۹ محصول حوزه امنیت غذایی و واكسن رونمایی شد؛

ستاری: تجاری سازی محصولات جدید زیستی به كاهش ۴۰۰ میلیون دلاری ارز از كشور كمك می نماید

ستاری: تجاری سازی محصولات جدید زیستی به كاهش ۴۰۰ میلیون دلاری ارز از كشور كمك می نماید

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در آیین رونمایی از محصولات ایران ساخت حوزه امنیت غذایی و واکسن بر تاثیر بالای این تولیدات در کاهش ارزبری تاکید نمود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، این محصولات با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، علی آقامحمدی رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری، کامبیز سوداگر رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نبی الله خون میرزایی رئیس سازمان شیلات و علی صفر ماکن علی رئیس سازمان دامپزشکی رونمایی گردید.
سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در این مراسم، با اشاره به این که ایران در حوزه زیست فناوری انسانی کشوری صاحب برند است، اظهار داشت: ما شرکت های داروسازی بزرگی در ایران داریم و در حوزه زیست فناوری انسانی توسعه یافته ایم. اما در زمینه زیست فناوری دام، طیور و آبزیان و گیاهی هنوز راه نرفته زیاد است.
ستاری اضافه کرد: البته در ۲ سال اخیر اتفاقات خوبی در حوزه تولید محصولات زیستی دامی، طیور و آبزیان در کشور رخ داده که نتیجه فعالیت فناوران و متخصصان داخلی است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همین طور بیان کرد: تولید این ۹ محصول و تجاری سازی آنها در نهایت برای کشور ۴۰۰ میلیون دلار کاهش ارزبری به همراه دارد. به شرطی که شرایط برای ورود این محصولات به بازار را به خوبی فراهم نماییم.
وی با اعلان اینکه بیشترین ضربه کشور از تحریم ها در صنایعی مشهود است که تعداد شرکت های دانش بنیان کم است، اظهار داشت: ایران با کمک شرکت های دانش بنیان و خلاق می تواند از پس تحریم ها برآید. یکی از صنایعی که با تحریم ها دست به گریبان است، صنعت کشاورزی و حوزه امنیت غذایی است.
ستاری با اعلان اینکه اقدامات فناورانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه امنیت غذایی از ۳ سال پیش شروع شده است، عنوان کرد:: این شرکتها منشا تغییرات اساسی و بنیادی در این عرصه هستند. در حقیقت شرکتها قدرت کشورها را تضمین می کنند.
رییس بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: ایران در زمینه زیست فناوری انسانی شرایط خوبی دارد و ورود به حوزه دام، طیور و آبزیان هم بتازگی شروع شده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به این که ورود بخش خصوصی به این حوزه ها ضروری می باشد، افزود: حوزه دام، طیور و آبزیان قبل از این در انحصار بخش دولتی بود؛ اما امروز بخش خصوصی هم به این حوزه ورود کرده است.
ستاری همین طور اظهار داشت: همه این کارها با هم افزایی و همکاری نهادهای ذیربط امکانپذیر شده است و باید از توان همه بخش ها برای توسعه فناوری در کشور بهره ببریم. مثلا وزارت جهاد کشاورزی به شبکه گسترده ای از مراکز تحقیقات حوزه کشاورزی دسترسی دارد که باید از ظرفیت این شبکه ها استفاده نمائیم. باید هر کدام از این مراکز تحقیقاتی یک پارک فناوری شوند تا خروجی تحقیقات اثرگذار باشد.
وی اضافه کرد: باید دولت از مجری پژوهش به مشاور پژوهش تبدیل گردد. مادامی که تحقیقات به بخش دولتی سپرده شود، نتیجه ای نخواهیم گرفت و تولید محصول نتیجه سرمایه گذاری بخش خصوصی است. ایران از نظر امنیت غذایی بیشترین وابستگی را دارد و تنها راه برون رفت از آن، ورود فناوری و دانش است.
امنیت غذایی به ورود دانش نیازمند است
علی آقامحمدی، رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری نیز در این مراسم، اظهار داشت: باید از منابع طبیعی موجود در کشور به نحو مناسبی استفاده نمائیم. نباید اجازه دهیم این سرمایه ها از بین برود. این کار نیاز به ورود دانش دارد.
وی اضافه کرد: توجه به امنیت غذایی در کشور ضروری می باشد، چون بی توجهی به آن سبب بروز سرطان ها و بیماریهای مختلف در کشور شده است.
به گفته رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری، تکمیل زنجیره علمی حوزه های فناورانه باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. مثلا در حوزه امنیت غذایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به تکمیل این زنجیره از بخش محیطزیست تا کشاورزی توجه کرده است. یعنی یک زنجیره کامل از بازیگران زیست بوم.
آقامحمدی با اشاره به این که سند نهایی زنجیره کردن صنایع در کشور مورد توجه قرار گرفته است، اظهار داشت: برای این کار ۱۵ جلسه با وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شده است تا زنجیره همه صنایع را ایجاد نماییم.
رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری در ادامه بیان کرد: برای توسعه صنایع در کشور به ورود دانش و فناوری نیاز داریم و حرکت امروز یک کار بنیادی و اساسی در زمینه امنیت غذایی و زیست فناوری است. باید شرایط را برای ورود این محصولات به بازار فراهم نماییم.
توسعه بازار محصولات نیازمند هم افزایی همه دستگاه های ذیربط است
همچنین در این مراسم، مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با اشاره به برنامه ستاد برای توسعه امنیت غذایی در کشور، بیان کرد: برای این کار نیاز داشتیم که زنجیره این زیست بوم را شناسایی و تکمیل نماییم. تا حالا ۳۶۰ میلیارد تومان هم از اعتبارات معاونت علمی و فناوری برای این کار اختصاص یافته است.
وی اضافه کرد: رونمایی از ۹ محصول امروز، بخش کوچکی از ۱۶۰ طرحی است که برای ارتقای امنیت غذایی در کشور در دست اجرا است و تلاش می نماییم همه این طرح ها را به زودی رونمایی نماییم. نقش معاونت علمی و فناوری در این کار توسعه فناوری و اثبات کارایی آن در کشور است. اما نیاز به حضور بخش خصوصی داریم تا این طرح ها به نتیجه مطلوب برسد.
قانعی همین طور اظهار داشت: همه طرح ها با هم افزایی و همکاری نهادهای ذیربط اجرائی شده است تا بازار این محصولات تضمین شود. باید همه نهادها در کنار هم قرار گیرند و در کنار یکدیگر بایستند تا جهش تولید اتفاق بیفتد.
ورود شرکت های دانش بنیان به حوزه امنیت غذایی ضروری است
کامبیز بازرگان، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز در این مراسم، اظهار داشت: دکتر ستاری به شکلی ساختارشکنانه و جسورانه به حوزه توسعه فناوری امنیت غذایی ورود کرده است و به شکلی جدی پیگیر اجرائی شدن طرح ها و پروژه ها است.
وی اضافه کرد: بخش کشاورزی بر ۴ اصل منابع پایه، کشاورزان، سرمایه و دانش استوار است. در کشور ما به سبب وجود شرایط شکننده ای که از نظر منابع داریم، لازم است که این سرمایه ها را حفظ و از آنها خلق ثروت نماییم.
به گفته بازرگان، تولیدات کشاورزی در کشور ما نیازمند ورود دانش است. این اهتمام نیز در کشور شکل گرفته و نهادهای موثر برای ورود دانش به این بخش کنار یکدیگر ایستاده اند تا از دانش و فناوری حمایت کنند. دانش محور کردن تولید نیازمند صبوری، حمایت و پذیرش شکست های احتمالی است.
وی همین طور اظهار داشت: باید از ورود شرکت های دانش بنیان و خلاق به حوزه کشاورزی و امنیت غذایی حمایت نماییم تا نهال دانشی که در کشور پا گرفته به درستی رشد کند.
۱. روغـن کاملینا
روغـن کاملینـا اولین بار در کشور توسط یکی از شرکتها تولید شده است. این محصول غیـر از مصـرف خوراکـی در زمینـه تولیـد سـوخت هـای زیسـتی و صنایـع آرایشـی و بهداشـتی کاربـرد فـراوان دارد. کاملینا خواص بسیار زیادی دارد و از این جهت یک گیاه کاملا منحصر به فرد محسوب می شود، همچون این خواص می توان به تغذیه، سلامت و بهداشت، صنعت سوخت، صنایع صمغ و انواع واکس ها و صنعت تغذیه طیور و ماهی اشاره نمود.
۲. تولید بز سانن و و مورسیا بوسیله شبیه سازی
در این مراسم از توانمندی یک شرکت دانش بنیان برای تولید ۲ هزار راس بز سانن و و مورسیا بوسیله شبیه سازی و دو رگه گیری و تولید جنین با روش IVF رونمایی گردید.
یکی از مشکلات موجود در صنعت دامپروری بخصوص در دام سبک کشور، پایین بودن توان ژنتیکی دام های بومی و بهـره اقتصادی این دام ها است کـه نگهداری آنها بصورت صنعتی را مقرون به صرفه نمی نماید. پس این مجموعه باتوجه به داشتن دانش فنی شبیه سـازی و امکان اسـتفاده از آن در تولید دام های دارای توان ژنتیکـی بالا بـه خصوص باتوجه به واردات دام های با توان ژنتیکی بالا از این دانش فنی به وجود آمده در زمینه اصلاح نژاد در دام بهره برده است.
با توجه به این که هم اکنون دراین زمینه دام زنده حاصل از زاد و ولد طبیعی به کشور وارد می شود، عملا نمونه مشابه خارجی که حاصل از انتقال جنین شبیه سازی شده باشد، وجود ندارد؛ اما اساسا قیمت تمام شده دام حاصل از این فنآوری حداقل یک سوم قیمت دام های وارداتی خواهـد بود.
۳. مکمل های دام و طیور
یک شرکت دانش بنیان هم با تولید ۵ مکمل، کنسانتره و افزودنی های خوراک دام و طیور و تولید توکسین بایندر، محرک رشد گیاهی و بلوس کلسیم در این رونمایی حضور داشت. صنعـت دام و طیور با گردش مالی سالانه بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان یکی از صنایع مهم در امنیت غذایی کشور است.
بخش عمده ای از افزودنی های مورد استفاده در این صنعت شامل مکمل های ویتامینی، آنزیم ها، توکسین بایندر، محرک های رشد جایگزین آنتی بیوتیک، اسیدهای آمینه عبوری و غیره وارداتی است و ارزبری بالایی دارند. لذا، کوشش برای کاهش واردات می تواند در وضعیت تحریم سبب توسعه صنعت و اشتغالزایی شود.
۴. احیای باغات کشور
یکی دیگر از شرکتهای دانش بنیان مجموعه ای است که از پایه های رویشی کشت بافتی ارقام گلابی، گیلاس، آلبالو، هلو، شلیل، زردآلو، آلو و بادام به احیای باغات در یک هزار هکتار اقدام نموده است.
باغداری کشور از کمبود عملکرد و گسـترش بیماریها به سبب نبود نهاده های ژنتیکـی استاندارد و عملیـات ضعیف و غیـر علمـی باغـداری رنـج می بـرد. یکـی از راه حل هـای اساسـی برای تضمین سرمایه گذاری باغداری در کشور، فراهم کردن زمینه های تولید و عرضه نهال گواهی شده و ایجاد برندهای تجـاری و شناسـنامه دار در تولیـد نهـال اسـت. پایـه و اسـاس ایجــاد باغ هــای اقتصــادی و تجــاری اســتفاده از نهــال سالم، اصیـل و استاندارد بـا بهره بـرداری بهینـه از منابـع پایـه آب، خاک و نیروی انسـانی است.
در حال حاضر بیش از ۷۰ میلیون نهال در کشـور تولید می شـود که کمتر از ۵ درصد آن نهال رویشـی است. امید اسـت بـا اسـتفاده از برنامـه هـای ترویجـی در میـان مـدت بیـش از ۵۰ درصـد نهـال هـای تولیـدی بـا پایـه هـای رویشـی جایگزیـن شـود. پس پتانسـیل تولید و کشـت بیش از ۳۰ میلیون نهال با اسـتفاده از روش های رویشـی به ویژه کشـت بافت در کشـور وجود دارد.
۵. اسفنج های پروژسترون
یک شرکت دانش بنیان نیز در این مراسم از محصول تولید اسفنج های پروژسترون برای هم زمان سازی فحلی دام خود رونمایی نمود.
مدیریـت نامناسـب در گلـه هـای گوسـفند و بـز از نظـر زمـان بنـدی زایـش هـا وجـود داشـت کـه ایـن امـر باعـث مـی شـد در تمـام سـال بـره یـا بزغالـه در گلـه باشـد. پراکندگـی زایـش هـا سـایر عملیـات مدیریتـی ماننـد واکسیناسـیون، پـروار بنـدی و... را دچـار اشـکال کـرده و مانـع از بهـره وری کامـل از پتانسـیل گلـه مـی شـد. عـلاوه بـر آن وجـود بـره و بزغالـه در تمـام سـال همـراه مـادر باعـث افزایـش فشـار بـر مراتـع شـده وتخریـب آنهـا را افزایـش مـی داد.
همزمان سـازی فحلـی به عنـوان یکـی از ابزارهای مدیریتی موجـب مـی شـود تـا زایـش هـا در یـک بـازه زمانـی متمرکـز شـود و ایـن امـر در آینـده اعمال سـایر ابزارهای مدیریتی را تسـهیل می کنـد. از سـوی دیگـر بـه دلیـل اعمـال تحریـم هـا، محدودیـت بسـیاری در واردات اسـفنج پروژسـترونی بوجـود آمـد و آنچـه در بـازار موجـود اسـت نیـز قیمـت بسـیار بالایـی دارد. بنا بر این این شرکت فناور با ورود به این حوزه مبادرت به تولید اسفنج های پروژسترون برای هم زمان سازی فحلی دام کرد.
بـا محاسـبه مبتنـی بـر گـزارش مرکـز اصلاح نـژاد کشـور مبنـی بـر ظرفیـت حداقل مصرف سـه میلیون قطعـه در سـال و قیمت هر قطعـه محصـول خارجـی معـادل ۲ دلار معـادل پنجـاه هـزار تومـان و سـالیانه ۶ میلیـون دلار ارز برای تامین این محصـول از کشـور خـارج می شود.
۶.آنزیم های صنایع غذایی
یکی دیگراز شرکتهای دانش بنیان هم با تولید صنعتی آنزیم های صنایع غذایی در این رونمایی حضور داشت. در ایـران آردهــای داخلــی دچــار کمبود و ضعف در حوزه ویتامین ها، آنزیم ها و پروتئین ها است، بدین جهت برای تهیه نان هایی باکیفیت مطلوب و همین طور نان های حجیم و نیمه حجیم نیاز به اسـتفاده از بهبود دهنده هـا داریـم. هم اکنون تنهـا ۳۰ درصد گندم های تولیدی کشـور دارای کیفیت خوب هسـتند، ۴۰ درصد متوسـط و ۳۰ درصد آن هـا ضعیـف است.
بــا توجــه بــه سیاســت کشــور در زمینــه خودکفایــی در تولیــد محصول راهبردی گندم و همین طور کیفیت نامناسب گندم های ایران به سبب شـرایط جوی، این شـرکت با هـدف افزایـش کیفیـت محصـولات آردی، کاهـش دور ریـز نـان، جایگزینی مواد شیمیایی و سرطانزا در این محصولات، افزایش سلامت مصرف کننده و کاهش خروج ارز برای واردات آنزیم، تصمیم به تولید آنزیم های مورد استفاده در صنعت آرد و نان گرفت و این محصولات را تولید کرد. این محصولات با ۹۰ درصد دانش فنی داخلی به تولید رسیده است.
۷. واکسنی برای درمان آبزیان
یک شرکت دانش بنیان هم در این مراسم از واکسن استرپتوکوکوزیس/ لاکتو کوکوزیس تولیدی خود رونمایی نمود.
گسـترش مزارع تولید آبزیان در سـطح جامعه سبب بروز بیماریها شـد. بروز بیماریها به دو روش باید کنترل شـود. با اسـتفاده از روش هـای درمانـی کـه عوارضـی بـه دنبـال خواهنـد داشـت و جامعـه و محیـط زیسـت از آن متاثـر خواهنـد شـد، یـا روش هـای پیشـگیرانه ای مانند اسـتفاده از واکسـن ها که کمترین عوارض را دارند. این مجموعه درصدد توسعه روش های پاک و پذیرفته شده بین المللی برای مبارزه با بیماریهای آبزیان است. به همین دلیل نیز با اتکا به دانش بومی مبادرت به تولید واکسن استرپتوکوکوزیس/ لاکتو کوکوزیس کرد. اگر جامعه مصرف پیش بینی شـده از این واکسـن را به طور کامل جذب نماید، معادل یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلار صرفه جویی ارزی به دنبال خواهد داشـت.
۸. کنترل بیولوژیک آفات گلخانه ای
یک شرکت دانش بنیان دیگر هم به حوزه بومی سازی دانش فنی پرورش و تولید تجاری عوامل بیولوژیک مؤثر در کنترل آفات گلخانه ای در ایران ورود کرده است. از زمان شروع تحریم ها بازار برای تامین این مواد با خلا روبرو شد. این مجموعه با درک این نیاز، به حوزه تولید عوامل بیولوژیک مؤثر در کنترل آفات گلخانه ای ورود کرد تا بتواند مانع خروج ۳ میلیون یورو ارز از کشور شود.
ایجاد اشتغال حداقل برای یک هزار نیروی تحصیل کرده بخش کشاورزی، خودکفایی کشور در حوزه تولید محصول سالم، بومـی شـدن دانـش تولیـد محصـول سـالم در کشـور، جلوگیری زیاد از مصرف آب و تولید محصول مبتنی بر دانش های نوین همچون مزایای استفاده از این محصول است.
۹. واکسن اکتیمای مسری
یکی دیگر از شرکتهای دانش بنیان هم مجموعه دیگری بود که در این مراسم با محصول واکسن اکتیمای مسری حضور یافت. بیماریهای عفونی و واگیردار دامی به لحاظ شـدت خسـارات اقتصــادی یکــی از موانــع اصلــی در تامیــن بهداشــت و تولیــد فرآورده های دامی محسـوب می شـوند که عدم واکسیناسـون سـبب کاهـش تولیـد دام شـده کـه نقـش اساسـی در تجـارت تولیــد دام و فــرآورده هــای خــام را دارد.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، وجــود تیــپ هــای مختلـف از بیمـاری هـای نشـخوارکنندگان کوچـک و سـایر دام هـای حسـاس، این شـرکت را بـر آن داشـت تـا بـا تولید واکسـن هـای دامـی نیـاز کشـور را تامیـن کنـد و از ارزبـری هـای کلان در ایـن زمینـه در کشـور جلوگیـری کنـد. واکسـن اکتیمـا بـا سـویه لـوکال بـا اسـتفاده از بـه روزتریـن تکنولـوژی دنیا همراه بـا اپلیکاتـور اختصاصـی بـرای حفـظ شـرایط اسـپتیک و ایجـاد ایمنـی بالاتـر یکـی از محصـولات ایـن شـرکت است.
منبع:

1400/04/13
12:23:56
5.0 / 5
1114
تگهای خبر: اپل , استاندارد , بازی , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲