رونمایی از ویراست سوم کتاب سلامت در جمهوری اسلامی ایران

رونمایی از ویراست سوم کتاب سلامت در جمهوری اسلامی ایران

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری ویراست سوم کتاب سلامت در جمهوری اسلامی ایران طی مراسمی روز پنجشنبه 19 اسفند ماه 1400 در جلسه مجمع عمومی فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران با حضور رئیس و اعضای فرهنگستان رونمایی گردید.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، در این مراسم دکتر سید علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، با اعلان اینکه ویرایست اول این کتاب در سال ۱۳۷۷ به چاپ رسیده است، اضافه کرد: هفت سال بعد از چاپ ویراست دوم کتاب، تهیه و تدوین ویرایش سوم این کتاب، بمنظور مستندسازی سیاست ها، برنامه ها و دست آوردهای سالهای اخیر، اقدامی ضروری و باارزش به نظر می رسید.
دکتر باقر لاریجانی، رییس گروه آموزش پزشکی فرهنگستان علوم پزشکی، در رویداد رونمایی از این کتاب با اشاره به اهمیت اجرائی سازی بیانیه گام دوم انقلاب بعنوان یکی از اسناد بالادستی و بمنظور تبیین نقشه راه کشور، تنظیم کتاب سلامت در جمهوری اسلامی ایران را دراین زمینه بسیار موثر دانست که بعنوان مرجع با مرور پیشینه و وضعیت فعلی سیستم سلامت کشور، در حوزه چاره اندیشی مسئولان و سیاست گذاران برای رفع چالش ها مفید خواهد بود.
وی ادامه داد: این کتاب دو جلدی فصول موضوعی تولیت، تامین منابع در نظام سلامت، نظام ارائه خدمات سلامت، آموزش و پژوهش، سلامت و فرهنگ ایرانی-اسلامی، تجربه ایران در همه گیری کووید-۱۹ و توسعه فن آوری های اطلاعات سلامت را پوشش می دهد.
دکتر لاریجانی یکی از مهم ترین اقدامات و اصلاحات کشور برای تامین سلامت برای همه، که در سال های اولیه ی بعد از انقلاب و اندکی بعد از تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اجرائی شد را برقراری نظام شبکه ی مراقبت های اولیه ی سلامت دانست.
وی از دیگر اقدامات مهم اصلاحی کشور برای ارائه ی بهتر و بیشتر خدمات سلامت را ادغام آموزش پزشکی و نظام ارائه ی خدمات بهداشتی درمانی کشور نام برد که الگویی موفق برای توسعه عدالت در سلامت در کل کشور بوده است.
دکتر لاریجانی اظهار نمود که ادغام آموزش پزشکی و نظام ارائه ی خدمات بهداشتی درمانی کشور، خودکفایی در تربیت نیروی انسانی علوم پزشکی و توسعه شبکه ی مراقبت های اولیه ی بهداشتی درمانی در کنار دیگر برنامه ها مانند سیاست خودگردانی بیمارستان ها، طرح پزشک خانواده و طرح تحول نظام سلامت، با هدف حل مشکلات سیستم سلامت انجام پذیرفته است.
رییس گروه آموزش پزشکی فرهنگستان علوم پزشکی بار بالای بیماریهای غیرواگیر و تهدید بروز بیماریهای نوپدید و بازپدید، محدودیت توجه به ابعاد سلامت روانی، اجتماعی و فرهنگی، سهم قابل توجه هزینه های سلامت از پرداختی خانوارهای ایرانی، کاربردی نبودن برخی پژوهش های سلامت، تغییرات اقلیمی، نتایج ناشی از همه گیری کووید-۱۹ و آثار ناشی از تحریم های ظالمانه مقابل ایران در زمینه ی سلامت را همچون چالش های سیستم سلامت دانست که می بایست در برنامه ریزی ها و سیاست گذاریها مدنظر گرفته شوند.
دکتر لاریجانی ضمن تشکر از حمایت های دکتر سعید نمکی، دکتر سید علیرضا مرندی، دکتر فریدون عزیزی و دکتر حمیدرضا جمشیدی، از تمامی اساتید و همکارانی که در تدوین و ویرایش این کتاب همکاری صمیمانه داشته اند، قدردانی کرد و ابراز امیدواری کرد که ویراست سوم این کتاب برای دست اندرکاران حوزه سلامت مفید واقع شود.
گفتنی ست این کتاب که مشتمل بر هفت فصل می باشد، با مشارکت فرهنگستان علوم پزشکی و پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم تنظیم و با حمایت ستاد اجرائی فرمان حضرت امام ره انتشار یافته است و دکتر سید علیرضا مرندی، دکتر فریدون عزیزی، دکتر باقر لاریجانی و دکتر حمیدرضا جمشیدی و جمع کثیری از صاحب نظران و خبرگان حوزه سلامت کشور از نویسندگان این مجموعه می باشند. محتوای این کتاب به همراه ویراست های قبلی بوسیله وب سایت iranianhealthbook.ir در دسترس می باشد.
منبع:

1400/12/20
13:23:19
5.0 / 5
874
تگهای خبر: خدمات , سایت , فرم , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP