دكتر كبگانیان مطرح كرد:

ضرورت تولید واكسن كرونا در هر چهار پلت فرم

ضرورت تولید واكسن كرونا در هر چهار پلت فرم

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور درباره جزییات جلسه 151 این ستاد، اظهار داشت: در این نشست بر این مساله تاکید شد که فعالیت در حیطه تولید واکسن کرونا در هر چهار پلت فرم ضروری می باشد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر منصور کبگانیان، دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در حاشیه جلسه ۱۵۱ این ستاد در جمع خبرنگاران حاضر شد و در سخنانی اظهار نمود: در جلسه امروز، تصمیمات و برنامه های شورای علم و فناوری در زمینه دفاعی و امنیتی بررسی گردید که یکی از مسائل مورد پیگیری آن مربوط به کارهای حوزه دفاعی بود. جلسات این شورا با حضور اعضای حوزه صنایع دفاعی و نمایندگان دستگاهها و نهادهای علمی کشور برگزار گردیده و خوشبختانه تشکیل این شورا، توانسته پلی بین صنعت دفاعی کشور و دانشگاه برقرار کند.
وی افزود: یکی دیگر از موضوعات مورد بررسی، جای خالی یک سند استراتژیک در زمینه فناوری نانو بود. باتوجه به مشکلات طرح شده ضرورت تدوین این سند وجود داشت که البته پیش نویس آن مطابق مصوبه ۸۳۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی، تهیه و مورد بررسی قرار گرفته است.
دکتر کبگانیان با اشاره به دستور دوم جلسه امروز که به بررسی چالش ها و مسائل مطرح شده در عرصه تولید و خرید واکسن کرونا اختصاص داشت، اشاره کرد: حدودا اکثریت مسئولان ذی ربط در این امر، در جلسه حضور داشتند و یک موضوع که بر قطعیت آن در جلسه تاکید شد فعالیت در حیطه تولید واکسن در هر چهار پلت فرم تولید واکسن است. دراین زمینه کشور ما وارد مراحل بالاتر شده و فرایندهای تولید واکسن در هر چهار پلت فرم در حال انجام می باشد. ایران جزو معدود کشورهای تولیدکننده واکسن کروناست و خوشبختانه بواسطه قدمت بیش از صد ساله تولید واکسن در ایران، کشور ما موفق شده در عرصه تولید واکسن کرونا، در جمع نخستین کشورهای تولید واکسن قرار گیرد.
وی با اعلان اینکه همکاری و هم افزایی خوبی در حیطه تولید واکسن کرونا شکل گرفته و تنوع پلت فرم ها را شاهد می باشیم، اظهار داشت: این تنوع موجب می شود تولید واکسن برای همه سنین صورت گیرد.
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با تاکید بر وجود برخی چالش ها مانند تامین مواد اولیه در امر تولید واکسن کرونا، بیان کرد: شرکت های مختلف و متخصصان وارد این حوزه شده اند و برنامه ریزی هایی صورت گرفته است. در عین حال، زمانی که کارها با شتاب جلو می رود، مستندسازی علمی کند می شود. پس یکی از عناوینی که در این نشست مورد تاکید قرار گرفت این بود که برای اقناع عموم مردم و رفع نگرانی ها، اطلاع رسانی های این بخش منسجم و یکپارچه شود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر کبگانیان اضافه کرد: لازم است نظام اطلاع رسانی سلامت در مورد تولید و تزریق واکسن، منسجم و یکپارچه شود. در این نشست همین طور درباره اولویت بندی در حوزه تولید و صادرات واکسن جمع بندی هایی صورت گرفت و تشریح دقیقی از روند تزریق واکسن برای مقام معظم رهبری انجام پذیرفت. بر اساس گزارش ها، ایشان در مرحله سوم تست بالینی واکسن برای تزریق واکسن داوطلب شدند. این اقدام ایشان بمنظور افزایش اعتماد ملی به توان تولید داخل و پشتیبانی از دانشمندان ایرانی بوده است. مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده بودند که تا پای جان از پیشرفت های علمی و فناورانه کشور دفاع می کنند.
منبع:

1400/04/09
10:09:28
5.0 / 5
1003
تگهای خبر: تخصص , تولید , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری