رئیس پردیس كشاورزی دانشگاه تهران اعلام كرد

كوشش برای ایجاد زمینه فعالیت و رشد نخبگان در بخش كشاورزی

كوشش برای ایجاد زمینه فعالیت و رشد نخبگان در بخش كشاورزی

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیان آمادگی این واحد آموزشی برای کمک در جهت رشد بخش کشاورزی اضافه کرد: ما می کوشیم تا با فراهم کردن بستر مناسب زمینه فعالیت و رشد نخبگان در حوزه کشاورزی فراهم گردد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر سید حسین گلدانساز در افتتاحیه استارت آپ ویکند کشاورزی و سلامت هوشمند که در سالن کنفرانس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد، با تاکید بر ضرورت اهمیت حفظ و تامین امنیت غذایی اظهار نمود: امنیت غذایی از پایه های اصلی امنیت به حساب می آید که باید کوشید در این زمینه تنها به نوشتن اکتفا نشود.
وی رشد بخش کشاورزی را در سال قبل ۸ درصد و مثبت دانست و اشاره کرد: این در حالیست که حدودا این رشد در بقیه بخش ها منفی بوده است، با وجود پتانسیل خوب در بخش کشاورزی هنوز در سطح کلان حرکتهای خوبی نشده است.
دکتر گلدانساز یکی از اشکالات موجود در بخش کشاورزی و منابع طبیعی را نبود حمایت کافی از طرف سیاستگذاران و برنامه ریزان از این حوزه به رغم پتانسیل های کافی برشمرد و اضافه کرد: همچون این موارد مجلس شورای اسلامی است که محل قانونگذاری، نظارت و تعیین اعتبار است.
وی با انتقاد از وارد شدن دانشگاه ها به مسابقه توسعه کمی بی رویه، اشاره کرد: از بهانه هایی که به دست مسئولان داده شده، این است که علت بیکاری فارغ التحصیلان بخش کشاورزی نداشتن توان علمی مناسب می باشد، در صورتیکه این مساله در ۱۵ درصد موارد صدق می کند و فارغ التحصیلان برای وارد فعالیت شدن نیازمند حمایت، دریافت تسهیلات و محل کاری با امنیت اجتماعی مناسب هستند.
رییس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با اعلان اینکه در زمینه کشاورزی به بخش عملی آن توجه نشده است، اظهار داشت: اکوسیستم بخش کشاورزی با اکوسیستم دیگر رشته ها متفاوت می باشد، بعنوان مثال کشور هلند با مساحتی معادل یکی از استان های کشور دومین صادرکننده محصولات مواد غذایی و کشاورزی دنیاست.
دکتر گلدانساز اضافه کرد: اگر در کشور به دنبال رشد علمی هستیم، باید سیاست کلان کشور از شاخص مهم رشد علمی که همان تولید علم و چاپ مقاله است حمایت کند، برای کار و فعالیت در این عرصه نیازمند زیرساخت مناسب هستیم. باید بدون شعارزدگی به سراغ واقعیات رفت.
وی با اعلان اینکه باید درباب مسایل و مشکلات امروز بخش کشاورزی کشور از اکنون به دنبال چاره بود، افزود: همچون این مسایل و مشکلات بحث خشکسالی، کم آبی و بررسی ژنهای مقاوم در مقابل خشکسالی و... است.
منبع:

1400/04/01
11:46:50
5.0 / 5
1291
تگهای خبر: تولید , فناوری , كشور , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳