اعلام تعداد واحدهای مستقر در مركز رشد بیوتكنولوژی كشاورزی منطقه شمال كشور

اعلام تعداد واحدهای مستقر در مركز رشد بیوتكنولوژی كشاورزی منطقه شمال كشور

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شمال از استقرار ۱۸ هسته و واحد فناور در این مرکز طی سال ۹۹ اطلاع داد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر سید علی نور حسینی در نشست بررسی عملکرد مرکز و تفویض امور مرکز رشد به پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری با حضور ریاست پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی سخن می گفت، ضمن عرضه گزارش عملکرد و اقدامات صورت گرفته در مرکز رشد برای جذب هسته و واحدهای فناور به تشریح وضعیت فضای کالبدی، ساختار و تشکیلات مرکز، درآمد اختصاصی حاصل از اجاره بها و حمایت های پارک علم و فناوری گیلان و روند برگزاری جلسات ارزیابی طرح ها پرداخت.

او همینطور از دریافت گواهی دانش بنیان برای دو واحد فناور و جذب و استقرار ۱۸ هسته و واحد فناور در مرکز طی سال ۹۹ اطلاع داد و اظهار داشت: مرکز از این نظر در بین مراکز رشد وابسته به موسسات زیر نظر سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، عملکرد بسیار خوبی را نشان داده است.

نورحسینی در ادامه پیشنهاد کرد که قراردادهای اجاره فضای فیزیکی به قراردادهای اجاره فضای فیزیکی- حمایتی تبدیل گردد و علاوه بر شورای فنی ارزیابی طرح ها، شورایی جداگانه متشکل از اعضای پژوهشگاه تشکیل گردد تا در مورد سایر امور مرکز رشد تصمیم گیری کنند.

وی ضمن اشاره به افزایش تعداد شرکتهای مستقر، به لزوم حضور کارشناس امور اداری و نگهبان برای تسهیل فعالیت شرکت ها اشاره نمود و با عنایت به رو به اتمام بودن مدت تفاهم نامه همکاری بین پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و پارک علم و فناوری گیلان و ضرورت بازنگری در مفاد تفاهمنامه و شفاف سازی بندهای آن، پیشنهاد کرد که جلسه ای با حضور رئیس پژوهشگاه و رئیس پارک علم و فناوری گیلان به منظور بررسی موارد مذکور برگزار گردد.

در ادامه دکتر متقی طلب، رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی هم ضمن اشاره به نامه تفویض امور مرکز رشد به پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری اعلام نمود که پیش از این به علت چارچوبهای قانونی درحمایت مالی از مرکز رشد، محدودیت وجود داشت و قرار بر این بود که از محل درآمد اختصاصی مرکز رشد، به هزینه های جاری تخصیص بودجه صورت گیرد.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری همینطور با تکیه بر لزوم تسهیل فعالیت شرکتهای دانش بنیان در خارج از ساعات اداری اعلام نمود که سوله ای در پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری در حال تخلیه و ضدعفونی است که پتانسیل خوبی برای استقرار شتابدهنده ها بوده و از این طریق امکان جذب شرکتهای پیشرو و قدرتمند وجود خواهد داشت.

دکتر آزادی، قائم مقام فناوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی هم تصریح کرد: با عنایت به ظرفیت موجود در شمال کشور و ضرورت تعیین رویکرد پژوهشگاه در جهت گیری به سمت ایجاد مرکز نوآوری یا شتابدهنده با بهره مندی از پتانسیل شتابدهنده ها و مراکز نوآوری میتوان زمینه جذب شرکتهای سرمایه گذار بزرگ و در نتیجه امکان انتقال فناوری های پژوهشگاه و تجاری سازی آنها را فراهم نمود که از این طریق مشکلات در ارتباط با مسائل مالی هم برطرف خواهد شد.

وی تصریح کرد: بهتر است رویکرد پژوهشگاه در برنامه های دراز مدت راه اندازی مراکز نوآوری و شتابدهنده و در برنامه های کوتاه مدت حمایت مالی پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری و پارک علم و فناوری گیلان از مرکز رشد باشد و بر مبنای آن، دستور کار مدونی تهیه شود.

دکتر صابر گلکاری، رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی هم ضمن اشاره به برنامه خود برای بازدید از مرکز رشد و پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری در آینده نزدیک خاطرنشان کرد: در مورد مسائل مالی باید سوابق مرکز رشد بررسی شود و پیشنهاد کرد که پیشنهادات لازم در این خصوص به صورت مکتوب از جانب دکتر متقی طلب عرضه شود. همینطور با عنایت به برنامه پژوهشگاه برای توسعه فناوری ها و اثربخشی آنها در جامعه به برنامه ریزی دراز مدت برای استفاده بهینه از منابع با حضور شرکتهای بزرگ تولید و فناوری تصریح کرد.

او همینطور ضمن اشاره به امکان بهره مندی از پتانسیل های موجود در شمال کشور برای همکاری با کشورهای حاشیه دریای خزر، به پیگیری شرکت در نمایشگاه منطقه آزاد برای انتقال فناوری، پروژه های سفارش محور، آموزش و تولید محصولات فناورانه تصریح کرد.

در انتها این جلسه مقرر شد دکتر متقی طلب و دکتر نورحسینی طی یک نشست مشترک، برآوردی در مورد هزینه های جاری مرکز رشد داشته باشند و بررسی شود که کدام بخش از این هزینه ها باید توسط پارک علم و فناوری گیلان، درآمد اختصاصی مرکز و پژوهشگاه تامین گردد و نتیجه به صورت مکتوب از جانب دکتر متقی طلب به دکتر گلکاری اعلام گردد.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، همینطور مقرر شد دکتر متقی طلب در مورد شرکت در نمایشگاه منطقه آزاد پیگیری لازم را انجام داده و مفاد همکاری ها به صورت مکتوب به رئیس پژوهشگاه پیشنهاد شود. تشکیل جلسه داخلی بین واحد فناوری، پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری و مرکز رشد جهت پیگیری پیشنهادهای مطروحه در این نشست از دیگر مصوبات این جلسه بود.
منبع:

1400/02/16
19:14:31
5.0 / 5
1064
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP