دستاورد یك ساله ایران در حوزه نانو؛

تثبیت رتبه چهارم جهانی و اجرای ۳۴۷ پروژه موفق صنعتی

تثبیت رتبه چهارم جهانی و اجرای ۳۴۷ پروژه موفق صنعتی

پی اچ پی و جی کوئری: کسب رتبه چهارم جهانی، ساخت 226 دستگاه پیشرفته توسط 61 شرکت، ثبت 324 پتنت نانو ایران در دفاتر ثبت پتنت معتبر از قبیل دفتر آمریکا (USPTO) و اروپا (EPO)، اجرای 347 پروژه موفق تبادل فناوری نانو  بین فناوران و شرکت های صنعتی و فروش 115٫453 میلیاردریالی همچون دستاوردها و پیشرفت علم نانو در ضمن یک سال قبل محسوب می شود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا و به نقل از ستاد نانو، برنامه دوم پیشرفت نانو با عنوان «سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴» که در ۲۳ مهرماه ۱۳۹۶ به تصویب هیات دولت رسید و در ۲۹ آذرماه ۱۳۹۶ به دستگاهها ابلاغ گردید، زمینه ساز شروع دهه دوم پیشرفت فناوری نانو در کشور شمرده می شود.
سیاست‏ ها و برنامه‏ های توسعه فناوری نانو در دوره ده ساله دوم تا افق ۱۴۰۴ در محورهای «مرجعیت علمی و پرورش محققان ایرانی تراز اول جهان»، «توسعه و تجاری‏ سازی فناوری های نانو با نوآوری جهانی»، «صنعتی سازی و تحول در صنایع موجود کشور بر پایه فناوری های نانو بومی»، «توسعه همکاری علمی، فناوری و صنعتی بین المللی در قالب تبادلات دوجانبه نه فقط گیرنده»، «ارتقای نقش آفرینی فناوری نانو در افزایش کیفیت زندگی مردم» و «ورود موفق فناوری و محصولات داخلی به بازارهای بین المللی» استوار است.
همچون اتفاقات مهم یک سال اخیر در زمینه فناوری نانو می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
پرورش و توسعه سرمایه های انسانی ماهر و کارآمد فناوری نانو
ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف شناسایی و پرورش استعدادها، تا حالا بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار دانش آموز را در قالب برنامه های متنوع آموزشی همچون کارگاه، جشنواره، مسابقه و المپیاد، با مبانی و کاربردهای فناروی نانو بوسیله ایجاد ۸۸ آزمایشگاه دانش آموزی آموزش فناوری نانو، آشنا کرده است.
در عرصه تولید علم نانو، محققان ایرانی تا حالا با انتشار نزدیک به ۹۵ هزار مقاله در مجلات معتبر نمایه شده در ISI، رتبه چهارم جمهوری اسلامی ایران در علم نانو را در جهان در سال ۲۰۲۲ تثبیت کردند. این در حالیست که در سال ۲۰۰۱ میلادی؛ ایران با انتشار ۱۰ مقاله، دارای رتبه ۵۷ بود.
توسعه فناوری، نوآوری و زیرساخت های نانو
در تحقیقی بین المللی که با بودجه بنیاد ملی علم ایالات متحده (NSF) توسط پژوهشگران دانشگاه معتبر جورجیاتک آمریکا با همکاری محققانی از چین انجام شده و نتایج آن در مقاله ای در سال ۲۰۱۸ پخش شده، بر قرار گرفتن ایران در بین ۵ کشور پیشرو جهان در زمینه نانو صحه گذاشته است و تاکید می کند ایران نه فقط در حجم تولید علم نانو بلکه در جهت گیری و کیفیت دستاوردهای علمی نیز پیشرو است.
این تحقیق بین المللی، به مقایسه کشورها و موسسات علمی و فناوری بر طبق شاخص جدیدی تحت عنوان «تمرکز بر حوزه های در حال ظهور فناوری» می پردازد. این معیار نشان میدهد که ایران، نه فقط از لحاظ تولید علم نانو در سال ۲۰۱۷ میلادی به رتبه پنجم جهان دست پیدا کرده است، بلکه بیشترین تمرکز را به همراه ۴ کشور پیشرفته دیگر، بر نوظهورترین و پیشروترین حوزه های علم و فناوری قرارداده است.
شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو با هدف ایجاد بستری مناسب برای ارائه خدمات آزمایشگاهی به محققین دانشگاهی و صنعتی و استفاده بهتر از ظرفیت های آزمایشگاهی کشور تشکیل شد و اکنون ۲۸۳۰ دستگاه نانو در ۸۷ آزمایشگاه تحقیقاتی در دانشگاه ها و بخش خصوصی در قالب شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو به ارائه خدمات مشغول هستند.
آموزش و پژوهش در فناوری نانو، متکی به تجهیزات پیشرفته ای است که عموماً تهیه آنها از خارج با مشکل مواجه می باشد و از سویی بدون ورود به عرصه ساخت این تجهیزات، کشور نمی تواند به نوآوری و پویایی در تولید محصولات جدید برسد. تا حالا ۲۲۶ دستگاه پیشرفته توسط ۶۱ شرکت ایرانی تولید شده که مهم تر از بازار به وجود آمده و قطع وابستگی به خارج، موجب خودباوری در متخصصان شرکت های داخلی نیز شده است.
طی ۱۶ سال گذشته، ۳۲۴ پتنت نانو ایران در دفاتر ثبت پتنت معتبر از قبیل دفتر آمریکا (USPTO) و اروپا (EPO) ثبت شده است که این تعداد، معادل ۳۲ درصد از کل پتنت های ایران (مربوط به تمامی حوزه های علم و فناوری) در این دفاتر است.
زیرساخت های تولید نیمه صنعتی نانو (نانوفب) نقش مهمی در تسریع تجاری سازی فناوری های توسعه یافته به کاربردهای صنعتی دارند. تا حالا مراکز مختلف تولید نیمه صنعتی نانو همچون مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی (شامل ۶ پایلوت تجهیزات نیمه صنعتی)، فب نانوداروی ضد سرطان، نانوفب باتری پیشرفته، فب الکترونیک چاپی، فب سلول خورشیدی، مرکز نانو کامپوزیت و مرکز توسعه نانوالکترونیک به راه افتاده است.
موضوع استانداردسازی یکی از مهم ترین زیرساخت‏ های تجاری‏سازی و توسعه بازار محصولات فناورانه شمرده می شود. تا حالا ۱۳۹ استاندارد ملی فناوری نانو در کشور تدوین و به تصویب کمیته ملی استاندارد فناوری نانو رسیده است. همین طور تا حالا ۹ استاندارد در سازمان بین ‏المللی استاندارد (ISO) با پیشنهاد و راهبری جمهوری اسلامی ایران تدوین شده و به تصویب رسیده است.
رسوخ فناوری نانو در صنایع موجود کشور و صنعتی سازی فناوری نانو
شبکه تبادل فناوری نانو برای رفع تقاضاهای شرکت های صنعتی موجود بر پایه فناوری های توسعه یافته داخلی به وجود آمده است. در این شبکه، ۴۴ کارگزار تبادل فناوری نانو مشغول فعالیت هستند و تا نیمه اسفندماه ۱۴۰۰، تعداد ۳۸۲۸ تقاضای صنعتی احصا شده و ۳۴۷ پروژه موفق تبادل فناوری نانو بین فناوران و شرکت های صنعتی در کشور به پایان رسیده است.
ساخت ماشین‏ آلات موردنیاز برای راه‏ اندازی خطوط تولید محصولات نانو بعنوان یکی از اولویت‏ های اصلی توسعه صنعت نانو است. تا حالا بیش از ۱۰۰ خط تولید صنعتی با ماشین آلات و تجهیزات نانو ساخت ایران مورد بهره ‏برداری قرار گرفته اند. همین طور علاوه بر تامین تجهیزات صنعتی برای صنایع داخل کشور، تعدادی از این تجهیزات و خطوط تولید همچون خط تولید صنعتی نانوالیاف، خط تولید پوشش های سخت نانو و سامانه نانو تصفیه صنعتی پساب به کشورهای کره جنوبی، چین و مالزی صادر گردیده است.
افزایش محصولات نانو ساخت ایران و توسعه بازار نانو
اکنون ۹۱۵ محصول نانو در بیش از ۱۵حوزه صنعتی مبتنی بر تکنولوژی های داخلی تولید و روانه بازار می شود. در سال ۱۳۹۹، رقم کلی فروش محصولات نانو ساخت ایران معادل ۱۱۵٫۴۵۳ میلیاردریال بوده است.
گسترش برنامه های صادراتی محصولات نانو در سالهای اخیر و ایجاد پایگاه های صادراتی نانو در کشورهای چین، هند، اندونزی، سوریه، ترکیه و عراق بستر ورود کالا، تجهیزات و خدمات فناوری نانو ایران به بازارهای جهانی را فراهم نموده است. تا حالا محصولات نانو ساخت ایران به ۴۹ کشور از ۵ قاره جهان صادر گردیده است.
منبع:

1401/01/10
12:30:29
5.0 / 5
816
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱