پیشگیری از مشكلات فنی در میادین نفتی با كمك هوش مصنوعی

پیشگیری از مشكلات فنی در میادین نفتی با كمك هوش مصنوعی

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به استفاده از هوش مصنوعی در جهت پیشگیری از مشکلات فنی میادین نفتی شدند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، محمدرضا مهدیانی، فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مدلسازی یکپارچه میدان نفتی تحت فرازآوری با گاز با در نظر گرفتن ناپایداری جریان » بیان نمود: عموماً بعد از توسعه یک میدان نفتی و شروع بهره برداری از چاه ها، مخزن نفتی فشار کافی برای راندن نفت به سر چاه را دارد که با ادامه تولید، فشار مخزن کاسته می شود و بعد از مدتی دیگر مخزن انرژی کافی برای راندن نفت به سر چاه را ندارد یا با وجود این که نفت به سر چاه می رسد، نرخ تولید آن قدر کم است که ادامه دادن تولید اقتصادی نیست؛ در این زمان استفاده از روش های فرازآوری مصنوعی نظیر فرازآوری با گاز ناگزیر است.
وی ادامه داد: فرازآوری با گاز به علت انعطاف بالا برای چاه های مختلف، از محبوبترین روش های فرازآوری مصنوعی است. در این روش گاز به چاه تزریق شده و به تولید نفت کمک می نماید. با این وجود این روش مشکلات خاص خویش را دارد. پدیده ناپایداری جریان یکی از اشکالات اساسی در فرازآوری مصنوعی با گاز است. این پدیده باعث قطع شدن متناوب جریان نفت شده و علاوه بر کاهش تولید باعث ایجاد لرزش های شدیدی هم می شود که به تأسیسات سطح الارضی و درون چاهی صدمه می رساند.

وی با اشاره به اینکه پیدا کردن یک روش برای حل این مشکلات علاوه بر جذابیت می تواند در حل مشکلات کشور بسیار مفید باشد، اظهار داشت: با عنایت به مشکلات ناپایداری جریان و کاهش سودآوری و هم صدمه به تاسیسات سطح الارضی و درون چاهی، یافتن چاره ای برای این مشکل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

مهدیانی اضافه کرد: در این طرح نه تنها مشکلات یاد شده حل شده است، بلکه مدلی بسیار انعطاف پذیر هم ساخته شده که توانایی شخصی سازی برای یک میدان خاص را هم دارد. این مدل علاوه بر پیشگیری از پدیده ناپایداری، به صورت پیوسته پارامترهای تزریق و تولید را بگونه ای کنترل می کند که همواره بیشترین سودآوری اقتصادی از میدان نفتی حاصل شود.

این فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر ضمن اشاره به کاربرد طرح اظهار داشت: این مدل در کلیه میادین نفتی فرازآوری با گاز قابل استفاده می باشد. علاوه بر این با عنایت به روش استفاده شده، میتوان مدل را برای میادین غیر فرازآوری با گاز هم توسعه داد.

وی با اشاره به اینکه در این طرح نوآوری هایی به کار رفته است، بیان نمود: ساخت مدل یکپارچه مخزن، چاه و تأسیسات سطح الارضی فرازآوری با گاز، کنترل بهینه این مدل و پیشگیری از ناپایداری با استفاده از روش های نوین کنترلی، پیشبینی احتمال وقوع ناپایداری جریان در طول عمر یک مخزن، بررسی جامع و پیشبینی تاثیر تغییر شرایط مخزن بر ناپایدار شدن جریان در یک مدل دینامیک، پیدا کردن بهترین برنامه تزریق گاز و تولید نفت در چاه های فرازآوری با گاز برای طول عمر مخزن از نوآوری های این طرح به حساب می آید.

مهدیانی اضافه کرد: با عنایت به موفقیت فاز شبیه سازی لازم است مدل برای ادامه کار به صورت پایلوت در چندین چاه فرازآوری با گاز مورد ارزیابی میدانی قرار بگیرد.

محقق طرح با معرفی خصوصیت های طرح اظهار داشت: قابلیت استفاده در میادین مختلف نفتی، قابلیت اتصال به سیستم های اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، استفاده از روش های فرا ابتکاری و هوش مصنوعی که با گذشت زمان مدل، عملکرد خویش را به صورت خودکار بهبود می بخشد، از خصوصیت های این طرح به حساب می آید.

وی با اشاره به اینکه نمونه داخلی یا خارجی از این طرح وجود ندارد بیان نمود: اساتید راهنمای این پروژه دکتر احسان خامه چی و دکتر امیر ابوالفضل صورتگر از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند و چهار سال طول کشید تا این پروژه را به نتیجه برسانیم.

مهدیانی در مورد مزیت های رقابتی این پروژه اظهار داشت: استفاده از این مدل در میادین نفتی، علاوه بر سودآوری بیشتر، از مخازن هم حفاظت کرده، میادین نفتی را مدرن کرده و به صنعت نفت ایران در رقابت منطقه ای و جهانی کمک می نماید.

به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وی ضمن اشاره به کاربردهای پروژه اظهار داشت: نتیجه این مطالعه، برنامه ای برای تنظیم نرخ تولید و تزریق در طول عمر میدان است که می تواند در میادین واقعی با نصب شیرها و کاهنده های الکتریکی به صورت خودکار پیاده سازی شود. با این کار علاوه بر پیشگیری از صدمه به تاسیسات سطح الارضی و درون چاهی، سودآوری میدان هم بیشتر می شود.
1400/03/18
22:11:24
5.0 / 5
1235
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴