مهندس عتیقی مطرح كرد؛

پیشنهاد بخش نجوم آماتوری کشور به مسؤولان رصدخانه ملی

پیشنهاد بخش نجوم آماتوری کشور به مسؤولان رصدخانه ملی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ضمن ابراز امیدواری از این که در آینده نه چندان دور زحمات کشیده شده در رصدخانه ملی به نتیجه مطلوب برسد، اظهار داشت: در خیلی از نقاط دنیا در کنار رصدخانه با قطر آینه بزرگ، رصدخانه هایی در سطوح مختلف و با تجهیزات کوچکتری هم تعبیه می شود تا اقشار مختلف جامعه و بخصوص آماتورهای آن کشور به آن دسترسی داشته باشند.


مهندس مسعود عتیقی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: وجود پتانسیل های علمی در هر کشوری می تواند منشأ حرکت های نو و گام های رو به جلو برای بخش های علمی آن کشور و حتی جهان باشد.
وی با تکیه بر این که در دانش اخترشناسی، وجود و در اختیار داشتن رصدخانه های پرتوان که از دقت بالایی در مطالعات رصدی برخوردار باشند، یک امتیاز به حساب می آید، افزود: سالیان درازی است که در کشورمان با زحمات شبانه روزی بعضی از اساتید پیشکسوت، سایت یابی و بررسی شرایط اقلیمی و تعیین موقعیت مکانی مناسب برای راه اندازی رصدخانه ملی ایران صورت گرفته و در نهایت سایت تایید شده فعلی در ارتفاعات گرگش در استان اصفهان (در نزدیکی کاشان) مورد تایید قرار گرفته است.
عتیقی تصریح کرد: هر چند که در دنیا رصدخانه های حرفه ای با ابعاد بزرگ متعلق به کشورهای پیشرفته اروپایی و امریکایی و حتی کشورهایی چون ژاپن، در امریکای جنوبی و مناطقی از شیلی (با توجه به خصوصیت های اقلیمی و مکانی این کشورها) مستقر شده و کمتر در کشور مبدأ، این امکانات وجود دارد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: در کشورمان از سالهای گذشته توسط اساتید محترم بر وجود رصدخانه و با قطر آینه بزرگ تاکید گردیده است که در نهایت در ماه ها و روزهای گذشته شاهد افتتاح بخش هایی از این طرح بزرگ بودیم.
وی تصریح کرد: طی دو دهه اخیر انجمن نجوم آماتوری ایران با پرهیز از پرداختن به حاشیه های موجود، همواره با تاکید بر همدلی و همکاری مجموعه ها و مراکز فعال علمی کشور، موضوعات را دنبال کرده است، اما اگر از حواشی افتتاحیه اخیر رصدخانه ملی بتوان گذشت، امیدواریم در آینده نه چندان دور این زحمات به نتیجه مطلوب برسد و رصدخانه ای در خور و با قابلیت های لازم راه اندازی شود؛ نباید از نظر دور داشت که در خیلی از نقاط دنیا در کنار رصدخانه با قطر آینه بزرگ، رصدخانه هایی در سطوح مختلف و با تجهیزات کوچکتری هم تعبیه می شود تا اقشار مختلف جامعه و بخصوص آماتورهای آن کشور به آن دسترسی داشته باشند.
عتیقی تصریح کرد: این انتظار می رود که در رصدخانه ملی ایران هم چنین پیشبینی هایی به عمل آمده و فرصت های مساوی برای جامعه آماتوری فراهم باشد، کما این که در گفت وگوهای قبلی مسؤولان این طرح بزرگ ملی، به این مهم اشاره شده است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اظهار نمود: قدر مسلم آنکه فرهنگ سازی مقدم بر علم است و جامعه نجوم آماتوری کشور طی سالیان گذشته همواره کوشیده تا با ایجاد انگیزه در نوجوانان و جوانان، آنها را به تحصیل در رشته های علوم پایه و همچون در گرایش های مختلف ستاره شناسی علاقه مند کند.
وی خاطرنشان کرد: ازاین رو کمک و همراهی با انجمن ها و گروه های آماتوری کشور در کنار طرح بزرگ رصدخانه ملی، می تواند زمینه ساز روی آوری نوجوانان و جوانان به گرایش های مختلف اخترشناسی و تحصیلات آکادمیک در این حوزه باشد.
عتیقی در انتها تصریح کرد: نکته قابل توجه آن است که دسترسی بخش های آماتوری کشورمان به امکانات این رصدخانه باید بگونه ای باشد که استفاده از آن برای تمامی انجمن ها، گروه ها و مراکز، با فرصت های مساوی و به دور از تبعیض و مشکلات جنبی فراهم گردد.1400/05/12
11:37:33
5.0 / 5
1212
تگهای خبر: سایت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲