رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی مطرح كرد

وجود یک تا ۷ میلیون گونه آب زی ناشناخته در محیط های آبی

وجود یک تا ۷ میلیون گونه آب زی ناشناخته در محیط های آبی

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی پدیده شکوفایی جلبکی را یکی از موضوعات مهم در دنیا دانست که بر معیشت و اقتصاد کشورها اثرگذار می باشد، اظهار داشت: این شکوفایی تاثیرات منفی بر محیط های آبی دارد، به شکلی که تعدادی از تغییرات به وجود آمده ناشی از بلوم جلبکی برگشت ناپذیر است، بدین جهت این پدیده موضوع مهم در دنیا تلقی می شود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا دکتر بهروز ابطحی در نشست آنلاین "شکوفایی ماکروجلبکی و بررسی بلوم ماکروجلبک ها در سواحل دریای خزر" که به مناسبت ۲۱ مرداد روز ملی دریای خزر برگزار شد، اظهار داشت: این روز ملی یادآور توافق کشورهای حاشیه دریای خزر در سال ۱۳۸۵ برای حفاظت از محیط زیست خزر دانست و اضافه کرد: سال جاری در دهه جهانی "علوم اقیانوس شناسی برای توسعه پایدار" که از طرف یونسکو نامگذاری شده است، قرار داریم و در این دهه همه مجامع علمی دنیا باید نهایت تلاش خودرا برای حفاظت از محیط های دریایی داشته باشند.
وی افزایش سواد اقیانوسی را از دیگر کوشش های جهانی در این دهه عنوان نمود و تصریح کرد: یکی از مفاهیم علوم دریایی، "سواد اقیانوسی" است، به این معنا که مبادرت به توسعه دانش عمومی درباره منابع دریایی، حفاظت از محیط زیست دریا و نقش دریا در زندگی مردم خواهد شد و توسعه سواد اقیانوسی ازجمله وظایف پژوهشگاه اقیانوس شناسی بشمار می رود.
ابطحی، افزود: در صورتیکه دانش اقیانوس شناسی در دنیا گسترش پیدا کرده است، ولی شناخت ما از دریا خیلی کم است، به شکلی که طبق آمار بخش اقیانوس شناسی یونسکو شناخت ما از بستر اقیانوس ۵ درصد است؛ چونکه بشر بسیار بسیار محدود بستر دریا را بصورت عینی دیده است.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی افزود: علاوه بر آن از یک میلیون تا ۷ میلیون گونه آب زی در دریا وجود دارند که ناشناخته باقی مانده اند، بدین جهت جای کار و تحقیق بسیار دارد.
وی شکوفایی یا بلوم جلبکی را یکی از موضوعات مطرح در زمینه اقیانوس شناسی دانست که در رابطه با تغییر اقلیم است و اضافه کرد: این مساله به اندازه ای مهمست که در زمره پروژه های معدودی است که در قالب برنامه های بین المللی کشورها در یک شبکه با یکدیگر همکاری دارند.
ابطحی، افزود: بدین جهت پیش بینی شکوفایی جلبکی و ماکرو جلبک ها بسیار حائز اهمیت جهانی است؛ چونکه شکوفایی جلبکی بر زندگی انسان ها بطور مستقیم و غیر مستقیم اثرگذار می باشد و این تاثیر دارای جنبه های اقتصادی، بهداشتی و معیشتی است.
وی با تاکید بر این که بلوم جلبکی از پیش از انقلاب صنعتی وجود داشته است، اشاره کرد: ولی در دهه اخیر آنچه که شکوفایی جلبکی را مهم کرده، افزایش تعداد و تنوع و گستردگی این شکوفایی است که قسمتی از آن ناشی از شرایط تغییر اقلیم و افزایش دمای جهانی آب و هوا است.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی، ورود مواد مغذی به محیط دریایی را از دیگر عوامل بروز شکوفایی جلبکی عنوان نمود و اظهار داشت: این شکوفایی تاثیرات منفی بر محیط های آبی دارد، به شکلی که تعدادی از تغییرات به وجود آمده ناشی از بلوم جلبکی برگشت ناپذیر است، بدین جهت این پدیده موضوع مهم در دنیا تلقی می شود.
وی افزود: بر این اساس از طرف پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی پایش شکوفایی جلبکی در آب های شمال و جنوب را در دستور کار قرار داده ایم.1400/05/22
21:56:36
5.0 / 5
735
تگهای خبر: آنلاین , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲