استفاده از ربات هوش مصنوعی برای ارتقای بهداشت روان كرونایی ها

استفاده از ربات هوش مصنوعی برای ارتقای بهداشت روان كرونایی ها

یكی از تبعات ابتلاء به كرونا به خصوص در كودكان به خطر افتادن بهداشت و سلامت روان این افراد است. پژوهشگران دانشگاه یو سی ال ای برای حل این مشكل یك ربات هوش مصنوعی طراحی نموده اند.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از زد دی نت، مراقبت از کودکان مبتلا به کرونا و تقویت روحیه و ایجاد نشاط در آنها کار پرچالشی است، اما ربات هوش مصنوعی «رابین» می تواند تا حدی به حل این مشکل کمک نماید.
کودکان مبتلا به کرونا به دلیل خصوصیت های خاص این بیماری مجبورند از والدین خود جدا بمانند. این مسئله فشار مضاعفی را به روحیه حساس کودکان وارد می نماید و ربات رابین مقرر است با حضور در بیمارستان های آمریکا به بچه ها کمک نماید تا روحیه و شادمانی خویش را در زمان ابتلاء به کرونا حفظ کنند.
این ربات که می تواند به کمک دیگر کودکان مبتلا به بیماری های صعب العلاج هم بیاید، توسط شرکت نوپای اکسپر تولید شده و حس تنهایی و جدا بودن از جهان را در کودکان کمتر می کند. پژوهشگران بارها اخطار داده اند که تنها ماندن کودکان مبتلا به کرونا در بیمارستان ها حس استرس و نگرانی زیادی را در آنها به وجود می آورد که در آینده هم تأثیرات خویش را بر روح و روان کودکان بر جای می گذارد.
این ربات ۱۲۰ سانتیمتری، ۲۵ کیلوگرم وزن دارد و طراحی کودکانه ای دارد. صحبت کردن با کودکان و سرگرم کردن آنها مهم ترین کارکرد این ربات است. ربات مورد اشاره از پلاستیک زیستی تجزیه شونده تولید شده و با استفاده از اشعه ماورا بنفش ضدعفونی و پاکسازی می شود.
هوش مصنوعی این ربات به آن کمک می نماید تا با شناسایی روحیات و نگرانی های هر کودک به صورت اختصاصی مکالماتی متناسب با حال و هوای مخاطب خود انجام دهد. واکنش های عاطفی این ربات بر مبنای شرایط هر کودک شخصی سازی می شود و برای این کار دوربین های ربات حالات چهره و واکنش های کودک را ثبت و تحلیل می کنند. این اطلاعات برای تداوم واکنش های مناسب در حافظه ربات ثبت می شوند.
ربات مورد اشاره دارای چرخ هایی است که حرکت آنرا در جهات مختلف تسهیل می کنند. آزمایشی که بر روی این ربات با حضور ۸۵ کودک ۴ تا ۱۲ ساله صورت گرفته نشان داده است رابین حس نشاط کودکان را تا ۲۶ درصد افزایش داده و میزان استرس آنها را تا ۳۴ درصد می کاهد.

1399/05/04
23:41:55
5.0 / 5
2246
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳