در گفت وگو با پی اچ پی و جی كوئری مطرح شد

تالار وحدت میزبان استارت آپ ها و شرکت های هنری می شود

تالار وحدت میزبان استارت آپ ها و شرکت های هنری می شود

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری مدیر انجمن مدیریت فناوری از برگزاری پانزدهمین کنفرانس ملی و یازدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت فناوری و نوآوری در آذرماه سال جاری آگاهی داد و اظهار داشت: با توجه به این که با شیوع ویروس کرونا شرکت های دانش بنیان حوزه فرهنگی و صنایع خلاق گرفتار رکود شدند بدین جهت این کنفرانس در تالار وحدت برگزار می گردد و یکی از محورهای آن این شرکتها هستند.


میترا امین لو، رئیس انجمن مدیریت فناوری در گفت و گو با ایسنا، شروع فعالیت این انجمن را مربوط به سال ۱۳۷۹ دانست و اضافه کرد: مؤسسان آن از دفتر همکاریهای علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و وزارت علوم بوده اند.
وی فعالیت رسمی این انجمن را مربوط به سال ۱۳۸۱ عنوان و اظهار نمود: سه سال پس از فعالیت رسمی این انجمن، رشته مدیریت فناوری در دانشگاه ها به راه افتاده است. ساختار وجودی انجمن ها به سبب وجود رشته دانشگاهی است، ولی پس از راه اندازی انجمن مدیریت فناوری، اقدام به ایجاد رشته ای دراین زمینه شد.
مدیر انجمن مدیریت فناوری، با اعلان اینکه در کشور دو نوع انجمن "صنفی" و "علمی" به راه افتاده است، افزود: انجمن های صنفی با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی همکاری دارند، ولی انجمن های علمی زیر مجموعه های وزارت علوم هستند و مجوز آنها از طرف این وزارتخانه صادر می شود.
امین لو با اعلان اینکه تا حالا ۴۴۰ انجمن در کشور به راه افتاده است، تصریح کرد: انجمن مدیریت فناوری در ۲۰ سال فعالیت خود، به مدت ۱۱ سال پی در پی بعنوان انجمن برتر وزارت علوم شناخته شده که این امر به سبب فعالیت ها و برنامه هایی بوده است که در این انجمن اجرائی شده است.


وی ایجاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را ایده ای دانست که از طرف مسؤولان این انجمن مطرح شده بود و اضافه کرد: سیاست گذاری حوزه مدیریت فناوری و نوآوری در دو سطح کلان و خرد (سطح شرکتها و بنگاه ها) مطرح می شود و بیشترین تمرکز این انجمن از زمان تاسیس بر روی سیاست گذاری در سطح کلان بوده است؛ بدین جهت این انجمن بازوی کمکی معاونت علمی، صندوق نوآوری و وزارت علوم برای تدوین سیاست های حوزه علم و فناوری بوده است.
مدیر انجمن مدیریت فناوری، ایجاد کانونی برای جمع شدن متخصصان این حوزه را از دیگر رویکرد های این انجمن نام برد و تصریح کرد: انجمن بعنوان یک نهاد بی طرف متخصصان این حوزه را جمع کرده است و در این راستا ما نشست هم اندیشی "برنامه ارتقای تاب آوری ملی و رقابت پذیری بین المللی" را با همکاری معاونت علمی برگزار می نماییم.
وی برگزاری این جلسه های هم اندیشی را در امتداد تدوین برنامه "تاب آوری" در ۴۵ سرفصل دانست و تصریح کرد: یکی دیگر از اثرگذاری این انجمن تدوین بخش های علم و فناوری برنامه های توسعه کشور است و هم اکنون که تدوین برنامه توسعه هفتم در دستور کار قرار دارد، این انجمن در برگزاری نشست های مربوط به تدوین حوزه علم و فناوری و گرفتن نظرات پژوهشگران در این عرصه مشارکت داشته است.
نقش انجمن مدیریت فناوری در اقتصاد دانش بنیان
امین لو با اشاره به ضرورت توجه و توسعه اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: زمانی که از اقتصاد و شرکت های دانش بنیان سخن به میان می آید، نیاز به یکسری مهارت های فنی سخت در همه حوزه ها است، ولی برای ورود به بازارهای جهانی به مهارت های نرم که از آن با عنوان " مهارت های مدیریت فناورانه" یاد می شود، نیاز است.
وی "توسعه محصول"، "استراتژی فناوری"، "نحوه تامین مالی"، "همکاری های فناورانه"، "مدیریت مالکیت فکری" و "مارکتیگ و بازاریابی" را همچون مهارت های نرمی دانست که برای وارد شدن محصول به بازار لازم است و افزود: این انجمن در کنار شرکتها و بنگاه ها قرار می گیرد تا این مهارت ها را به این شرکتها آموزش دهد. در این راستا در دو سال اخیر با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و پارک های علم و فناوری استانها، در پارک علم و فناوری ۱۶ استان "بوت کمپ هایی" را برگزارکردیم و فناوران این استانها را در این عرصه ها آموزش دادیم.
امین لو اشاره کرد: انجمن مدیریت فناوری دراین زمینه دو اقدام "برگزاری کنفرانس مدیری فناوری و نوآوری" و "اعطای جایزه فناوری" را در دستور کار خود دارد. در ایام ۱۷ و ۱۸ آذرماه سال جاری "پانزدهمین کنفرانس ملی و یازدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت فناوری و نوآوری" را با محوریت "در مسیر اقتصاد دانش بنیان" برگزار خواهیم کرد.
مدیر انجمن مدیریت فناوری افزود: آنچه که سبب توسعه اقتصاد دانش در کشور می شود، حرکت اقتصاد سنتی به سمت دانش بنیان شدن است که یکی از راهکارهای آن ارتباط صنعت با شرکت های دانش بنیان است که یکی از موضوعات مطرح در این کنفرانس است.
وی برگزاری نشست های تخصصی را از برنامه های جنبی این کنفرانس عنوان نمود و اضافه کرد: برگزاری پنل تخصصی مشترک ایران و سوئد، پنل در زمینه صنایع معدنی، پنل هایی در زمینه تحول دیجیتال از دیگر برنامه های این دوره از کنفرانس است.
لزوم حرکت صنایع خلاق به سمت پلت فرم های دیجیتال
امین لو افزود: در کنفرانس امسال به اقتصاد و کسب و کارهای مبتنی بر صنایع خلاق و فرهنگی توجه شده؛ چونکه در دو سال اخیر با شیوع ویروس کرونا خیلی از کارهای این حوزه به تعطیلی کشیده است و این به سبب آنست که کسب و کارهای این حوزه به سمت اکوسیستم نوآوری حرکت نکردند و اگر می توانستند در پلت فرم های دیجیتال وارد شوند، اساسا شاهد رکود در زمینه های در رابطه با صنایع خلاق نبودیم.
وی اشاره کرد: بر این اساس پانزدهمین کنفرانس ملی و یازدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت فناوری و نوآوری در تالار وحدت بعنوان نمادی در زمینه فرهنگی در کشور برگزار می گردد و در آن اعلام خواهیم کرد که موضوع مدیریت کسب وکارها در صنایع فرهنگی و هنری بسیار مهم می باشد. برگزاری دو پنل "سیاستگذاری" با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و "پنل کسب و کارهای در رابطه با این حوزه" از برنامه های این کنفرانس بشمار می رود.
امین لو، از اضافه کردن بخش "مورد نگاری" به این کنفرانس آگاهی داد و اضافه کرد: همیشه زمانی تجربیات مورد بررسی قرار می گیرد، بیشتر مثال ها از شرکت های موفق در دنیا است، در صورتیکه در سالهای اخیر خصوصاً در بحران کرونا، شرکت های نوآور ایرانی بودند که تجربیات نابی داشتند و این تجربیات نگارش نشدند که این امر سبب دیده نشدن ما در دنیا خواهد شد.
امین لو با اعلان اینکه این تجربیات لزوما تجربیات پیروزی نیست و می تواند تجربه یک شکست باشد، اظهار داشت: یکی از کارکردهای این کنفرانس رویکرد شبکه سازی است و بسیاری در این کنفرانس حضور می یابند تا با سایر متخصصان تعامل داشته باشند؛ بدین جهت در این رویداد بخشی به ایجاد تعامل میان پژوهشگران درنظر گرفته شده است.
مدیر انجمن مدیریت فناوری اعطای جایزه فناوری را از دیگر بخش های پانزدهمین کنفرانس ملی و یازدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت فناوری و نوآوری عنوان نمود و اضافه کرد: این جایزه از سال ۹۲ اجرائی شده و آخرین دوره آن در ۳۱ مرداد ماه سال جاری بوده است.
منبع:

1400/08/03
21:40:09
5.0 / 5
1059
تگهای خبر: تخصص , دیجیتال , شركت , فرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP