در گفت وگو با پی اچ پی و جی كوئری اعلام شد

ورود نسل سوم نانومكمل های روی به بازار تا ماه آتی

ورود نسل سوم نانومكمل های روی به بازار تا ماه آتی

پی اچ پی و جی کوئری: تعدادی از محققان یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان مکمل های غذایی بر پایه نانو ساختارها و ماده معدنی روی معرفی کردند که بگفته آنها این محصول در تامین امنیت غذایی کشور موثر است و بگفته این پژوهشگران میزان جذب این مکمل نسبت به دو نسل پیش از خود ارتقا یافته است.


دکتر فاطمه سقطچی، مدیر عامل یکی از شرکت های دانش بنیان در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که این شرکت از سال ۹۴ با احراز دانش بنیانی به فعالیت خود ادامه داد، اظهار داشت: هم اکنون محصولی که در دستور کار این شرکت قرار دارد، نسل سوم نانو مکمل های غذایی "روی" برای دام است و انحصار تولید این محصول در اختیار یک شرکت هلندی-امریکایی است که به بالای ۹۲ کشور صادر می کند.
وی با اعلان اینکه این شرکت در مدت ۱۰ سال کار تحقیق و توسعه به این محصو ل رسیده است، اظهار نمود: با توجه به این که تمرکز تحقیقاتی من در دوره های ارشد و دکتری نانو بوده و از طرف دیگر زنجان قطب روی ایران و خاورمیانه است؛ بدین جهت تصمیم گرفتیم به تولید دانش فنی مکمل غذایی روی برای دام و طیور دست یابیم.
سقطچی اشاره کرد: ما بعد از دو سال تحقیق و پژوهش توانستیم به دانش فنی آن برسیم و در سال قبل گواهی نانو مقیاس و دانش بنیان این محصول را دریافت کردیم و هم اکنون تولید این محصول از فاز آزمایشگاهی به فاز پایلوت رسیده است.
مجری طرح با اشاره به اینکه موافقت اصولی این مکمل از سازمان دامپزشکی و محیط زیست دریافت شده است، اشاره کرد: جمعیت جهان درحال رشد است و تامین این جمعیت رو به رشد خصوصاً غذای سالم جزو اولویت های کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه است.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان افزود: این واقعیت سبب شده است که پرورش دام و طیور بصورت صنعتی در امتداد تامین غذای سالم صورت گیرد، ولی بیش از ۷۰ درصد هزینه های صنعت دام و طیور مربوط به جیره غذایی است و هر چه این جیره بهینه تر باشد، میزان و سرعت رشد و تولید و راندمان تولید ارتقا می یابد و در این بین نقش مکمل ها برجسته تر است؛ چونکه مکمل ها در بهینه تر شدن خوراک دام و طیور و عملکرد بهتر و رشد سریع دام موثر است.
وی با اشاره به نقش موثر مکمل های روی در میزان و سرعت رشد و افزایش سیستم ایمنی و سلامت دام، تصریح کرد: مکمل های غذایی روی دارای ۳ نسل است که نسل اول مکمل های معدنی که مستقیما از معدن استخراج می شوند. درصد "روی" این مواد، میزان خلوط و درصد جذب پایینی دارند، ولی ارزان بودند.
سقطچی افزود: بمنظور افزایش میزان جذب نسل اول مکمل های غذایی روی، نسل دوم این مکمل ها عرضه شدند که شامل کیلات (Chelate) نانو روی معدنی می شود.
وی با اعلان اینکه کیلات ها مواد بسیار گران قیمتی هستند، اظهار نمود: این مواد به سبب روش های سنتز، تولیدشان با دشواری هایی هم راه است، علاوه بر آن معمولا از اسیدهای آمینه برای کیلاته کردن استفاده می شود که موجب می شود نسبت به حرارت حساس شود و گرفتار تخریب و تغییرات ساختاری خواهد شد.
این محقق مزیت نسل دوم این نوع مکمل‎ها را افزایش میزان جذب آنها نام برد و تصریح کرد: نسل سوم، مزایای ارتقا یافته هر دو نسل مکمل غذایی را دارد و به شکلی که در نسل اول نسبت به حرارت مقاوم است و از آنجایی که محلول در آب نیست، گرفتار افت کیفیت نخواهد شد و به مرور زمان کیفیت آن کاهش نخواهد یافت.
به گفته ی ایشان، این مزایا سبب شده که این محصول پتانسیل صادراتی داشته باشد؛ چونکه در زمان صادرات لازم است که مدت زمانی دپو شود و در مرزها و گمرک باید باقی بمانند.
وی جذب بالا را از دیگر مزایای این محصول نام برد و اظهار داشت: علاوه بر آن می توان درصد ماده موثره "روی" بیشتری را در فرمولاسیون این مکمل در حد ۵۰ تا ۵۵ درصد ماده موثره اعمال کرد.
سقطچی در پاسخ به این پرسش که نانو در کدام بخش از این محصول استفاده شده است، با تاکید بر این که بطور کلی نسل سوم نانو مکمل‎ های دام، نانو ساختار هستند، توضیح داد: استفاده از نانو ذره در صنایع غذایی مشکلاتی را ایجاد می کند، چون کنترل آن برای نرسیدن به دوز سمیت، به شدت سخت خواهد شد؛ بدین جهت در این ماده از نانو ساختارها استفاده شده است.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با تاکید بر این که با ایجاد نانو ساختار، مزایای نانو در این مکمل اعمال شده و معایب آن حذف گردیده است، اضافه کرد: امیدواریم این محصول از ماه آتی وارد بازار شود. ما هم اکنون درحال ستاندن پروانه بهره برداری هستیم و روند آنرا طی می کند و پس از آن پروانه بهره برداری دامپزشکی را نیز خواهیم داشت.
سقطچی با اعلان اینکه این نانو مکمل روی برای دام، طیور، آبزیان، اسب، حیوان خانگی(پت) و کلیه حیوانات کاربرد دارد، اظهار داشت: ما تولید این محصول را با ماده معدنی روی شروع کردیم، ولی برنامه داریم که فاز اول بازار ما برای این محصول مکمل روی برای طیور باشد و ما متمرکز بر مرغ و مرغ مادریم و پس از آن وارد بازار دام، آبزیان و پت خواهیم شد، ضمن آنکه صادرات را نیز در برنامه های خود داریم.
وی افزود: از آنجایی که دانش فنی تولید این نوع محصول را داریم، تولید مکمل های آهن، منگنز و مس و سایر مواد را در دستور کار خواهیم داشت.
منبع:

1400/03/07
15:04:15
5.0 / 5
1258
تگهای خبر: تولید , شركت , فرم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP