تلاش انجمن نجوم آماتوری برای قانونمند كردن فعالیت گروه های آماتوری

تلاش انجمن نجوم آماتوری برای قانونمند كردن فعالیت گروه های آماتوری

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از تلاش این انجمن برای تدوین قانونی در زمینه جانمایی گروه های نجوم آماتوری اطلاع داد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا مهندس مسعود عتیقی در ویژه برنامه انجمن نجوم آماتوری ایران در صفحه اینستاگرام این انجمن با عنوان "نجوم آماتوری در ایران" بزرگداشت روز و هفته جهانی ستاره شناسی در ایران را در ارتباط با سال ۱۳۸۰ دانست و اضافه کرد: هفته و روز جهانی ستاره شناسی بهانه ای برای در کنار هم بودن و تقسیم عشق به آسمان است.
وی ضمن اشاره به فعالیت گروه های خودجوش نجوم آماتوری در کشور، اظهار نمود: این گروه ها که فعالیتشان برخاسته از عشق آنها به آسمان و پدیده های آن است، با هزینه های شخصی مبادرت به رصد آسمان می کنند و انجمن نجوم آماتوری ایران هم از سال ۱۳۸۰ خورشیدی علاقه مند بود تا توانایی های گروه های نجومی را معرفی نماید.
وی افزود: بر این اساس در دهه ۹۰ بی میل نبودیم که قانونی در زمینه پشتیبانی از فعالیتهای نجومی تدوین و تصویب شود، ولی به علت مشکلات موجود در کشور و شرایط اقتصادی و اجتماعی نتوانستیم که قانونگذاری مدونی در جهت جانمایی گروه های نجوم آماتوری و نحوه حمایت بیشتر از آنها داشته باشیم.
عتیقی با تکیه بر اینکه این انجمن برای قانونمند کردن فعالیت گروه های نجومی آمادگی برای همکاری با اساتید و پیشکسوتان را دارد، خاطرنشان کرد: خیلی از گروه های نجومی احتیاج به حمایت مادی ندارند؛ بلکه نیازمند مساعدت های معنوی هستند تا بتوانند در اماکن عمومی رصد آسمان برگزاری برنامه های رصدی را با دیگران تقسیم کنند، همانطور که داگ برگر در نیم قرن قبل این اقدام را کرد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با ابراز امیدواری از اینکه در این حوزه اتفاقات خوبی با حضور گروه های نجوم آماتوری در کشور رخ دهد، افزود: در دهه ۸۰ توانمندی های جوانان در این عرصه به اثبات رسیده است و ما اعضای بزرگی را در کنار خود داشتیم و توانستند کارهای بسیار بزرگ و شاخصی مانند برگزاری همایش بزرگ کشوری سال ۱۳۸۱ در فرهنگسرای بهمن، برگزاری نخستین روز جهانی ستاره شناسی همزمان با روز جهانی در روز شنبه ای که تربیع اول ماه نزدیک بود را رقم بزنند.
عتیقی، برگزاری هفته جهانی ستاره شناسی را از دیگر اقدامات این انجمن نام برد و اضافه کرد: این هفته کمک کرد که در ایام بیشتری بخصوص روزهای تعطیل، برنامه هایی برای ترویج علم نجوم در بین مردم برگزار گردد.
وی با تکیه بر اینکه در روز و هفته جهانی ستاره شناسی همه با یک شعال به آسمان نگاه می کنند، اظهار نمود: در روز جهانی ستاره شناسی تمام ستاره شناسان آماتور به بررسی زیبایی های آسمان می پردازند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با ابراز امیدواری از اینکه برگزاری نشست هایی در لایو اینستاگرام این انجمن فرصتی برای شنیدن صدای فعالان این عرصه باشد، تصریح کرد: ما در این برنامه ها در تلاش هستیم تا مشکلات و چالش های گروه های نجوم آماتوری را بازگو نماییم.
منبع:

1400/02/21
14:06:38
5.0 / 5
1239
تگهای خبر: اینستاگرام , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP