ساخت دستگاه تصفیه آب توازن كشتی ها در سواحل ایرانی دریای خزر

ساخت دستگاه تصفیه آب توازن كشتی ها در سواحل ایرانی دریای خزر

پی اچ پی و جی کوئری: دستگاه تصفیه آب توازن کشتی ها در سواحل ایرانی دریای خزر توسط دکتر ناز چائی بخش لنگرودی عضو هیئت علمی گروه شیمی و دکتر اکرم سادات نعیمی عضو هیئت علمی گروه زیست شناسی دانشگاه گیلان طراحی و ساخته شد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، مسئله انتقال گونه های مهاجم آبزی ناشی از تخلیه آب توازن کشتی ها به شکل یک معضل جهانی نمود یافته است. باتوجه به مشکلات و معضلاتی که در اثر تخلیه آب توازن به اکوسیستم های دریایی وارد می شود، شناسایی گونه های منتقل شده و طراحی و ساخت دستگاه تصفیه آب توازن کشتی ها در سواحل ایرانی دریای خزر در قالب پروژه مشترک بین دانشگاه گیلان و اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان صورت گرفت. در پروژه مذکور، آب توازن بارگیری شده از مناطق مختلف دریای خزر از نظر حضور انواع گونه های مهاجم، بررسی و سپس سیستم تصفیه آب توازن طراحی و ساخته شد.

سیستم تصفیه تولید شده قابل نصب بر روی کشتی ها بوده و در مقایسه با سایر دستگاه های موجود، هزینه پایین تر و ایمنی، کارایی و سرعت بیشتری دارد. آزمایش های کنترلی انجام شده نشان داده اند که این سیستم، کلیه گونه های زیستی موجود در آب توازن و همین طور آلاینده ها و مواد آلی موجود در آب توازن کشتی ها را حذف می کند.
به نقل از وزارت علوم، باتوجه به کارایی بالا و خطرات زیست محیطی کم و هزینه پایین تر این سیستم نسبت به سیستم های مشابه خارجی، دستگاه تولید شده می تواند بعنوان ابزاری مناسب جهت کاهش آلودگی آب دریا ناشی از آب توازن کشتی ها در بنادر ایرانی و بین المللی مورد استفاده قرار گیرد.
منبع:

1400/04/23
11:18:51
5.0 / 5
995
تگهای خبر: تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP