عرضه ضدعفونی کننده دامی بر پایه گیاهی و نانوذرات از جانب محققان کشور

عرضه ضدعفونی کننده دامی بر پایه گیاهی و نانوذرات از جانب محققان کشور

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری تعدادی از پژوهشگران یکی از شرکتهای فناور به دانش فنی نوعی ضد عفونی کننده بر پایه عصاره صمغ آنغوزه و نانوذرات اکسید روی در حوزه دام دست پیدا کردند و مطالعات این گروه در زمینه استفاده از این ضدعفونی کننده بر روی آبزیان، نتایج مثبتی در ایجاد خواص ضد باکتریایی در محیط زیست آبزیان داشته است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، حسن دهقان، مدیرعامل این شرکت با اشاره به اینکه مجوزهای لازم از مراجع قانونی برای تولید این ضدعفونی کننده نانویی دریافت شده است، اظهار داشت: این محصول نسبت به ضدعفونی کننده های موجود در بازار از مزیت هایی برخوردار می باشد. بعضی از ضدعفونی کننده های بازار حاوی ترکیبات نقره هستند که این ماده از نظر زیست محیطی مسائلی با خود به همراه دارد.
وی افزود: وجود نقره در ضدعفونی کننده ها احتمال جذب نقره از راه پوست دام را با خود به همراه دارد که با وارد شدن به شیر، طعم شیر را تغییر داده و اثر منفی روی آن دارد. اما در این ضدعفونی کننده ما از نانوذرات اکسید روی استفاده کردیم که ایمنی بالایی دارد. از طرفی اکسید روی یکی از ترکیبات رایج در بعضی مکمل های دامی است؛ ازاین رو نگرانی از نظر استفاده از اکسید روی در دام نخواهیم داشت و این ماده پیش از این هم در صنعت دام و طیور به صورت رایج استفاده شده است.
دهقان با تکیه بر این که در کنار نانوذرات اکسید روی ما از عصاره صمغ آنغوزه هم استفاده کردیم، تصریح کرد: از دیرباز دامداران علاقه مند بودند که دام را به مراتعی ببرند که گیاه آنغوزه در آنجا قرار دارد، چون که آنغوزه دارای خواص ضد انگلی است و برای دام مناسب می باشد. ما از این خصوصیت الهام گرفتیم و روی خواص ضد باکتری آنغوزه مطالعه کردیم و پس از کسب نتایج آزمایشگاهی مثبت در مورد خواص ضد باکتری آنغوزه، از آن در تولید این ضدعفونی کننده استفاده کردیم.
مدیرعامل این شرکت خاطرنشان کرد: این ضدعفونی کننده جهت استفاده دامی مجوز گرفته، اما برای آبزیان هم قابل استفاده می باشد.
به نقل از ستاد نانو، دهقان با اشاره به اینکه ما این ترکیب را روی آبزیان هم بررسی کردیم و نتایج مثبت در ایجاد خواص ضد باکتریایی در محیط زیست آبزیان به دست آوردیم، اظهار نمود: ازاین رو میتوان اظهار داشت که این ضدعفونی کننده برای هر نوع دام و برای آبزیان قابل استفاده می باشد و علاوه بر کشتارگاه ها در صنایع غذایی هم میتوان از آن استفاده نمود. این محصول در داخل بسته بندی تا ۱۲ ماه پایدار می باشد و بعد از اسپری روی سطح تا ۲۴ ساعت خواص ضدباکتریایی را حفظ می نماید.
به قول مجری طرح، این ضدعفونی کننده به علت فرمولاسیون نانویی و گیاهی که دارد، حساسیتی برای دام ندارد و همینطور روی فلزات و پلاستیک خورندگی ایجاد نمی کند و از نظر قیمت هم حدودا هم قیمت اتانول بوده، در حالی یک ضدعفونی کننده سطح بالا به حساب می آید.
به نقل از ایشان، این فناوری در چارچوب اختراع به ثبت رسید و جزئیات آن فناوری در چارچوب مقاله ای هم انتشار یافته و در کنفرانس نانوساختارهای دانشگاه تهران عرضه شده است.1401/02/26
10:31:28
5.0 / 5
737
تگهای خبر: تولید , شركت , فرم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱