امکان تشخیص دقیق توده های سرطانی با ابزار ایران ساخت

امکان تشخیص دقیق توده های سرطانی با ابزار ایران ساخت

پی اچ پی و جی کوئری: پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان پس از ساخت گاماپروب بعنوان یک کنسول کمک تشخیصی حین عمل برای تشخیص توده های سرطانی، بتازگی محصول گاماپن خودرا عرضه نموده که با کمک آن جراحان می توانند توده های سرطانی را با دقت بالا در بدن شناسایی کنند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، سیستم کمک جراحی "گاما پن" برای تعیین موقعیت غدد لنفاوی، وسیله ای برای جراحان است که امکان پیدا کردن و تعیین موقعیت گره های لنفاوی نگهبان را نه تنها در سرطان پستان بلکه در بعضی سرطان های مردانه هم فراهم می آورد.
حامد عبدالله زاد از محققان این طرح در یکی از شرکتهای دانش بنیان در گفتگو با ایسنا، "گاما پن" (GammaPen) را از دستاوردهای این شرکت نام برد و اظهار داشت: گاما پن یک دستگاه تشخیصی حین عمل جراحی به حساب می آید که با استفاده از آن میتوان رادیو دارو را در حین عمل به بیمار تزریق کرد تا توده سرطانی تشخیص داده شود.
وی این دستگاه را یکی از تجهیزات کمکی جراحان دانست و خاطرنشان کرد: این ابزار به جراح کمک می نماید تا با تشخیص جای توده سرطانی، ناحیه کمتری از بدن برش داده شود. این امر باعث می شود بیمار سریع تر بهبود یابد و به بافت های بدن وی صدمه کمتری وارد شود.
عبدالله زاده به مکانیزم عملکردی گاما پروب اشاره نمود و توضیح داد: این سیستم کمک جراحی برای تشخیص نقاط با جذب بالای "رادیونوکلید" در بدن و یا بافت، مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از کاربرد این سیستم، آشکارسازی و تعیین موقعیت رادیودارویی است که پیش تر به بدن تزریق و در بدن توزیع شده است.
این محقق با اشاره به اینکه چند ساعت یا چند روز پیش از عمل جراحی، رادیوداروی مورد نظر با دز مناسب به بیمار تزریق می شود، اظهار نمود: بعد از تزریق، رادیو دارو در غدد سرطانی شده، تجمع بیشتری از سایر غدد لنفاوی دارد و با نزدیک کردن سر پروب این دستگاه که یک آشکارساز پرتوهای گاما است، صدای بوق شدیدتر و شمارش بالاتری روی نمایشگر به جراح اعلام می شود و جراح بر مبنای آن مبادرت به برداشتن توده سرطانی خواهد نمود.
به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، در تحقیقات انجام شده اثبات شده است که در سرطان پستان بیشتر از ۹۰ درصد مواقع، فقط نخستین غده لنفاوی بعد از بافت (که به غده لنفاوی پیش آهنگ یا Sentinel مشهور است) درگیر سرطان می شود و باید برداشته شود و نیازی به برداشتن سایر غدد لنفاوی نیست، ولی پیش از این روش، جراح تمامی غدد لنفاوی ناحیه زیر بغل را خارج می کرد که می توانست عوارض جانبی بسیار شدیدی برای بیمار داشته باشد و گاماپن امکان شناسایی غده لنفاوی پیش آهنگ از سایر غده ها را فراهم می آورد.
منبع:

1400/10/24
12:10:38
5.0 / 5
941
تگهای خبر: دستگاه , شركت , كاربر , نمایشگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱