باقیمانده پایین ذخایر سنگ آهن به علت دشواری های فرآوری

باقیمانده پایین ذخایر سنگ آهن به علت دشواری های فرآوری

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری مدیر دفتر برنامه ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اعلام نمود: باقیمانده ذخایره سنگ آهن کشور ۱۴ سال است که این امر به علت میزان بازدهی، بهره برداری و فرآوری دشوار این ماده معدنی است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، رضا جدیدی درباره مطالعات این سازمان در ارتباط با میزان ذخایر سنگ آهن در ایران، اظهار داشت: بر مبنای گواهی کشف های صادر شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و حجم تولید و مصرف محصولات مبتنی بر سنگ آهن همچون صنایع فولادی، ذخیره باقیمانده بدون در نظر گرفتن پارامترهای بازدهی بهره برداری و فرآوری، رقمی در حدود ۳۱ سال و با در نظر گرفتن پارامترهای مذکور و این که ذخایر هماتیتی سنگ آهن به علت دشواری های فرآوری عملا مورد استفاده مناسب قرار نمی گیرند، به رقمی در حدود ۱۴ سال در مورد باقیمانده ذخایر سنگ آهن کشور خواهیم رسید.
جدیدی با بیان اینکه این حجم ذخیره با همین روند اکتشاف و شناسایی ذخایر به دست آمده است، اضافه کرد: در صورتیکه در مقوله اکتشاف بخصوص اکتشافات عمقی قدم برنداریم، وارد بحران جدی تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع معدنی کشور همچون آهن، سرب و روی، بوکسیت، طلا و... خواهیم شد.
وی تصریح کرد: هم اکنون نگاه به سال باقیمانده ذخایر خوشبینانه بوده، چون صنایع بزرگ کشور به معادن و ذخایر در مقیاس بزرگ نیاز دارند و ذخایر کوچک شناسایی شده فعلی تکافوی نیاز ایشان را نمی دهد و اگر پارامتر اقتصادی بودن ذخایر را هم وارد این اندازه گیری نماییم، بحران نزدیک تر هم خواهد بود.
مدیر دفتر برنامه ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن اشاره به این که بیشتر ذخایر شناسایی شده آهن در کشور از نوع هماتیتی هستند، اظهار داشت: این نوع ذخایر دارای پیچیدگی در بحث فرآوری هستند و اگر این مورد را بتوانیم حل نماییم، از ذخایر بیشتری میتوان در صنایع معدنی بهره گیری کرد.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، جدیدی ضمن اشاره به عمق کم معدنکاری در ایران و دستیابی به ذخایر جدید با انجام اکتشافات عمیق تر خاطرنشان کرد: بدون تردید با عنایت به خاستگاه وجود مواد معدنی و تیپ های کانه زایی در کشور بر مبنای شواهد زمین شناسی و اکتشافی، انتظار کشف ذخایر عمقی و بزرگ در گستره ایران وجود دارد، اما نکته حائز اهمیت، توجه ویژه به چرخه تولید اطلاعات پایه زمین شناسی و اکتشافی و همینطور به کارگیری روش های نوین اکتشافات عمیق همچون ژئوفیزیک هوایی و برداشت داده های طیفی است.

وی ادامه داد: این امر مستلزم تغییر ساختار تأمین منابع مالی و بودجه ای سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور است که بتوان با طرح های مختلف و مشارکتی و در جهت افزایش بازدهی پروژه های زمین شناسی و اکتشافی برای تولید اطلاعات پایه و کاهش ریسک سرمایه گذاری در بخش معدن اقدام نمود که این مهم تا کنون و با وجود پیگیری های جدی محقق نشده است.
منبع:

1400/10/30
22:54:07
5.0 / 5
971
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP