گسترش همكاری سمت و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

گسترش همكاری سمت و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت)، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تفاهمنامه همکاری امضا کردند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، تفاهمنامه همکاریهای علمی، پژوهشی و فناوری بین مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از یک طرف و سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت) از سوی دیگر، در نشست مشترک مسئولین در یک وبینار در روز دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ بین طرفین به امضاء رسید.
دکتر محمدجواد دهقانی، رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در آغاز این نشست که با حضور دکتر محمد ذبیحی رئیس سازمان "سمت"، دکتر هاجر صفاهیه معاون پژوهش و فناوری رایسست، دکتر ابوالحسنی رئیس پژوهشکده تحقیق و توسعه علوم انسانی، دکتر حمیدرضا خادمی معاون پژوهشی "سمت" و دکتر فلاحتی فومنی رئیس اداره همکاریهای علمی بین المللی رایسست و ISC در جهت سیاست های کلان مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی و با هدف برقراری و هم گسترش تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری برگزار شد، ضمن بیان قبولی طاعات و عبادات و خیر مقدم به حاضران در جلسه، برخی زیرساخت ها، فعالیت ها و دستاوردهای مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی را در عرصه های ملی و بین المللی معرفی نمود.
وی با برشمردن اهداف و مأموریت های کلان دو سازمان، بر اهمیت تبدیل مرکز منطقه ای به پایگاه تأمین منابع اطلاعاتی مورد نیاز کشور به منظور نظام مند کردن هزینه های کشور در ارتباط با تأمین و خرید پایگاه های اطلاعاتی بین المللی تصریح کرد و آنرا یکی از اهداف مهم این سازمان دانست.
دهقانی افزود: یکی دیگر از اهداف رایسست و ISC ثبت نشریات علمی و ارزش گذاری نشریات، دانشگاه ها و دانشمندان در سطح منطقه و جهان اسلام است.
ایشان در ادامه اظهار داشت: نظر به رسالت و مأموریت مرکز منطقه ای، با ابلاغی از جانب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی وزارت عتف به این مرکز واگذار شد. هدف از این ارزیابی که هر سال بر مبنای اطلاعات کمی و کیفی نشریات علمی انجام می شود، ارتقای کیفیت نشریات بر مبنای استانداردهای مطرح در سطح ملی و بین المللی است. در این راستا، ارزیابی و رتبه بندی مطابق با شیوه نامه مصوب کمیسیون بررسی نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تحت ۶ معیار کلی شامل "انتشار بموقع و ضوابط آئین نامه نشریات"، "داشتن وبگاه استاندارد، زیرساخت ها و اطلاعات شناسنامه ای نشریه"، "رعایت آیین نگارش، ساختار و کیفیت مقالات"، "رعایت فرایند پذیرش مقالات و داوری تخصصی"، "وضعیت نشریه در نمایه های استنادی، تخصصی و اجتماعی"، "به کارگیری مقررات و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری برای رعایت اخلاق علمی نشر و پیشگیری از بروز تخلفات علمی" و بیشتر از ۵۰ شاخص زیر مجموعه انجام می گیرد.
دهقانی در ادامه اضافه کرد: پایگاه استنادی در جهت کیفی سازی و پوشش بهینه نشریات معتبر علمی، شیوه جدیدی برای سطح بندی و نمایه سازی نشریات طراحی نموده است. در این شیوه از نمایه سازی و سطح بندی، نشریات نمایه شده در ISC بر مبنای معیارهای ارزیابی ساختاری، محتوایی و مبتنی بر داده های علم سنجی در سه مجموعه متفاوت شامل "نشریات اولیه"، "نشریات فهرست انتظار" و "نشریات هسته" نمایه خواهند شد (https: //jcr.isc.gov.ir/main.aspx).
وی ادامه داد: یکی از محصولات جدید ISC سامانه Digital Object Recognizer (DOR) است. DOR یک کد منحصر به فرد است که برای هر چیزی شبیه اثر انگشت است. DOR به صورت بین المللی برای هر مقاله ای که در یک ژورنال یا یک کنفرانس، کتاب، رساله، نرم افزار و غیره نمایش داده می شود، تعیین می شود تا به شما کمک نماید مانند بارکد تشخیص آنها را تسهیل کند. این یک شناسه دیجیتالی بی نظیر در سطح جهان است و آنرا به ابزاری اختصاصی برای محققان در زمینه های علمی تبدیل می کند. هنگامی که در سیستم برچسب گذاری می شود، شیء پیوند دریافت می کند. این حالت امکان دسترسی ساده به اطلاعات شیء را در همه زمان ها فراهم می آورد. یک کد DOR منحصر به فرد امکان دارد به هر شیء دیجیتالی در وب اختصاص پیدا کند. این سرویس به صورت فراگیر و به منظور خدمت به کل جامعه علمی جهان است.
در ادامه دکتر فلاحتی فومنی، رئیس اداره همکاریهای علمی بین المللی رایسست و ISC ضمن اشاره به فعالیت مرکز منطقه ای در سه حوزه کلان، تهیه منابع اطلاعاتی، پردازش منابع اطلاعاتی، تولید پایگاه های اطلاعاتی جامع و در نهایت توزیع اطلاعات در سطح کشور و همینطور کشورهای منطقه، پایگاه های اطلاعاتی این سازمان و شاخه های ملی و بین المللی آنرا پاسخگوی بخش اعظم نیازهای پژوهشی محققان کشور و منطقه دانست.
دکتر محمد ذبیحی، رئیس سازمان "سمت" هم ضمن بیان تاریخچه تاسیس "سمت"، اظهار داشت: این دو مجموعه با هم افزایی و تعاملات علمی می توانند رسالت علمی ایران را به گوش جهان برسانند.
دکتر ابوالحسنی، رئیس پژوهشکده تحقیق و توسعه علوم انسانی در ادامه این وبینار به معرفی فعالیت ها و ساختار پژوهشی در "سمت" پرداخت و اظهار داشت: اهم وظایف و اختیارات سازمان شامل چاپ، نشر و فروش کتب، منابع، مجلات و سایر تولیدات علمی و پژوهشی در داخل و خارج از کشور است. همچنین، اقدام برای تصنیف، تالیف و ترجمه ماخذ مبنایی، درسی و کمک درسی و سایر منابع علمی به زبان فارسی و غیرفارسی متناسب با برنامه های مصوب از دیگر فعالیتهای "سمت" است.
وی ادامه داد: پژوهشکده تحقیق و توسعه علوم انسانی با هدف پژوهش و تحقیق در شاخه های علوم انسانی با سه رویکرد بنیادی، توسعه ای و کاربردی و همینطور اجرای طرح های پژوهشی و تحقیقاتی با هدف دستیابی به منابع علمی دانشگاهی در همه حوزه های علوم انسانی تاسیس شده است.
بر مبنای اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در ادامه این جلسه بندهای تفاهمنامه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بعد از توافق طرفین، به امضاء رسید.
منبع:

1400/02/15
10:20:59
5.0 / 5
1374
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲