در گفت وگو با پی اچ پی و جی كوئری اعلام شد

راه اندازی 34 شركت دانش بنیان در پارك پردیس از طرف محققان ایرانی خارج از كشور

راه اندازی 34 شركت دانش بنیان در پارك پردیس از طرف محققان ایرانی خارج از كشور

پی اچ پی و جی کوئری: رئیس پارک فناوری پردیس از راه اندازی 34 شرکت دانش بنیان از طرف محققان ایرانی خارج از کشور در این پارک آگاهی داد.


مهدی صفاری نیا در گفت و گو با ایسنا درباب حمایت و جذب نخبگان ایرانی مقیم خارج در پارک فناوری پردیس، اضافه کرد: ما در دو سال قبل ۳۴ نفر از نخبگان ایرانی مقیم خارج را جذب این پارک کردیم و آنها توانستند شرکت خودرا در پارک راه اندازی کنند.
بگفته وی تعداد این افراد بیشتر بود، ولی درباره تعدادی از آنها شرایط آنها برای جذب فراهم نشده، اما با اقدامات انجام شده هم اکنون ۳۴ شرکت از طرف نخبگان ایرانی مقیم خارج در پارک پردیس تشکیل شده است.
صفاری نیا افزود: تعدادی از این شرکتها موفق شدند محصولات خودرا تجاری کنند و از پارک خارج شدند، چون نیاز به فضا و امکانات بیشتری داشتند.
رئیس پارک فناوری پردیس با اشاره به اینکه تعدادی از این شرکتها موفق به تجاری سازی محصولات خود نشدند و فعالیت آنها با شکست روبه رو شده است، تصریح کرد: ولی ضریب موفقیت پارک دراین زمینه بالا بوده است.
وی افزایش میزان جذب نخبگان ایرانی مقیم خارج را از برنامه های آتی این پارک نام برد و تصریح کرد: در این برنامه درصدد هستیم افرادی را که می توانند در قالب شرکت های دانش بنیان محصولی را تجاری سازی کنند، افزایش دهیم؛ ضمن آنکه از ظرفیت شرکت هایی که در این پارک مستقر هستند نیز برای جذب این افراد استفاده خواهد شد.
صفاری نیا اشاره کرد: قسمتی از نخبگان ایرانی مقیم خارج که به کشور باز می گردند، ممکنست که خودشان علاقه ای به بازگشت نداشته باشند و یا محصولی را تجاری کنند، ولی می توانند به گروه های دانشی سایر شرکت های دانش بنیان بپیوندند که این حوزه نیز در پارک فعال است.
رئیس پارک فناوری پردیس درباب شرایط جذب نخبگان ایرانی مقیم خارج در این پارک اظهار داشت: دراین زمینه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت های خوبی را برای جذب این افراد ارائه می دهد که همچون آنها می توان به اعطای گرنت های فناورانه به آنها برای تشکیل شرکت فناور اشاره نمود.
وی، با اهمیت ترین شاخص پذیرش این افراد را میزان ظرفیت آنها در تجاری سازی محصولات دانش بنیان آنها دانست و تصریح کرد: در گام اول این افراد باید آمادگی لازم را برای تشکیل شرکت دانش بنیان و تولید محصولات فناورانه داشته باشند، ضمن آنکه محصول تولید شده از طرف آنها قابلیت تجاری سازی داشته باشد.
صفاری نیا با تاکید بر این که این رویکرد کمکی است که ما به این دسته از تیم های فناور ارائه می دهیم، تصریح کرد: این رویکرد سبب خواهد شد که این پژوهشگران در ایران وارد حوزه هایی نشوند که در ایران بازار مناسبی ندارد و یا ظرفیت تجاری سازی خوبی در کشور فراهم نباشد.
به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، از طرف ۲۷۰ پژوهشگر ایرانی مقیم خارج درخواست همکاری به پارک فناوری پردیس ارسال شده است که از این تعداد ۳۴ نفر از این پژوهشگران موفق به راه اندازی شرکت خود در این پارک شدند.
علاوه بر آن بمنظور بهره گیری از ذخایر علمی و حرفه ای سرمایه انسانی ایرانی خارج از کشور، برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور بمنظور انتقال دانش، تجربه و ایده های فناورانه به داخل توسط مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری و با همکاری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری، شرکت های فناور و مراکز رشد و نوآوری منتخب کشور بعنوان "پایگاه تخصصی همکار" اجرا شده است.
این برنامه سبب خواهد شد که در قالب پشتیبانی از انجام پروژه های تحقیقاتی و فناورانه همچون پسادکتری، فرصت مطالعاتی، استاد مدعو و معین، راه اندازی کسب و کارهای فناورانه، اشتغال در شرکت های فناور و برگزاری سخنرانی و کارگاه های تخصصی به ارتباط مؤثر متخصص و مراکز علمی و فناوری برگزیده کشور یاری شود.
بر این اساس پارک فناوری پردیس یکی از پایگاه های همکار برنامه "جذب محققان ایرانی خارج از کشور" است که برمبنای رتبه بندی انجام شده، این پارک رتبه اول را در بین ۱۲۴ پایگاه همکار در این برنامه کسب کرده است.
فاکتورهای این رتبه شامل مواردی چون "رضایت متقاضی"، "مشارکت در پروژه ارزیابی"، "عملکرد رابط" و "اعتبار همکاری" بوده است. بر طبق این رتبه بندی میزان رضایت متقاضیان از همکاری پارک پردیس ۶۰ درصد بوده است.
منبع:

1400/03/22
21:45:43
5.0 / 5
1001
تگهای خبر: تخصص , تولید , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴