دبیر ستاد نانو مطرح كرد

علل محقق نشدن پیشبینی صادرات ۱ میلیاردی تا ۱۴۰۴

علل محقق نشدن پیشبینی صادرات ۱ میلیاردی تا ۱۴۰۴

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه پیشبینی می کردیم در سال ۱۴۰۴ صادرات محصولات نانو به یک میلیارد دلار برسد، اظهار داشت: اما موانعی همچون تحریم ها، نقل و انتقالات پول و کرونا برسر راه تکنولوژی به وجود آمد که شاید چنین هدفی محقق نشود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، سعید سرکار در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای حوزه نانو که در محل خانه نوآوری و فناوری ایران (نمایشگاه بین المللی) برگزار شد، این نمایشگاه را متعلق به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دانست و اضافه کرد: محصولات عرضه شده در این نمایشگاه با حمایت مسقیم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مرحله تولید رسیده اند.

وی ضمن اشاره به حضور مسؤولان صنعت نفت در این نمایشگاه، اظهار نمود: اعتقاد داریم صنعت نفت پیشران حوزه های اقتصادی و فناوری است و خوشحالیم که فعالیتهای نانو فناوری سمت و سوی صنعتی بخصوص در حوزه های نفت، انرژی و پتروشیمی یافته است و امیدواریم منجر به ارزان سازی و رقابت پذیری و افزایش ارزش افزوده شود.
سرکار با تکیه بر این که آنچه که ما را رنج می دهد مهاجرت مغزها است، افزود: این در شرایطی است که با سرمایه گذاری در حوزه های دانشی شاهد چنین اتفاقاتی نخواهیم بود.
وی ضمن اشاره به عرضه بیشتر از ۵۰ محصول جدید در نمایشگاه امروز، تصریح کرد: تولید این محصولات به غیر از بودجه ستاد نانو بوده است و تولید محصولات جدید فناورانه می تواند به ایجاد اشتغال تخصصی منجر شود.
وی ضمن اشاره به توانمندی های جوانان کشور، اظهار داشت: جوانان این مملکت توانسته اند ظرفیت فناوری در این عرصه را به ظهور و بروز برسانند و آنچه در حوزه دانش بنیانی اتفاق افتاده، تنها ۱۵ درصد پتانسیل های کشور است.
سرکار، سرمایه گذاری بیشتر بر روی مغزها را باعث شکوفایی اقتصاد دانست و افزود: در این سرمایه گذاری اقتصاد مبتنی بر نفت خام و گاز نیست.

وی ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: ایشان هربار که بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح می کنند، خیمه اقتصاد مقاومتی عمود بر اقتصاد دانش بنیان است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: اما جای تأسف دارد که سیاستگذاران دولت به این پتانسیل بی نظیر کشور یعنی همان جوانان بی توجه هستند.
سرکار اضافه کرد: نیروهای انسانی متفکر سرمایه های ماندگار کشور نخواهند بود و لازم است که به این مورد توجه کنیم؛ چونکه این ثروت را ۲۰ تا ۳۰ سال دیگر نخواهیم داشت و بزرگترین کفران نعمت در کشور در این حوزه رخ می دهد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ضمن اشاره به دستاوردهای نمایشگاه نانو، اظهار نمود: این محصولات حاصل حدود ۲۰ سال تلاش مملکت در حوزه نانو بوده است؛ در ابتدای کار نانو شاید تنها ۱۰ استاد با نانو تکنولوژی آشنایی داشتند، اما به مرور پژوهشگاه ها و مراکز نوآوری فعال شده اند و این در توسعه علم کشور تأثیرگذار بود.
سرکار با اشاره به اینکه همین توسعه علمی سبب شد در بحث نانو درجا نزنیم و علم را به فناوری تبدیل نماییم، اظهار داشت: هم اکنون ۸۵۰ قلم محصول تأیید شده در ستاد نانو در بازار توزیع شده است و این نشان داده است نانو تکنولوژی به خوبی به صنایع رسوخ پیدا کرده است.
وی اظهار داشت: خوشبختانه حالا در شرایطی هستیم که صنایع باور کردند نانو باعث ارتقاء محصولاتشان می شود و همین سبب شده که صنعت یاور این فناوری باشد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: پارسال طی مراسمی مشابه در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران اعلام کردیم که فروش محصولات نانو در سال ۹۸ حدود ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است و پیشبینی کردیم طی سال ۹۹ به ۸ هزار میلیارد تومان برسد.
سرکار افزود: حالا خوشحالم که فراتر از آنچه پیشبینی کردیم، در فروش محصولات نانو اتفاق افتاده و ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان حاصل فروش دستاوردهای نانویی بوده است.
وی تاکید کرد: پیشبینی می نماییم فروش محصولات نانو در سال ۱۴۰۰ از ۲۰ هزار میلیارد تومان فراتر رود؛ این پیشبینی را مبتنی بر اسناد دقیق اعلام نموده ایم.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر این که ما به فروش محصولات نانو در داخل کشور راضی نیستیم، اظهار داشت: به علت این که ظرفیت ما قابل رقابت از نظر قیمتی با سایر کشورها هست، بنا داریم صادرات را بیشتر از گذشته ادامه دهیم.
سرکار با تاکید بر این که توانسته ایم در حوزه نانو ظرف ۲۰ سال این تعداد محصول را به تولید برسانیم، تصریح کرد: این می تواند یک الگوی بی نظیر باشد تا بتوانیم محصولات در همه حوزه های تکنولوژی را توسعه دهیم.
وی با اشاره به اینکه پیشبینی می کردیم تا سال ۱۴۰۴ صادرات محصولات نانو به یک میلیارد دلار برسد، تصریح کرد: اما موانعی همچون تحریم ها، نقل و انتقالات پول و کرونا برسر راه تکنولوژی به وجود آمد که شاید چنین هدفی محقق نشود.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: اما ما ناامید نیستیم، چون بنیه خوبی داریم و می توانیم علاوه بر داخل در عرصه جهانی پیشرفت نماییم. ما تلاش داریم به سطح بالایی از صادرات برسیم.
سرکار اضافه کرد: بنا داریم با ایجاد کنسرسیوم و صندوق سرمایه گذاری، رشد شرکتهای داخلی و تولید فرازمینی محصولات های تک را آغاز نماییم تا به این واسطه بازار کشورهای خارجی را در اختیار بگیریم.
وی افزود: لازم است به جای سرمایه گذاری روی کشورهای خارجی، شرکتهای داخلی را حمایت نماییم تا آنها بتوانند بابی برای پیشرفت کشور باشند.
به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، نمایشگاه فناوری نانو که امروز با رونمایی از ۵۰ محصول پیشرفته و عرضه ۲۰۰ محصول منتخب در حوزه های مختلف در محل نمایشگاه بین المللی تهران، سالن ۳۷ (نمایشگاه دائمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) شروع به کار کرده، تا ۳۰ دیماه از ساعت ۹ تا ۱۶ ادامه خواهد داشت.
منبع:

1400/10/27
22:36:55
5.0 / 5
843
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴