حضور ۲۶ دانشگاه جوان ایرانی در رتبه بندی تایمز

حضور ۲۶ دانشگاه جوان ایرانی در رتبه بندی تایمز

پی اچ پی و جی کوئری: دهمین لیست دانشگاه های برتر جوان از طرف پایگاه رتبه بندی تایمز منتشر گردید که برمبنای آن 26 دانشگاه ایرانی با قدمتی کمتر از 50 سال در این رتبه بندی حضور دارند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، محمدجواد دهقانی، رئیس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری اظهار داشت: پایگاه رتبه بندی تایمز لیست سال ۲۰۲۱ دانشگاه های جوان دنیا با قدمتی کمتر از ۵۰ سال را منتشر نمود. این پایگاه که در سال ۲۰۲۰، ۴۱۴ دانشگاه را منتشر نموده بود، در سال ۲۰۲۱ این تعداد را به ۴۷۵ دانشگاه رسانده است. این دهمین لیست دانشگاه های برتر جوان است که در دنیا از سال ۲۰۱۲ تا کنون بصورت سالانه توسط پایگاه رتبه بندی تایمز انجام شده است.
دهقانی اظهار نمود: در میان ۴۷۵ دانشگاه که در این رتبه بندی حضور دارند، سهم جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه های جوان و برتر دنیا ۲۶ دانشگاه بوده است. دانشگاه علوم پزشکی کردستان با رتبه ۵۰ و قرار گرفتن در لیست ۵۰ دانشگاه برتر دنیا دانشگاه اول ایران در این لیست است.
وی افزود: سایر دانشگاه­ های حاضر در این رتبه بندی، دانشگاه کاشان(۱۱۴)، دانشگاه صنعتی شیراز (۱۲۳)، دانشگاه علوم پزشکی ایران (۱۲۷)، دانشگاه صنعتی اصفهان (۱۴۵)، دانشگاه یاسوج (۱۴۶)، دانشگاه محقق اردبیلی (۱۵۵)، دانشگاه کردستان (۱۶۵)، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دانشگاه لرستان، دانشگاه مازندران، دانشگاه سمنان، دانشگاه صنعتی شاهرود (۳۰۰-۲۵۱) دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه گیلان، دانشگاه رازی، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، دانشگاه شهرکرد (۳۵۰-۳۰۱)، دانشگاه اراک، دانشگاه حکیم سبزواری، دانشگاه شاهد، دانشگاه شهید باهنر، دانشگاه یزد(۴۰۰-۳۵۱)، دانشگاه بیرجند و دانشگاه سیستان و بلوچستان (۴۰۱+) هستند.
دهقانی اظهار داشت: دانشگاه­ های علوم پزشکی کردستان، محقق اردبیلی، علوم پزشکی کرمان، لرستان، رازی، تربیت رجایی، اراک، حکیم سبزواری و سیستان و بلوچستان که امسال در رتبه بندی حضور دارند، در سال پیش در این لیست حضور نداشتند.
وی افزود: در جدول زیر عملکرد سالانه دانشگاه های کشور در رتبه بندی دانشگاه های جوان تایمز نمایش داده شده است. لازم به ذکر است از سال ۲۰۱۲ که این رتبه بندی شروع شده تا سال ۲۰۱۶ دانشگاه صنعتی شریف در این رتبه بندی حضور داشته است و از سال ۲۰۱۷ به سبب این که قدمت این دانشگاه از ۵۰ سال بیشتر شد، در این رتبه بندی حضور ندارد.


دهقانی اظهار داشت: لازم به ذکر است که دانشگاه های بزرگ کشور همچون دانشگاه تهران، علوم پزشکی تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه شیراز و دیگر دانشگاه هایی که در دیگر رتبه بندی های تایمز حضور داشته اند، دارای قدمتی بیش از ۵۰ سال هستند و پس نمی توانند در رتبه بندی دانشگاه های جوان حضور یابند.
عملکرد کشورهای اسلامی در رتبه بندی دانشگاه های جوان تایمز ۲۰۲۱
رییس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری اشاره کرد: در رتبه بندی دانشگاه های جوان تایمز ۲۰۲۱، دانشگاه های ۱۷ کشور اسلامی حضور دارند که کشورهای ترکیه، ایران به ترتیب با ۳۱ و ۲۶ دانشگاه به لحاظ تعداد دانشگاه های حاضر در رتبه بندی، رتبه اول و دوم را دارند و کشور مصر با ۱۵ دانشگاه در رتبه سوم قرار دارد. به لحاظ رتبه دانشگاهی نیز دانشگاه الفیصل عربستان سعودی(۳۶)، دانشگاه قطر (۴۳) و دانشگاه علوم پزشکی کردستان ایران (۵۰)، به ترتیب رتبه های اول تا سوم را در میان کشورهای اسلامی دارند. جدول زیر وضعیت دانشگاه های کشورهای اسلامی را در این رتبه بندی نشان میدهد.دهقانی اضافه کرد: رتبه­ بندی تایمز یکی از مشهورترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که هر ساله دانشگاه های برتر دنیا را برمبنای ۱۳ شاخص عملکردی در قالب ۵ معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجه بین المللی جهت انجام مقایسه های جامع و متوازن مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد.

وی افزود: در ارزیابی دانشگاه های جوان، جهت انجام بررسی های مطلوب تر، به فاکتورهای نظرسنجی شهرت دانشگاهی وزن کمتری اختصاص داده شده است. همچنین، در رتبه بندی تایمز از سه منبع اطلاعاتی شامل ۱- اطلاعات حاصل از نظرسنجی ها، ۲- اطلاعات ارائه شده از طرف دانشگاه ها و ۳- اطلاعات پژوهشی دانشگاه ها در پایگاه استنادی اسکوپوس جهت محاسبه شاخص ها و نمرات بهره گرفته شده است.
به نقل از موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، در سال ۲۰۲۱ دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور حائز عنوان بالاترین دانشگاه جوان دنیاست. دانشگاه Paris Sciences and Letters - PSL Research University Paris فرانسه رتبه دوم و دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ که در سه سال متوالی رتبه اول را داشت، امسال رتبه سوم دنیا را از آن خود کرده اند.1400/04/05
19:55:35
5.0 / 5
1085
تگهای خبر: فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP