رییس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری خبر داد

سامانه رتبه بندی دانشگاه های مجازی کشور درحال راه اندازی است

سامانه رتبه بندی دانشگاه های مجازی کشور درحال راه اندازی است

رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) در مراسم امضای تفاهمنامه همکاریهای علمی پژوهشی بین این موسسه با شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام از طریق اندازی سامانه رتبه بندی دانشگاه های مجازی کشور اطلاع داد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی در این مراسم اظهار نمود: با امضای این تفاهمنامه علمی فصل مشترکی بین این دو مجموعه که اهداف مشترک علمی و پتانسیل های ملی و بین المللی قوی دارند، شروع می شود.
وی اضافه کرد: موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) فعالیتهای گسترده ای با دانشگاه های بین المللی و در سطح کشورهای اسلامی درحال انجام دارد که بعنوان مثال همکاری مشترک ISC با D8 را میتوان ذکر کرد که بیشتر از ۴۲۵ دانشگاه از کشورهای عضو D8 در رتبه بندی ISC حضور دارند.
دهقانی اظهار داشت: یکی از فعالیتهای مهم ISC نمایه سازی نشریات علمی پژوهشی در سطح بین المللی است که با برگزاری کارگاه های مختلف برای دانشگاه ها و سردبیران نشریات کشورها این مهم برای ارتقای جایگاه نشریات در حال اجرا می باشد. امید است با همکاری شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام، هر چه بیشتر نشریات این دانشگاه ها هم در ISC ثبت شوند تا از اطلاعات علمی آن، سایر پژوهشگران هم از آن بهره مند شوند. همچنین، تاکید شد ISC نشریات به زبان های مختلف را هم پوشش می دهد که امیدواریم در گام اول نشریات فارسی اتحادیه ثبت شوند.
وی اضافه کرد: موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) با همکاری وزارت عتف، سامانه رتبه بندی دانشگاه های مجازی کشور را درحال راه اندازی دارند که بیشتر از ۲۰۰ دانشگاه اطلاعات آنها در دست جمع آوری و رتبه بندی است. الگو و شاخصهای استفاده شده در این سامانه را میتوان برای شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام هم بسط و گسترش داد.
دکتر کریم نجفی برزگر، دبیرکل شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام هم با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب هم همواره بر وحدت اسلامی تاکید داشته اند، اظهار نمود: این شبکه با عضویت ۵۷ کشور اسلامی می تواند در زمینه تبادل علمی، آموزشی و همینطور رشد زیرساخت های کشورهای اسلامی برای دستیابی به وحدت بیشتر، نقش آفرین باشد.
وی اظهار داشت: امید است با تجمیع ظرفیت های این دو مجموعه بتوان خدمات ارزشمند ای را به جامعه علمی در عرصه ملی و بین المللی عرضه داد.
نجفی برزگر اضافه کرد: میزبانی شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام با ۵۷ کشور زیر پوشش در دوره سه ساله حاضر در اختیار جمهوری اسلامی ایران است و ما آمادگی خویش را برای همکاری با موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) اعلام می نماییم.
وی اضافه کرد: تابحال ۶۰ دانشگاه بزرگ کشورهای اسلامی به عضویت این مجموعه در آمده اند و با تبادل چنین پتانسیل های علمی غنی میتوان از این موارد بهره برداری ارزشمندی کرد.
دبیرکل شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام اظهار داشت: امضای تفاهمنامه همکاریهای علمی پژوهشی سرآغاز فعالیت ها و تعاملات علمی بین دو مجموعه خواهد بود.
دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی، مشاور ریاست و مدیر روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی ISC در ادامه این جلسه اظهار داشت: از نخستین اقداماتی که میتوان در جهت عملیاتی سازی این تفاهمنامه انجام داد، برگزاری کارگاه های مشترک با موضوعات رتبه بندی دانشگاه ها و اعتبارسنجی و نمایه سازی عضو است.
وی در ادامه به معرفی برخی خدمات موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) پرداخت و درباره سامانه DOR اظهار داشت: این سامانه با حضور دکتر غلامی وزیر اسبق علوم رونمایی گردید. شناسه دیجیتال اشیا (DOR) به شناسنامه­ دار شدن مقالات نشریه، همایش­، کتاب­، رساله، آثار هنری، نرم افزار و... کمک کرده است. این کد منحصر به فرد برای هر شی همانند اثر انگشت برای آن عمل خواهد نمود. برای مقالات نشریه با دریافت کد DOR در سامانه با آدرس https: //dorl.net یا با استفاده از وب سرویس از سامانه مدیریت نشریات با یک کلیک، بلافاصله به مقاله یک لینک اختصاص داده می شود که باعث دسترس پذیری آسان­تر به مقالات آن نشریه خواهد شد. خدمات این سامانه تا سال ۲۰۲۲ با هزینه ISC در اختیار جامعه علمی قرار خواهد گرفت و نشریات نیازی به پرداخت هزینه نخواهند داشت. ضمنا نشریات می توانند برای شماره های گذشته خود هم DOR دریافت نمایند.
فلاحتی در ادامه به معرفی سامانه نشریات نامعتبر پرداخت و اظهار داشت: این سامانه ISC را میتوان در اختیار شبکه دانشگاه های مجازی هم قرار داد تا از بانک اطلاعاتی آن استفاده کنند.
وی همینطور پیشنهاد کرد: برای سرعت بخشیدن به تعاملات نشست سه جانبه ای بین CINVU، ISC و سازمان D8 برنامه ریزی و برگزاری شود. همچنین، مقرر شد برای ایجاد ارتباط بین CINVU و ISC دفتر منطقه ای ISC در حوزه جغرافیایی CINVU پیگیری و تاسیس شود.


به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، در پایان، تفاهم همکاریهای علمی پژوهشی بین موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) و شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام به امضا رسید.
منبع:

1400/06/10
11:43:42
5.0 / 5
1222
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲