تمدید چالش پروسه پوشش ‎دهی گرم تا ۱۹ شهریور

تمدید چالش پروسه پوشش ‎دهی گرم تا ۱۹ شهریور

پی اچ پی و جی کوئری: زمان دریافت طرح مفهومی فراخوان چالش پروسه پوشش ‎دهی گرم جهت مقاوم سازی ظروف شیشه ای تا 19 شهریور تمدید گردید.


به گزارش ایسنا، گروه صنایع شیشه و گاز، با همکاری شبکه تبادل فناوری، چالش نوآوری با موضوع «توسعه مواد مورد استفاده در پروسه پوشش دهی گرم جهت مقاوم سازی ظروف شیشه ای و حذف ریزترک ها» را برگزار می نماید که زمان شرکت در این چالش تا ۱۹ شهریور ماه تمدید گردید.
ظروف شیشه ای غیرقابل شارژ مورد استفاده در صنعت غذا و نوشیدنی به سبب وزن و ضخامت کمتر در مقابل فشارهای فیزیکی لطمه پذیر هستند. بخش قابل توجهی از حساسیت این ظروف شیشه ای از تنش های حرارتی در زمان شکل گیری آنها در کوره ناشی می شود. دمای سطحی این ظروف بعد از خروج از کوره یک دفعه از ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد به حدود ۵۰۰ درجه سانتی گراد افت کرده و در نتیجه این تنش حرارتی و به تبع آن ایجاد کشش، ترک های ریزی در سطح شیشه ایجاد می شود که استواری مکانیکی ظروف شیشه ای را به میزان قابل توجهی کم می کنند.
برای برطرف نمودن این ریزترک ها سطح شیشه در ضمن یک پروسه حرارتی به نام پوشش دهی گرم، بوسیله یک لایه نازک از اکسید قلع پوشانده می شود. ماده اصلی مورد استفاده در پوشش های گرم مونوبوتیل تری کلرید قلع (MTBCL۳) است. این ماده هم اکنون در داخل کشور تولید نمی گردد و تمام نیاز مصرف داخلی کشور بوسیله واردات تامین می شود.
به نقل از ستاد نانو، علاقه مندان جهت شرکت در این فراخوان تا ۱۹ شهریور ماه ۱۴۰۰ فرصت دارند طرح مفهومی اولیه خودرا به دبیرخانه چالش ارسال نمایند.
منبع:

1400/05/24
13:40:04
5.0 / 5
1545
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP