همكاری مشترك دو سازمان برای نوآوری در توسعه فناوری های علوم زمین

همكاری مشترك دو سازمان برای نوآوری در توسعه فناوری های علوم زمین

با امضای تفاهم نامه همکاری مشترک میان دو سازمان زمین شناسی و نقشه برداری، زمینه های نوآوری و شکوفایی در پژوهش های علوم زمین چون تهیه نقشه گسل ها، نقشه ها و اطلاعات فرونشست برقرار شد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، تفاهم نامه همکاری مشترک در حوزه ایجاد هماهنگی و تبادل نظر در امتداد ارتقای کیفی به امضای دکتر علیرضا شهیدی رییس سازمان زمین شناسی و مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی رییس سازمان نقشه برداری کشور رسید.
این تفاهم نامه در امتداد اهداف سند چشم انداز و سیاست های کلی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ایجاد زمینه های نوآوری و شکوفایی در پژوهش های علمی بمنظور دست یابی به خودکفایی علمی و باتوجه به اهمیت مشارکت و همکاری علمی بین مراکز علمی- تحقیقاتی و دانشگاهی میان سازمان نقشه برداری کشور و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به امضا رسید.
ضرورت ایجاد هماهنگی و تبادل نظر در امتداد ارتقای کیفی خدمات تبادل اطلاعات نظیر داده ها و یافته های حاصل از پردازش تصاویر ماهواره ای سری زمانی تغییر مختصات ایستگاه های دائمی ژئودینامیک، نقشه گسل ها، نقشه ها و اطلاعات فرونشست (پهنه بندی نرخ، خطر و ریسک)، نقشه های دانسیته و موارد مرتبط، همکاری در طراحی و تعیین محل ایستگاه های شبکه ژئودینامیک سراسری با مطالعات زمین ساخت، ارائه مشاوره های فنی و همکاری برای انجام پروژه ها و پژوهش های مشترک مثل مطالعات زمین ساخت و ژئودینامیک سراسری کشور، همکاری جهت راه اندازی SDI بخشی و ملی و تسهیل تبادل اطلاعات در قالب SDI ملی همچون موضوعات مطرح در این تفاهم نامه است.
همکاری در تهیه، بروزرسانی و چاپ نقشه ها واطلس های ملی ایران، همکاری در زمینه های مطالعاتی و اجرائی سنجش از دور و داده برداری هوایی، تدوین و اجرای پروژه های مشترک زیست محیطی ومدیریت مخاطرات طبیعی، همکاری در پروژه های مشترک نقشه برداری اکتشافی و بهره برداری، برقراری نشست های تخصصی و خبری مشترک و التزام به حقوق عرفی و قانونی طرف مقابل در هرگونه فعالیت رسانه ای و خبری و برگزاری دوره و کارگاه های آموزشی و سمینارهای مشترک از دیگر محورهای همکاری این دو سازمان است.
در این مراسم دکتر شهیدی، رئیس سازمان زمین شناسی با اعلان اینکه دو طرف در زمینه فرونشست فعالیت ها و مطالعات زیادی انجام دادند، اظهار داشت: تبعات فرونشست موجب ایجاد مهاجرت و به خطر افتادن امنیت ملی می شود و این در حالیست که دو سازمان با وجود در اختیار داشتن اطلاعات گسترده دراین زمینه، همکاری چندانی در انجام پروژه ها ندارند.
شهیدی اشاره کرد: به ویژه هم اکنون که در جنگ اقتصادی هستیم، باید همکاریهای خودرا توسعه بیشتری دهیم و از اطلاعات دو سازمان در پروژه ها استفاده گردد تا از موازی کاری جلوگیری شود و دو سازمان در امتداد یکدیگر حرکت کنند.
مهندس غلامغلی جعفرزاده ایمن آبادی، رییس سازمان نقشه برداری کشور نیز در این مراسم بزرگترین مشکل کشور را کار کردن جزیره ای عنوان نمود و اظهار داشت: سازمان زمین شناسی و سازمان نقشه برداری به سبب موضوعات مشترک در حوزه ژئوماتیکس و مخاطرات زمین شناختی اشتراکات زیادی دارند و این امر باعث شده این دو سازمان از لحاظ مکانی نیز در کنار یکدیگر قرار گیرند.
وی با اشاره به اینکه نیازمند استفاده از اطلاعات و دستاوردهای سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور هستیم، اشاره کرد: معتقدیم بایستی یک هسته مرکزی از کارشناسان دو سازمان تشکیل گردد تا بدین سان در بازه های زمانی دو ماهه دوطرف در حوزه تولید و تبادل اطلاعات همکاری داشته باشند.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، در این جلسه پیشنهادی در خصوص امضای تفاهم نامه دو جانبه در زمینه پایگاه ملی داده های علوم زمین و تبادل اطلاعات جدید دو طرف با حفظ سلامت و محرمانگی در بستر این پایگاه از طرف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ارائه شد.1400/03/26
09:58:07
5.0 / 5
974
تگهای خبر: تخصص , تولید , خدمات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳