با انتقال دانش فنی به بخش خصوصی؛

پروبیوتیک جدید گیاهی در کشور به تولید انبوه رسید

پروبیوتیک جدید گیاهی در کشور به تولید انبوه رسید

پی اچ پی و جی کوئری: دستاورد تحقیقات 15 ساله پژوهشگران پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در حوزه تولید دانش فنی و فرمولاسیون پروبیوتیک جدید گیاهی (بیوکنترل/ بیوفرتیلایزر) مبتنی بر سویه های بومی قارچ تریکودرما که به یک شرکت خصوصی منتقل شده بود، بعد از سپری کردن دوره سه ساله به تولید انبوه رسید.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر مژگان کوثری، عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و مجری این طرح با بیان این مطلب، اظهار داشت: دانش ‬فنی ‬تولید و فرمولاسیون پروبیوتیک جدید گیاهی حاصل ۱۵ سال تحقیق بر روی ۶۰۰ جدایه قارچ تریکودرمای بومی جداسازی شده از مناطق مختلف ایران است. این تحقیقات شامل بررسی های مورفولوژیک، بیوشیمیایی، مولکولی، ژنتیکی، متاژنومیک و فرمولاسیون در سطوح گلخانه و مزرعه بوده است.
وی اشاره کرد: قارچ تریکودرما با داشتن خاصیت آنتاگونیستی شدید مقابل خیلی از قارچ های بیماری زای گیاهی همچون موفقترین عوامل بیوکنترل بیولوژیکی شمرده می شود. تریکودرما همچون نخستین کلونیزاتورهای خاک بوده که علاوه بر کنترل و نابودی پاتوژن ها، سیستم ایمنی گیاه را تقویت کرده و افزایش رشد و گسترش سیستم ریشه ای گیاه را به دنبال دارد. فرمولاسیون این قارچ از با اهمیت ترین عوامل ثمربخشی فرآورده ای حاصل از آن بوده است.

کوثری درباره کاربردهای این پروبیوتیک جدید گیاهی (بیوکنترل/ بیوفرتیلایزر) مبتنی بر تریکودرما، اظهار داشت: سالانه حدود ۲۵ میلیون لیتر انواع سموم شیمیایی و دو میلیون تن کود شیمیایی در مزارع، گلخانه ها و باغ های کشور مصرف می شود. به کارگیری مواد شیمیایی، تغییراتی در اکوسیستم طبیعی به وجود آورده و تعادل بیولوژیک انسان، جانوران، گیاهان و میکروارگانیسم ها را بر هم می زند، اما چنانچه در کنترل بیماریهای گیاهی از موجودات زنده ای که توان استقرار و زندگی در خاک و گیاه را داشته و قادر به کنترل عوامل بیماریزای گیاهی باشند، استفاده گردد و یا با تغییر خواص فیزیکی و شیمیایی خاک فعالیت و جمعیت این موجودات مفید در خاک افزایش داده شود، می توان بدون ایجاد اثرات نامطلوب به کنترل بیولوژیک عوامل بیماریزای گیاهی پرداخت.
عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به اقبال بیش از پیش جهانی به استفاده از این محصولات زیستی بجای نهاده های شیمیایی رایج اظهار داشت: میزان مبادلات تجاری جهانی این عوامل در دنیا درحال گسترش است. پیش بینی بازار جهانی عوامل بیوکنترل تا سال ۲۰۲۲ روند رو به رشدی برای عوامل بیوکنترل حدود ۶۷.۳ میلیارد دلار و برای عوامل بیوفرتیلایزر حدود ۳۱.۲ میلیارد دلار را نشان داده است.

به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، دکترکوثری با اشاره به ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬مناسب بودن پروبیوتیک تولیدی برای تولید صنعتی، سازگاری با صنعت فرمانتاسیون، تحمل در مقابل طیف وسیعی از ترکیبات حیات کش (Biocide) و امکان کاربرد در کنترل تلفیقی، اشاره کرد: فرمولاسیون جدید که در بیشتر موارد عملکردی بیش از سموم شیمیایی و در موارد دیگر برابر با سموم شیمیایی دارد، موجب کاهش میزان مصرف سموم و کودهای شیمیایی و حفظ سلامت محیط زیست می شود.
وی در ادامه کاهش بیماریهای مهم گیاهی در محصولات مختلف، افزایش عملکرد در مقایسه با روش سنتی کشاورزی، عرضه سریع محصول بعد از چیدن و کاهش انبارداری محصول به جهت کوتاهی دوره کارنس، امکان استفاده از این فرمولاسیون در وضعیت مختلف آب و هوایی و برای گیاهان مختلف (علفی و درختی)، افزایش توان تحمل تنش خشکی، افزایش حجم ریشه و توسعه سیستم آوندی گیاه، افزایش توان تحمل تنش شوری در گیاهان، افزایش شاخصهای رشدی گیاه و افزایش زنده مانی نهال های منتقل شده به عرصه، کاهش تولید پسابهای آلوده و کاهش تخریب محیط زیست، استفاده بهینه از ضایعات کشاورزی به عنوان بستر کشت، جلوگیری از خروج ارز جهت تهیه سموم و کود شیمیایی، اشتغال زایی برای کشور و دستیابی به دانش و محصولی مبتنی بر ذخایر ژنتیکی میکروبی کشور را از دستاوردها و مزایای این محصول عنوان نمود.
دکتر کوثری در آخر درباب روند تجاری سازی پروبیوتیک جدید گیاهی (بیوکنترل/ بیوفرتیلایزر) مبتنی بر قارچ بومی تریکودرما، اظهار داشت: دانش فنی تولید این محصول دی ماه ۹۶ طی قراردادی با مجوز انحصاری همراه با پرداخت رویالتی به بخش خصوصی به فروش رسید.
شرکت خریدار این فرآورده٬ تحقیقات دقیقی را طی سه سال متوالی در استانهای مختلف کشور بر روی محصولات مختلف در سطوح مزرعه ای و گلخانه ای انجام داده است. نتایج آماری کاربری این فرمولاسیون جدید که در گزارشی مشتمل بر ۲۰۰ صفحه توسط شرکت خریدار پخش شده، نشان میدهد که کاربرد این پروبیوتیک تریکودرمایی ۷۰ تا ۱۰۰ درصد بیماریهای مهم گیاهی را کنترل کرده و در محصولات مختلف موجب افزایش ۴۰ تا ۸۰ درصدی عملکرد در مقایسه با روش سنتی کشاورزی و کاربرد سموم و کودهای شیمیایی شده است. این محصول هم اکنون در مرحله تولید انبوه توسط شرکت خریدار است.
منبع:

1400/11/24
20:31:32
5.0 / 5
930
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , شركت , فرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴