معاون وزیر علوم مطرح كرد

اشتغال بیشتر از ۷۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی در شركتهای فناور و دانش بنیان

اشتغال بیشتر از ۷۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی در شركتهای فناور و دانش بنیان

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از اشتغال بیشتر از ۷۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی در شرکتهای فناور و دانش بنیان اطلاع داد و اظهار داشت: پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و نوآوری، مهم ترین بستر اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی هستند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی در ادامه سفر به استان گیلان ضمن بازدید از بخش های مختلف پارک علم و فناوری گیلان و پروژه توسعه زیرساخت های طرح جامع این پارک، مراکز رشد این استان شامل مجتمع نیم صنعتی فشتام و مرکز رشد صنایع خلاق رشت و مرکز رشد واحدهای فناوری بندر انزلی، با مدیران این شرکتهای فناور و دانش بنیان دیدار و گفتگو کرد.
وی با اشاره به اینکه الان در کل کشور ۴۹ پارک علم و فناوری بوجود آمده و هر یک از استانهای کشور یک پارک علم و فناوری مستقر در استان دارد، اظهار نمود: یکی از پارک های علم و فناوری رشد یافته و بسیار فعال ما در استان گیلان، همین پارک علم و فناوری گیلان است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ضمن اشاره به مدیریت پارک ها در کشور بیان نمود: عمده پارک های ما برخواسته از دانشگاه هستند، هم نیروی انسانی و هم مدیریت پارک ها، که بیشتر مدیران مراکز رشد و رؤسای پارک های کشور از اساتید دانشگاه هستند؛ چونکه در دانشگاه هم از نظر علمی و هم از نظر اجرایی تجربه کسب کرده اند و خوشبختانه این امر سبب شده پیوند وسیع و مستمری را با نهادهای علمی و دانشگاه ها برقرار کنند و این جای خرسندی دارد، چون اگر شرکتی بخواهد دانش بنیان باشد، باید ریشه در نهاد علمی داشته باشد و این بدان معنا است که ما از متن نهاد علمی و نهادهای دانشگاهی، نهادهای فناورانه استخراج نماییم و از متن نهادهای فناورانه، نهادهای دانش بنیان بیرون بیایند تا واحدهای تولیدی و اقتصادی رشد کنند.
وی اضافه کرد: شرکت هایی که در پارک علم و فناوری گیلان هستند، اکثراً از یک فضای محدود آغاز کرده و هم اکنون دامنه فعالیت خویش را به سطح استان و کشور و بعضاً به صورت برون مرزی گسترش داده اند و این یعنی از یک فضای علمی به یک فضای توسعه فناورانه و سپس به یک فضای تولید و اقتصادی گسترش پیدا کرده و این مسیر خوشبختانه در کشور طی می شود که امیدوارم مسیر گسترش آن به یک جریان ملی تبدیل گردد.
دکتر رحیمی در ادامه اظهار داشت: در استان گیلان به همت پارک علم و فناوری گیلان، اغلب شهرستان ها مرکز رشد دارند و درخواست ما این است که همه مسؤولان استانی و بخصوص مدیران شهرستان های مختلف به پارک علم و فناوری کمک کنند تا در شهرستان ها، اگر مرکز رشد ندارند، مرکز رشد واحدهای فناوری حتما راه اندازی کنند و آن شهرستان هایی که مرکز رشد دارند آنرا توسعه دهند. چون مراکز رشد، مراکز نوآوری و پارک های علم و فناوری ما مهم ترین بستر اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی هستند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ضمن اشاره به اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی، اظهار داشت: طبق آمار در پارک های علم و فناوری کشور بیشتر از ۷۰ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی در شرکتهای فناور و دانش بنیان مشغول به کار هستند و تعداد قابل توجهی هم مدارک دکترا دارند و هیچ بستری فعلا در کشور بهتر از پارک ها و مراکز رشد برای اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی نداریم. بنابراین هرچقدر می توانیم باید در توسعه این فضا بکوشیم.
به نقل از وزارت علوم، در این بازدید دکتر رضی رئیس دانشگاه گیلان و دکتر باستی رئیس پارک علم و فناوری گیلان هم حضور داشتند.
منبع:

1400/03/24
09:59:07
5.0 / 5
1002
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳