تدوین استاندارد ملی سنجش ایمنی تركیبات نانو مواد

تدوین استاندارد ملی سنجش ایمنی تركیبات نانو مواد

در اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو استاندارد ملی در زمینه اصول مطالعات توکسیکوکینتیک نانومواد تدوین و آماده انتشار شد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، نود و نهمین اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو به صورت مجازی برگزار و استاندارد «فناوری نانو – ملاحظات برای انجام مطالعات توکسیکوکینتیک با نانومواد» تصویب و آماده انتشار شد.
نانو مواد خانواده ای از مواد شیمیایی هستند که مانند هر ماده شیمیایی دیگری می توانند طیف وسیعی از سمیت را ایجاد کنند و علم توکسیکوکینتیک می تواند به سنجش ایمنی ترکیبات همچون نانومواد با شناسایی ارگان های بالقوه هدف و پتانسیل پایداری در ارگان ها کمک نماید، برای ارزیابی این که آیا یک نانو ماده رفتاری متفاوت با یک نانوماده مشابه یا ماده توده ای با ترکیب بندی شیمیایی مشابه دارد، استفاده گردد و جذب، توزیع، سوخت و ساز و دفع ترکیبات خارجی در بدن را با گذشت زمان توصیف کند.
این علم همینطور مواجهه را با دوز داخلی مرتبط می کند؛ بنابراین، یکی از ابعاد کلیدی برای سمیت است. ضمن آنکه در طراحی مطالعات هدفمند سمیت و شناسایی پتانسیل ارگان های هدف کمک خواهد نمود و اطلاعات مربوط را برای توجیه یا چشم پوشی از مطالعات سمیت فراهم می آورد.
مجموعه قابل توجهی از مقالات پژوهشی انتشار یافته، دستورالعمل های ملی و بین المللی، راهنماها و استانداردهای ملی و بین المللی در مورد استفاده از روش های توکسیکوکینتیک به منظور مطالعه سرنوشت مواد شیمیایی در بدن وجود دارد. اما هیچ یک از آنها به نانومواد به صورت مجزا نمی پردازند و برخی حتی نانومواد را به صورت خاص مستثنی می کنند. بعنوان مثال، استاندارد ملی ایران به شماره ۲۱۴۸۰ با عنوان «آزمون سمیت مواد شیمیایی – بررسی توکسیکوکینتیک – راهنما در مورد توکسیکوکینتیک»، شرح مفصلی را برای ارزیابی مشخصات توکسیکوکینتیک مواد شیمیایی عرضه می دهد، اما به صورت شفاف بیان می کند که این راهنما برای آزمایش نانومواد درنظر گرفته نشده است، چونکه توکسیکوکینتیک نانومواد با یون ها و مولکول های محلول و ذرات بزرگ متفاوت می باشد.
علاوه بر این، مدلهای توصیف شده برای نانومواد مناسب نیستند، چونکه فرآیندهای حاکم بر توزیع نانوذرات با مواد حل شده (مولکولی و یونی) که در راهنماهای فعلی ذکر شده اند، متفاوت هستند. از همین رو، علاوه بر رهنمودهای موجود، رهنمودهای جدید یا اطلاعات تکمیلی خاص در مورد نانومواد ضروری هستند.
در این راستا در نود و نهمین اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو استاندارد «فناوری نانو – ملاحظات برای انجام مطالعات توکسیکوکینتیک با نانومواد» تصویب و آماده انتشار شد.
به نقل از ستاد نانو، این استاندارد، سابقه و اصول مطالعات توکسیکوکینتیک در ارتباط با نانومواد را توصیف می کند. این استاندارد ملی با مشارکت متخصصانی از دانشگاه، پژوهشگاه، شرکتهای خصوصی فعال در حوزه ایمنی و کارشناسان ستاد توسعه فناوری نانو تدوین شد. منبع مورد استفاده برای تدوین آن، استاندارد بین المللی ISO/TR ۲۲۰۱۹ است که در سال ۲۰۱۹ توسط سازمان بین المللی استاندارد (ایزو، ISO) انتشار یافته بود.
منبع:

1400/03/05
11:36:38
5.0 / 5
1177
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳