیز، ابتدا اطلاعات در ارتباط با شرکت در پلت فرم نوآوری باز هوشمندسازی بارگذاری خواهد شد. بعد از ارزیابی اولیه شرکت ها بر مبنای تعداد پرسنل، تراز مالی و … به دو گروه دسته بندی خواهند شد. ۱- شرکتهای نوپا؛ * تسهیلات توسعه محصول: سقف تسهیلات ۴ میلیاردریال * تسهیلات توسعه بازار: سقف تسهیلات ۴ میلیاردریال * تسهیلات در رابطه با زیرساخت: عرضه زیرساخت با مشارکت طرف سوم تا سقف ۸ میلیاردریال * سرمایه گذاری صندوق ها شرکتهای نوپا باید علاوه بر مستندات در ارتباط با محصول، برنامه عملیاتی خویش را در جهت هر یک از موارد ذکر شده در بازه ۶ ماهه الی یک ساله ارسال نمایند. ۲- شرکتهای کوچک-متوسط؛ * تسهیلات توسعه محصول: سقف تسهیلات ۱۰ میلیاردریال * تسهیلات توسعه بازار: سقف تسهیلات ۱۰ میلیاردریال * تسهیلات در رابطه با زیرساخت: عرضه زیرساخت با مشارکت طرف سوم تا سقف ۱۵۰ میلیاردریال * سرمایه گذاری صندوق ها اطلاعات بیشتر در پلت فرم نوآوری باز هوشمندسازی توضیح داده شده است.


منبع:

1401/03/27
17:59:31
5.0 / 5
782
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴