برای تهیه نانوالیاف هافنیم كاربید؛

اختراع پژوهشگران سامانه های حمل و نقل فضایی گواهی ثبت گرفت

اختراع پژوهشگران سامانه های حمل و نقل فضایی گواهی ثبت گرفت

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری گواهی ثبت اختراع تهیه نانوالیاف هافنیم کاربید ( HfC) به روش احیای پیش سازه الکتروریسی شده PVP/Hf توسط پژوهشگران گروه سامانه های حمل و نقل پژوهشگاه فضایی ایران دریافت شد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، گواهی اختراع پژوهشگران پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی با عنوان «تهیه نانوالیاف هافنیم کاربید (HfC) به روش احیای پیش سازه الکتروریسی شده PVP/Hf»، از جانب مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صادر شد. دکتر رحیم احسانی رئیس پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی در اینباره عنوان کرد: در سالهای اخیر احتیاج به مواد جدیدی که علاوه بر قابلیت کارکرد در اتمسفرهای اکسیدی و خورنده، توانایی تحمل دماهای بالاتر از دو هزار درجه سانتی گراد را به مدت زمان طولانی داشته باشند، در صنایع مختلف بخصوص صنعت هوافضا به شدت احساس شده است. وی افزود: هافنیم کاربید (HfC) همچون سرامیک های مهندسی دیرگدازی است که به علت خواص فیزیکی و شیمیایی عالی، بسیار مورد توجه قرار دارد. این ترکیب با نقطه ذوب ۳۸۹۰ درجه سانتی گراد، خاصیت دیرگدازی عالی دارد و حتی نقطه ذوب آن از ترکیبات آلیاژی دوتایی متداول هم بالاتر است.

احسانی در مورد اهمیت و کاربرد هافنیم کاربید اضافه کرد: مجموعه خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی منحصر به فرد این ماده، آنرا بعنوان یک کاندیدای مناسب برای کاربرد در صنایع هوافضا و کاربردهای سایشی، ابزار برش و توربین ها، بوته های ذوب و نگهداری مذاب فلزات مطرح می کند. رئیس پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی درباره روش تهیه نانوالیاف ها هم اظهار داشت: تلاشهای بسیاری برای طراحی و سنتز نانو مواد تک بعدی، مثل نانو میله ها، نانو سیم ها، نانو لوله ها و نانو الیاف انجام می شود. روش الکتروریسی یکی از مهم ترین روش های تولید نانوالیاف بوده و به علت نرخ کشش بسیار زیاد و سرعت بالای کرنش در حین سنتز باعث می شود تا این الیاف از جهت گیری مولکولی بسیار بالایی در جهت محور طولی لیف برخوردار شوند. به نقل از ایشان، به علت تبلور بیشتر و جهت گیری مولکولی بالاترِ ناشی از تاثیر نیروی الکتریکی در امتداد محور طولی نانوالیاف الکتروریسی شده و احتمال حضور نقص سطحی کمتر در واحد طول نانولیف، این نانوالیاف به صورت قابل توجهی از خواص مکانیکی بهتر شامل استقامت کششی، مدول و چقرمگی (استحکام) بالاتری نسبت به میکرو الیاف برخوردار می باشند. وی در تشریح این طرح اختراعی اضافه کرد: برای تهیه نانوالیاف هافنیم کاربید، نانوالیاف سرامیکی HfC با خلوص بالا و سطح ویژه زیاد به روش الکتروریسی و سپس احیای کربوترمال سنتز شد. مواد اولیه ارزانقیمت و دوستدار محیط زیست شامل هافنیم تتراکلرید، پلی وینیل پیرولیدون و اتانول به ترتیب بعنوان منابع هافنیم، کربن و حلال مشترک استفاده شد. نانو الیاف HfC با مورفولوژی مناسب و بدون دانه به وسیله عملیات حرارتی دو مرحله ای روی الیاف خام الکتروریسی شده (PVP-Hf) شامل پایدارسازی در هوا، پیش اکسایش در هوا و سپس احیای کربوترمال در دمای ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد در اتمسفر آرگون تهیه و نانو الیاف الکتروریسی شده با انجام آنالیزهای EDX، FESEM، BET، TG/DSC XRD مشخصه یابی شدند.

1400/04/15
13:19:45
5.0 / 5
934
تگهای خبر: تولید , كاربر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳